Emziren Anne Depresyon İlacı Kullanabilir Mi?

Emziren Anne Depresyon İlacı Kullanabilir Mi?

Sertralin, Reboksetin, Mirtazapin, Paroksetindir, Essitalopram ve Fluvoksamin bu tür ilaçlar arasında en güvenilir olan ve anne sütüne en az geçen ilaçlardır. Uzak durulması gereken ilk ilaç ise Citalopramdır. Süte diğer ilaçlardan daha fazla geçen ilaçlar ise Venlafaksin ve Fluoksetindir. Bu yüzden de eğer mümkünse bu ilaçların kullanılması tercih edilmemelidir.

Fakat bu ilaçlar anneye iyi geliyor ise bebek çok dikkatli bir şekilde takip edilerek ilaç kullanımı sürdürülmelidir.

Depresyon ilacı kullanım zorunluluğu olduğu için anne sütünü kesmek ya da depresyon ilacını kullanmayı kesmek doğru değildir. Anne hem ilacı kullanmaya devam edip hem de süt vermeye devam etmelidir.

Depresyon ilacı kullanımında bebek eğer küçük ise yani ilk aylarında ise depresyon ilacı oldukça düşük dozlarda alınabilir. Eğer bebekte aşırı ağlama, kusma, ishal, döküntü ile huzursuzluk durumları gözlemlenir ise hemen doktor bilgilendirilmeli ve ilaç dozu yeniden ayarlanmalıdır.

Genelde malfarmasyon görülme durumu yaklaşık olarak %2 ila %3 oranındadır. Ancak paroksetin ile anormalliğin 1,8 kat kadar arttığına dair çalışmalar bulunmaktadır.

Paroksetinin kalp ve damar sistemi anormalliklerini yaklaşık olarak bir buçuk kat kadar arttırdığına yönelik bazı çalışmalar var olsa da bunun tam tersini yani bu durumun normal düzeyden fazla olmadığını gösteren çalışmalarda bulunmaktadır. Anladığınız üzere bu durum tam bir netlik kazanmamıştır. Eğer anne paroksetin aldığı zaman şikâyetlerinden kurtuluyor ise dozu olabildiğince az tutmakta fayda vardır. Oranı arttırma yüzdesi sadece %1,8 oranında olmalıdır.

Serotonin geri alım inhibitörleri doğum sonrasında bebekte persistan pulmoner hipertansiyon ile çekilme belirtilerinin oluşumuna neden olabilir. Bahsettiğimiz bu persistan pulmoner hipertansiyon durumu normale oranla %20 ila %30 oranında daha fazla görülebilmektedir. Fakat bu durum ilacı kullanmakta olan annelerin ve bebeklerin sadece %1 oranında görülmektedir.

Ayrıca görülebilen bu durum diyabet, zor doğum, preeklampsi ve hipertansiyon durumlarında da ortaya çıkabilecek bir durumdur. Bu korkulması gereken bir risk değildir.

Ağır depresyon ile bağlantılı stres durumlarında bebekte anormali çıkma durumu çok daha fazladır. Çekilme belirtileri doğumun hemen sonrasında ortaya çıkar ve genellikle ilk hafta içerisinde kaybolur. Bu durum titreme, huzursuzluk ve ağlama durumları olarak kendini gösterebilir. Bu durum korkulması gereken bir durum değildir. Ve bu durumu azaltabilmek için eğer mümkün ise son üç ay içerisinde ilaç alımının azaltılması önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder