Bebeklerde Egzamaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Egzamaya Ne İyi Gelir?

Bebeklerde egzama ilk aylarda, sıklıkla bacak ve kolların eklem yerleri, kulak arakası, alın ve yanakta olmak üzere vücudun her yerinde çıkabilir. Biraz nasıra benzeyen şekilde, kırmızı, hafif kabuklu olarak görülebilir. 6 ay-2 yaş arası çocuklarda daha sık görülür. Anne sütüyle beslenen bebeklerde sık rastlanmaz. Bebeklerde egzama okul çağına gelmeden geçer. Bazı çocuklar egzamayı ergenlik dönemlerine kadar atlatamazlar.

NEDENLERİ;

Bazı sabunlar, kremler, alerji, deterjanlar, sıcak ve terlemeyle birleştiğinde egzama oluşur. Aynı zamanda anne veya babada egzama varsa kalıtım yoluyla bebeğe geçer. Cildin kuru kalması daha çok kaşınmaya ve egzamanın yayılmasına neden olabilir. Anne sütünden inek sütüne geçildiğinde bebekte alerjik reaksiyon olarak egzama görülebilir.

EGZAMAYA KARŞI EVDE YAPILABİLECEKLER;

  • Günlük bakımda kullanılacak nemlendiriciler ve hidrokortizonlu kremlerle kızarıklıkları azaltmak mümkündür. Kaşıntı arttığında ılık banyoyla bebeğin vücudu rahatlatılabilir.
  • Bebeğin egzamalı bölgeyi kaşıması engellenmelidir. Bebeğin tırnakları sık sık kesilmeli, eline bebek eldiveni veya uzun çorap takılmalıdır.
  • Yeni alınan kıyafetler yıkanmadan giydirilmemeli, yün gibi tahriş edici kumaşlar yerine pamuklu kumaşlar tercih edilmelidir. Giydirilen kıyafetlerin çok sıkı olmamasına dikkat edilmeli, bebeğe bol giysiler giydirilerek bebeğin terlemesi önlenmelidir.
  • Bebeğin banyosuna yulaf gevreği eklenerek kaşıntı azaltılabilir.tum vucutta egzama olan bebek (1)

HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI?

Bebekte egzama varsa mutlaka bir doktora gösterilmelidir yine de şu durumlar görüldüğünde durum daha acildir:

  • Egzamanın ve yaralardaki kabuklanmanın artmış olması
  • Egzamanın yanma yapması, çok kaşıntılı geçmesi
  • Egzamalı yerlerde enfeksiyon ve akıntıya rastlanması
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mine dedi ki:

    Benimde vücudum aynı böyle

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder