Anne Sütü Arttırıcı: Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Anne Sütü Arttırıcı: Anne Sütünü Artıran Yiyecekler

Bebek sahibi bayanlar, doğru beslenmeyle bebeklerine bol bol süt vermek isterler.  Çevreden birçok süt yapan yiyecekler önerisi gelse de hekimlerin önerilerine kulak asmak gerekir. Anne sütü arttırıcı yiyecek ve içecekleri sizin için bir yazıda topladık ve hekimlerin önerisini maddeler halinde size sunuyoruz. Süt yapan yiyecekler listesini inceleyin ve size uygun olanları doktorunuza danışarak tüketin.

Hamilelik döneminde kadının bedeni süt yapımına hazırdır ancak hem psikolojik etkenler hem de fiziksel sebeplerle yeti kadar anne sütü olmayabilir. Böyle durumlarda anne sütü arttırıcı besinler tüketilmeye başlanır. Emzirme döneminde annenin ruhsal olarak huzurlu olması ve bebeğini benimsemesi çok önemlidir. Lohusalık dönemindeki psikolojik sorunlar, aniden yaşanan acılar, annenin bebeğe ısınamaması, eşler arasındaki sorunlar anne sütünü dolaylı olarak etkilemektedir.

 

Size bir kaç konumuzu da önermek isterim. Bebeğini emzirirken yaptığın yanlışlar var mı acaba? Belki yoktur ama emzirme yaparken nelere dikkat etmeliyim yazımıza da bir göz atabilirsin. Artı emzirmenin faydaları adlı yazımızda tam size göre. Emzirme ve gebelik döneminde kullanacağınız ilaçlara çok dikkat etmelisiniz. Emzirme döneminde kullanılmaması gereken ilaçlar yazımıza da bakmalısın.

Anne sütünü ne arttırır?

Anne sütü arttırıcı yiyecekler ve içeceklerin başında su gelir. Süt, bol miktarda su içerdiğinden annenin bol bol su içmesi, sütün artışını sağlar. Günde en az 1,5 litre en az 2 litre su içmeniz sütünüzü artıracaktır, ayrıca gebelik dönemindeki fazla kilolarınızı bol su içerek vermeniz mümkündür.

Uzmanlar anne sütünü ne arttırır sorusuna genellikle rezene cevabını vermektedir. Günde annenin içeceği bir ardak rezene çayı, prolaktinin yanında östrojen hormonunu desteklediği için sütün artmasını sağlamaktadır. Ayrıca rezene çayı, bebekte oluşacak gaz sorununu en aza indirecektir.

 

Anne sütü arttıran besinler olarak yeşil bitkileri tüketmeniz önerilir. Yeşil bitkilerde birçok vitamin bulunmakla birlikte mineral açısından da zengindir. Emzirme döneminde bol bol salata yemeniz ve brokoli, ıspanak, kereviz gibi bitkileri sofranızdan eksik etmemelisiniz. Yeşil bitkileri sirkeli suda çok iyi temizlemeniz gerekir, sonrasında parazit oluşumu söz konusu olabilir.

 

 

Anne sütünü arttıran gıdalar nelerdir?

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasında çörekotu önemli bir yerdedir. Çörek otunun birçok faydası bulunur, en bilinen özelliği bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Sabah kahvaltınıza başlamadan önce bir tatlı kaşığı balın içine aynı oranda çörekotu ekleyip yemelisiniz. Çörekotu, anne sürü attırıcı özelliğinin yanından soğuk algınlığına da iyi gelir. Anne grip nezle olmamalı ki bebeğine hastalık geçmemelidir, bu yüzden çörekotunu tüketmeyi unutmayın.

 

Süt arttırıcı besinler içinde bulunan üzüm kompostası, az şekerli yapıldığı takdirde anne sütünü arttırmaktadır. Kompostoyu üzümlü, kayısılı, elmalı yapabilir, yemeklerinizde bir çorba tabağı içerek sütünüzü çoğaltabilirsiniz. Anne sütü arttırıcı kompostoya çok az şeker koymalısınız çünkü şeker kilo problemine neden olabilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=0D1e44LoFFo

Anne sütünü arttıran bitki çayları hangileridir?

Doktorlar su ihtiyacını da karşılayacak muhteşem iki bitki çayı önerir. Isırgan otu çayı ve rezene çayı vücudunuzun su ihtiyacına yardımcı olurken anne sütü arttırıcı etkisiyle bebeğinizin beslenmesine yardımcıdır. Bir tutam ısırganı bir bardak sıcak suyun içine koyun ve 4-5 dakika demlenmeye bırakın. Günde 1, en fazla 2 bardak tüketin.

 

Rezene çayı annedeki şişkinliği azaltır ve bebekteki gaz sorununu ortadan kaldırır. Süt yapan yiyecekler olarak tüketeceğiniz rezeneyi, yemeklerden bir saat sonra günde 3 fincanı geçmeyecek şekilde içebilirsiniz. Anne sütü arttırıcı rezene fenkon ve anetol gibi yağlar içerir, bu yağların uçmaması için çayın ağzı kapalı olarak demlenmesi gerekir.

 

Süt yapan besinler listesi

Süt yapan besinler yiyecekler ve besinleri, küçük bir liste yapıp unutmamak için dolabınıza asmanızı öneririz. Meyveler lif kaynağıdır ve özellikle bağırsaklarda yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarlar. Annelerin en büyük sorunu kabızlıktır ve karındaki şişliktir. Günde yenilen birkaç meyve (kayıcı, elma, incir, şeftali) anne sütü arttırıcı özelliktedir ve annenin şişkinliğine çözüm olur. Bebeğini hem emzirmek hem de kilolarından kurtarmak isteyen anneler, meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketmelidir.

 

Anne sütünü arttıran yiyecekler arasındaki kestane, günde birkaç tane olmak şartıyla tüketilebilir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor gibi minerallerin yanında B ve C vitamini içerir. Kalorisi yüksek olduğu için kararında yemek doğru olacaktır. Anne sütü arttırıcı özelliği yanında iç organların hücrelerinin yenilenmesine destekçi olduğundan doğumdan sonra bedenin toparlanmasını hızlandırmaktadır. Kansızlık çeken anneler de kestaneyi bol bol tüketmelidir.

https://www.youtube.com/watch?v=bs44IVhC3cc

Anne sütü arttırmanın yolları nelerdir?

Anne sütü arttırmanın yolları aranırken önemli bir ayrıntı kaçırılmaktadır, bu da bebeğin doğar doğmaz emzirilmesidir. Yapılan araştırmalarda bebeğin doğduğu anda kortizonla adrenalin hormonlarını yüksek seviyede salgılanmaktadır. Doğumdan sonraki 1 saatlik dilimde mutlaka bebekle anne arasındaki bağ emzirme işlemiyle yapılmalıdır. Bu saat diliminde bebeğin emzirilmesinin, en iyi anne sütü arttırıcı olduğu görülmüştür. İlk emzirmede gelen bir sıvının bebeğin bağışıklık sistemini çok güçlendirdiği de uzmanlar tarafından söylenmektedir.

 

Bebek emzirme eylemini olması gerektiği gibi yapmazsa sütü alamayacak ve bir süre sonra anne sütünde azalmalar görülecektir. Bu yüzden bebeğin dudağı göğse iyice yaklaştırılmalı, bebeğin süt emmesi kolaylaştırılmalıdır. 3 saat arayla bebeğinizi emzirmeniz anne sütü arttırıcı bir durumdur ve beyin göğüs arasındaki sistem doğal şekilde çalışmaya başlar. Bebek çok sık emmiyorsa göğüs pompasıyla belirli aralıklarla süt sağılmalıdır ve vücuttaki yeni süt yapımı sağlanmalıdır.

Anne sütü yapan yiyecekler ve içecekler nelerdir?

Anne sütü yapan yiyecekler tüketmek, vücuttaki prolaktin hormonunu çoğaltır ve anne sütünde artış sağlar. Kırmızı ve beyaz et, yumurta, süt ve süt ürünleri bol miktarda protein içerdiği için anne sütünü arttırır. Eski geleneklerden günümüze kadar gelen sarımsak ve sütü, anne sütü arttırıcı olarak kullanılır. Sarımsağı yemeklerde, yoğurdun içinde ya da sade olarak tüketebilirsiniz. Mide rahatsızlığınız varsa sarımsağı kontrollü tüketmeniz gerekir.

 

Anne sütünü arttıran içecekler içinde en tercih edileni kuru üzüm suyudur. Kuru üzüm kansızlığı gideren mucizevi bir meyvedir. Yorgunluğu giderir ve enerji verir, annelerin ihtiyaç duyduğu zindeliği sağlayacaktır. Anne sütü arttırıcı olması yanında kemik sağlığına verdiği destekle bebeğinizin gelişimini olumlu etkiler. Özellikle 40 yaşından sonra anne olan bayanların bol miktarda kuru üzüm ve suyu içmesi önerilmektedir.

Anne sütünü en çok ne arttırır?

Anne sütünü arttıran yiyecekler, içecekler arasında ilk sırada su içmek vardır. Vücudun çoğunluğu sudur ve anne sütünün büyük bir çoğunluğunda su bulunur.  Günde 2 litre su içmek gerekir ancak doktorlarına danışarak emziren anneler bu oranı yarım litre kadar çoğaltabilirler. Anne sütü arttırıcı besinler arasında bulunan tahin helvası içinde bulundurduğu bol miktardaki susam sayesinde vücuttaki sıvıyı kolaylıkla süte dönüştürür. Susamda bulunan kalsiyum ve birçok yararlı mineral sayesinde, bebeğin gelişiminde ihtiyaç duyduğu gıdalar anne sütü aracılığıyla bebeğe aktarılmış olur.

Havuç, brokoli, ıspanak, kereviz gibi süt yapan gıdalar, çorba şeklinde rahatlıkla tüketilebilir. Her öğünde yemeğe başlanmadan önce içilen sebze çorbası, midenin yumuşamasına ve vücuttaki toksinlerin atılmasına yardım eder. Sebze ağırlıklı beslenmek annenin fazla kilolarına çözüm olur ve anne sütü arttırıcı olması dolayısıyla bebeğe de fayda sağlar.

 

Süt yapan meyveler nelerdir?

Gerekli mineralleri almanızı sağlayan meyveler, emziren anneler tarafından bolca yenmelidir. Süt yapan meyveler içinde en çok tavsiye edilen duttur. Dutta bulunan antioksidan özelliği, annenin ve bebeğin hastalıklardan korunmasını sağlar. Anne sütü arttırıcı ve kan dolaşımını düzenleyicidir, bu sayede annenin yaşayacağın kan damar rahatsızlıklarını en aza indirir. Kötü alışkanlıkları olan annelerin karaciğerinde biriken toksinleri temizler ve vücudun bağışıklığını arttırır.

Yaz aylarında anne olduysanız emzirme döneminde bolca üzüm yemelisiniz. Doğal şeker ihtiyacını karşılayacak üzüm, oluşabilecek kalp ritim bozukluğunu da düzeltmektedir. Önceden kalp ve damarlarınızda bir problem varsa üzüm tüketerek sorunlarınızı azaltabilirsiniz. Anne sütü arttırıcı üzüm, direkt yenebileceği gibi komposto şeklinde de tüketilebilir.  Her besin gibi çok yenildiğinde şekerinizi çıkarabilir ve ishal durumu oluşturabilir, ölçülü tüketmek gerekir.

 

Neler süt yapar?

Dereotu, vücuda sınırsız faydalar sağlar ve anne sütü arttırıcı özelliğiyle emzirenlerin en büyük yardımcısıdır. A vitamin içeriğiyle annenin vücudundaki deformasyonların iyileşmesine yardım eder. C vitaminini deposu olduğundan bağışıklık sistemini kuvvetlendiricidir. Magnezyum, fosfor, kalsiyum, çinko mineralleri sayesinde hem anne sağlığını hem de bebeğin gelişimini desteklemektedir. Dereotu, günde yarım bağ şeklinde tüketildiğinde anne sütünde büyük bir artış olmaktadır.

Anne sütü arttırıcı yiyecekler

Süt getiren yiyecekler: Fesleğen, güzel kokusunun yanında anne sütü arttırıcı özelliktedir. Suyunuzun içine atabilir, yemeklerinizin üstüne ekebilir ya da direkt yiyebilirsiniz. Fesleğen mide bulantısını dindirmekte, uykusuzluk problemini ortadan kaldırmaktadır. Anneler bebekleriyle ilgilenirken uykusuz kalırlar, fesleğen yediklerinde uykuları kolaylıkla gelecek ve istedikleri zaman uyuyabileceklerdir. Midenizde şişkinlik hissettiyseniz ağzınıza birkaç fesleğen atın ve sindirimin nasıl kolaylaştığını görün. Mutfağınızda saksıda büyüteceğiniz fesleğenin hem güzel kokusundan hem de vücuda sağladığı faydalardan yararlanabilirsiniz.

Anne sütü arttırıcı bitki çayları

Anne sütü arttırıcı bitki çayları anason, rezene ve ısırgan otudur. Bu çayları günde en fazla 2 bardak tüketebilirsiniz, ayrıca kuru üzüm ya da kuru incir suyunu bitki çayı gibi tüketebilirsiniz. Bir avuç kırmızı kuru üzüm suyunu, 1litre sıcak suda üzümü demleyerek hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz ıslanmış üzümleri yiyebilir ya da komposto olarak değerlendirebilirsiniz.

7-8 tane kuru üzümü 5 bardak suya ekleyin ve 5-10 dakika kaynatın. Ilık şekilde sabah ve akşam tüketebilir, kalan incirleri yiyerek bağırsaklarınızın çalışmasını hızlandırabilirsiniz. (Kabızlık için) Uyguladığınız her bitki çayına 21 gün devam edip 1 hafta ara vermelisiniz.  Bebek sütü yapan çayların farklı rahatsızlıklarınızı tetiklemesi de mümkündür. Her insanın vücudu özeldir, başkasına iyi gelen bir besin size iyi gelmeyebilir. Bitki çayları kullanırken oluşabilecek bir etkide hemen kullanımı bırakmalı ve doktorunuza konuyu danışmalısınız.

Anne sütü arttıran dua hangisidir?

Bebeklerine yeteri kadar süt veremeyen anneler bu duruma çok üzülürler ve kendilerini çaresiz hissederler. Anne sütü arttırıcı besinler yanında bol bol dua etmeniz, ruhen rahatlamanızı sağlayacaktır. Tüm kâinat dualarla ayaktadır, bu yüzden anne sütünü arttıran dua okumanızın faydasını görürsünüz. Duanın zamanı ve sayısı yoktur, içinizden geldiği kadar bu duayı okuyabilirsiniz.

Bismillahirrahmanirrahim,

Yefalüllahü ma yeşaü ve yefkemü ma yüridü. Ve ceaalna mni beyni eydihim sedden.ve mil halvefüm sedden feağşeynahüm fehüm la yübsirün. Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.

Yukarıdaki duayı okuyabilir ya da bir kâğıda yazıp üstünüzde taşıyabilirsiniz. Anne sütünü arttıran diğer bir ayet:

Fîhâ enhârun min mâin ğayri âsinin ve enhârun min lebenin lem yeteğayyer ta’muhu ve enhârun min hamrin lezzetin lişşâribîne ve enhârun min aselin musaffen ve lehum fîhâ min kulis semerât.

Anne sütüyle ilgili bilmemiz gerekenler

Anne sütü arttırıcı besinleri tüketmekle birlikte bazı konularda dikkatli olmak gerekir. Çok fazla çay ve kahve içmek anane sütünü azaltır ve annede kansızlık problemine neden olabilir. Halk arasında şekerli çayın süt yaptığı söylenir ama bu gerçek bir bilgi değildir. Bol miktarda şeker içeren gazlı içecekleri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.

Sigara ve alkol vücuttaki sütün azalmasına neden olabilir. Bebeğiniz, sizdeki tüm yararlı ve zararlı maddeleri süt aracılığıyla almaktadır. Siz ne yerseniz bebeğinizi de onunla beslemiş olursunuz. Sigarayı ve alkolü bırakmalı, bırakamıyorsanız azaltma yoluna gitmelisiniz. Kötü alışkanlıkları olan annelerin çocuklarında birçok sağlık problemine rastlanmaktadır. Bu yüzden kendinizin ve bebeğinizin hayatını tehlikeye atmamalısınız.

Bebek emerken anne ekstra kaloriye ihtiyaç duyar, kalori ihtiyacınız bir kısmı annenin yağlarından karşılanır. Bu yüzden emzirme döneminde annelerin diyete başlamaması, çok spor yapmaması doğru olacaktır. Anne sütü arttırıcı yiyecekleri tükettiğinizde vücudunuz sağlıklı beslenmeyle toparlanacak ve kısa sürede kilo vermeye başlayacaktır. Emzirme sırasında bebeğinizle olan bağınız artar ve vücudunuzun stres düzeyi azalır. 2-3 saat arayla bebeğinizi emzirdiğinizde sütünüz doğal şekilde artacaktır.

Pirinç, çavdar, beyaz ekmek, hamur işleri hamilelik döneminde ve emzirme zamanlarında oldukça az tüketilmelidir. Unla yapılan yiyecekler anne sütünü azaltmakta ve kan şekerini hızlı bir şekilde çıkarmaktadır. Son önerimiz anne sütü arttırıcı yiyecek ve içecekleri ölçülü tüketmenizdir. Faydalı bitkiler çok tüketildiğinde bazı yan etkiler oluşturabilir, sağlıklı bir emzirme dönemi dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder