İPUÇLARIM

Köpeklerde Kansızlık Sorunu Nasıl Anlaşılır, Köpeklerdeki Kansızlığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Kansızlık Sorunu Nasıl Anlaşılır, Köpeklerdeki Kansızlığın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz üzere köpekler sevimli oldukları kadar da enerji dolu ve hareketli canlılardır. Fakat buna rağmen köpeklerin dahi halsiz olma durumu hatta yemek saatlerinde dahi uyuklamaları görülür.

Böyle bir durumu kendi köpeğinizde gözlemliyorsanız büyük ihtimalle veteriner köpeğinizin kansız olduğunu söyleyecektir.
Kansızlık durumu köpeğin kanındaki alyuvarların yeteri kadar oksijen taşıyamayıp, bu durum yüzünden köpeğinizi halsiz bırakması durumudur. Bir köpekte kan kaybı, parazit, pire ve ülser gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Eğer sizde köpeğinizin kansızlık sorunu yaşadığını düşünüyorsanız o zaman köpeğinizin ağzına bir bakın, eğer ağzı koyu pembe bir renkte ise köpeğinizin kansızlık sorunu yok demektir. Fakat durum tersi ise ve renk solgun bir renk ise gerekli önlemleri almanız gerekiyor demektir.

Ağzı dışında köpeğinizin kansız olup olmadığını gözlerinde de anlayabilirsiniz. Bunu anlayabilmek için köpeğinizin göz kapaklarını aşağı doğru çekin ve gözünün içinin rengine bir bakın. Eğer gözünün içi koyu pembe değil, açık pembe ise köpeğiniz kansızlık sorunu yaşıyor demektir.

kopeklerde kansizlikKansızlık Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?

• Özellikle yavru olan köpekler parazit ve pire olabilir ve bu durumlar kansızlığa neden olan başlıca etmenlerdir. Bu durumlardan kurtulmak için ise veterinerinizin verdiği ilaçları kullanmak ve ayrıca köpeğinizi temiz tutmak zorundasınız.
• Kansızlık ayrıca veterinerin köpeğiniz için vermiş olduğu başka bir hastalık için olan bir ilaçtan kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden eğer köpeğinizde ilacı kullandığı zamandan bu yana bir farklılık gözlemliyorsanız o zaman hemen veterinerinize danışmanız gerekmektedir.
• Unutmayın köpeğinizin özellikle B vitamini ve demir bakımından zengin besinlere ihtiyacı vardır. Bu nedenle köpeğinize özellikle pişmiş ciğer yedirmeniz kansızlık sorununa şifa olacaktır.
• Bunların dışında köpeğinizi fiziksel olarak aktif tutmanız vücudun oksijene olan isteğini arttıracaktır. Kansızlık sorunun köpeğinizin problemi oksijen eksikliği olduğu için, köpeğiniz hareket ettikçe halsizliği de artar. Bu yüzden köpeğinizi kansızlık durumunda bolca istirahat ettirmelisiniz.
• Bazı köpek mamaları sunu olduklarından dolayı sindirimleri zordur. Bu durumda da köpeğinizi iyice halsiz bir hale getirecektir. Bu neden ile köpeğinize elinizden geldiği kadar doğal besinler vererek beslemeyi tercih etmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. İrem dedi ki:

    Merhaba siyah ve beyaz scuba kumas tunigimi tek basina yikadim ama renk akti beyaz kisimlar gri gibi oldu nasil bir yol izliyebilirim

  2. Furkan dedi ki:

    Beyaz t shirt mavi olırsa nasıl çıkartırım

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.