Yenibahar Yağı Faydaları

Yenibahar Yağı Faydaları

Yenibahar yağı, yenibahar bitkisinin yaprakları ve meyvelerinin buhar distilasyonu ile elde edilmektedir. İthal edilmiş olan yenibahar tanelerinden ekstraksiyon yöntemi kullanılarak elde edilen yenibahar oleoresin de en fazla %18 oranında uçucu yağ bulunmaktadır.

Yenibaharın meyve ve yapraklarından elde edilmiş olan yenibahar yağının içinde phellandrene, caryophyllene, methyl, eugenol ve cineol bulunmaktadır.

Yenibahar Yağının Şifaları

Yenibahar yağının tonik etkisi, ağrı giderici etkisi, antioksidan antiseptik etkisi, uyarıcı etkisi, kas rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır.

Yenibahar yağı tansiyon ve stres gibi rahatsızlıklarda, sindirim yetersizliği, artrit, kas ağrıları, romatizma, yorgunluk, öksürük, bronşit, gaza bağlı karın şişliği, kramplar, depresyon ve bulantı rahatsızlıklarına iyi gelir.

Yenibahar Yağı Nasıl Kullanılmalıdır?
Yenibahar yağı masaj, inhalasyon ve banyo şeklinde uygulanabilir.

Bilhassa banyo sonrası eklem ağrısı olan bölgelere yenibahar yağı sürülür ise anestezi etkisi sayesinde ağrılarda azalma görülür.

Ayrıca yenibahar bitkisinin kişinin sinir sisteminde meydana gelen durumlar nedeniyle yaşanan ağrıları hafiflettiği bilinmektedir.

Fakat yenibahar bitkisinin bu özelliği fareler üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda henüz desteklenmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. tatlitariflerim.info dedi ki:

    Bu yağı daha önce hiç duymamıştım hemen gidip denemek istiyorum

    1. İpuçlarım dedi ki:

      Konu ile alakasız kısa saçma yorumlardaki linkleri siliyorum. Blacklink kazanmak istiyorsan, gerçekten konu ile alakalı gerçek yorum yazmalısın.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder