Bıldırcın Yumurtası Bebeklere Ne Zaman Verilmelidir?

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasına göre 3 kat daha besleyici ve 5 kat demir ve bol miktarda aminoasit içeren bir hayvansal gıdadır. Zengin vitamin ve mineral içeriği dolayısıyla, bebeklere yedirilmesi konusunda doktor tavsiyesiyle hareket edilmesi gereken bir yiyecektir. Çünkü sahip olduğu besin değerleri yüzünden bebeğin sindirim sistemi ve böbrekleri üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. Bilinçsiz kullanımda alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

İçerdiği zengin besin değeri nedeniyle, bıldırcın yumurtası bebeklerin olgunlaşmamış böbreklerine gereğinden fazla yük bindirebilir. Bu nedenle uzmanlar bebeklerde bıldırcın yumurtası tüketimini 1-2 yaşa kadar uygun görmemekte ve 1-2 yaştan itibaren de tüketimi sınırlandırmaktadırlar. Bebek, bıldırcın yumurtası tüketebilecek yaşa geldikten sonra dahi, besinin hangi sıklıkta ve miktarda kullanılacağı doktor tavsiyesiyle belirlenmelidir.

Bıldırcın yumurtası zengin içerikli bir gıda olduğu için, genel olarak tüketimi 3-4 günde bir olarak uygun görülür. Dengeli tüketimde, yüksek oranda B1 vitamini içerdiğinden bebeklerin ve çocukların gelişimine faydalı bir iştah açıcıdır. Doku onarımında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Astım hastalığına ve alerjik hastalıklara iyi gelir. Ancak sık ve fazla tüketilmesi kolesterole ve alerji riskine neden olabilir. Bu yüzden bıldırcın yumurtasının, bebeğin bağışıklık sisteminin alerjilere karşı daha güçlü hale geleceği 1-2 yaş sonrası tüketimi daha az risk taşır.

Pek çok gıda gibi, bıldırcın yumurtası da bebeğe çiğ olarak verilmemesi gereken bir gıdadır. Çiğ besinlerin, özellikle de bebeklere bakteri ve hastalık geçirme riskinden dolayı yumurtanın pişirilerek yedirilmesi daha doğrudur. Bu nedenle de bıldırcın yumurtasına başlamak için, bebeğin bağışıklığının güçleneceği 1-2 yaş zaman aralığının beklenmesi uygun görülmektedir.

5 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.