Geleneksel Kırk Uçurma Nedir? Kırk Uçurma Sepeti Nasıl Hazırlanır?

Geleneksel Kırk Uçurma Nedir? Kırk Uçurma Sepeti Nasıl Hazırlanır?

Kırk uçurma, doğduğu günden itibaren 40 (kırk) günü dolduran bebekler için yapılan bir Türk geleneğidir. Dini bir adet değildir, sadece dua ve iyi niyet içerir. Akraba, eş, dost yakınlık bağları kuvvetlendiren bir gelenek olduğundan dolayı bugün hâlâ sevilerek yapılmaktadır.

Kırk uçurma nasıl yapılır? Kırk uçurma sepetine neler konur? Sorularının yanıtı ve tüm detaylar yazının devamında!

kirk-ucurma

Kırk Uçurma

Kırk Uçurma Nasıl Yapılır?

Anne ve bebeğin birbirini tanımaya başladığı, baş başa kalarak geçen kırk günün ardından yıkanması ve dışarıya çıkıp gezerek sosyalleşmelerini sağlayan bir Türk geleneğidir.

Kırk banyosu sonrası akraba, eş, dost 7 kapı ziyaret edilir. Gidilecek ilk evin ise bebeğe ferah ve sağlık getireceğine inanıldığından dolayı ferah, sağlıklı, mutlu bir yaşam sürmekte olan aile bireylerinin bulunduğu bir ev olması önemli görülmektedir.

kirk-ucurma

Kırk Uçurma Sepeti İçine Neler Koyulur? 40 Uçurma Sepetinde Neler Olur?

Yeni doğan bebekler 40 günlük olana kadar bakıma en çok muhtaç oldukları ve korunup kollanmaları gereken dönemdir. Türk geleneklerinden biri olup hala devam eden 40 uçurmada ise, bebek 40. Gününü doldurduğunda bazı ritüeller yapılır. Anne ve bebek kırk banyosu yaparak lohusalık sürecinden arınır ve yakınlar ziyaret edilir. Kırk sepeti hazırlanır.

Kırk sepetinin içinde ömrü uzun olsun diye un, sağlıklı olsun diye yumurta, zengin olması için para, tadı bozulmaması için şeker, bereketli olsun diye tuz, nazar değmesin diye nazar boncuğu, dini bütün bir insan olsun diye Kur’an, dostları olsun diye de kahve koyulur.

kirk-ucurma

40 Uçurma Sepeti Evde Nasıl Yapılır?

Küçük herhangi bir sepet içerisine, kırk ritüellerini içeren malzemeleri süsleyerek kolaylıkla 40 sepeti hazırlayabilirsiniz. Cam şişelerde ya da küçük paketlerde muhafaza edeceğiniz kırk malzemelerini tül, nazar boncuğu, hasır ip ve kurdele ile daha şık ve gösterişli bir hale de getirebilirsiniz. Hazırladığınız sepeti örgü ürünler ve küçük hediyelerle daha da zenginleştirebilirsiniz.

kirk-ucurma

40 Banyosu Malzemeleri Nelerdir?

Bebeğe 40 banyosu yaptırılırken 40 sepeti içinde bulunan ürünler kullanılır ve suya dualar okunur. Bebeği yıkayacak olan kişi aileden biri ya da aile dostu olabilir. Banyo suyu ise yöreden yöreye değişmekle birlikte suyun içerisine çiçek yaprakları kaynatılarak dezenfekte edildikten sonra koyulur. Nazardan korumak için nazar boncuğu, ayı temsilen gümüş, güneşi temsilen ise suya altın atılır.

Bebeği yıkayacak olan kişi önce abdest alır, elini kırklama suyuna 40 kez batırıp çıkarır. Önce bebeğin sonra da annenin başından 40 tas su dökülerek banyo tamamlanır ve temiz kıyafetler giyilir. Anne ve bebek kırk banyosu ile lohusalık sürecinden arınmış olur.

kirk-ucurma

40 çıkarmanın yanı sıra, yarı kırk uçurma banyosu denilen bir ritüel de vardır. Doğumdan sonraki ilk 20 günün ardından yapılmaktadır.

İlginizi çekecek diğer yazı: Pişik Kremi Ne İşe Yarar? Pişik Kremi Faydaları Nelerdir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder