Kanama veya Yaralanma Durumunda İlk Yardım

Kanama veya Yaralanma Durumunda İlk Yardım

Bilinmesi Gerekenler

Yaralı üzerinde kanama kontrolü gerçekleştirilirken yaranın vücudun nerede olduğu çok büyük bir önem taşır. Karın, kafa, göğüs ve boyun yaralanmalı birinci dereceden önemlidir. Hastanın kanama miktarına bağlı olarak şok riski ve ısı kaybı gerçekleşir. Eğer ki kazazededen fışkırırcasına kan akıyorsa bu atardamar kanamasıdır.

Uygulamalar

Öncelikle yaralı üzerinde ilk yardımı zorlaştıracak kıyafetler çıkartılmalıdır. Eğer ki yaralı bölge kirli ise bol bol su ile yıkanmalı, yara temizlenmelidir. Aksi taktirde yara enfeksiyon kaparak daha büyük sorunlara yol açar. Yaranın bulunduğu bölgeye temiz bir bez ile baskı uygulanmalı, eğer ki varsa tülbent, sargı bezi gibi bir eşya ile yara sarılmalıdır. Hastanın yarası, önemli olarak belirtilen kafa, göğüs, boyun ve karın bölgesinde ise uygulanacak baskının şiddeti azaltılmalıdır.

Eğer ki yara kol üzerinde ise kalp seviyesinin üstünde tutulması gerekir. Yaralıya kanaması olduğunda kesinlikle ve kesinlikle aspirin ve ağrı kesici haplar verilmemelidir çünkü bu tarz haplar kanın pıhtılaşmasını önler, kanama daha da artar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder