Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Aspiratör Nasıl Temizlenir?

Günümüz teknolojisinin en çok kullanıldığı ve geliştiği alanlardan biri de mutfaktır. Birçok elektrikli teknoloji aleti mutfakta hayatımızın kolaylaşmasına büyük yardım eder.

Fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi, mutfak robotu gibi mutfak aletlerinin yanına aspiratörde eklendi. Mutfakta pişirilen yemeğin kokusu evin her bölgesine yayılması hiç istenmeyen bir olay.  Özellikle balık ya da kızartma gibi kokusu fazla olan yemeklerin kokusu hem çok ağırdır hem de günlerce yok olmayan kokulardır.

Bu nedenlerden dolayı aspiratörler koku sorununa son veriyor.  Aspiratörler, modern olarak düzenlenen ankastre mutfaklarda kesinlikle bulunması gereken bir detaydır. Model olarak da çok fazla seçeneği bulunan aspiratör günümüzde ki bütün beyaz eşya üreticileri tarafından üretilmektedir.

Aspiratörleri kendi içinde filtre sistemi ve baca sistemi olarak iki ayrı sınıfta ayırabiliriz.

Baca Sistemi

Aspiratörlerin boruyla bacaya bağlanması ve bu şekilde kullanılması en sağlıklı yöntemdir.  Bu şekilde bağlanan sistemler kokuyu yok etme üzerine en keskin yöntemdir. Ayrıca bu sistemin bir diğer artısı da uzun süre bakım gerekmeden çalışmasıdır. İçine çekmiş olduğu kötü havayı etrafa yayılma şansı vermeden direk olarak bacaya iletir. Uzun aralıklarla filtre tabletlerini temizlemek aspiratörün çalışma veriminin artmasına yardımcı bir yöntemdir.

Filtre Sistemi

Aspiratörün içerisinde sadece fitreleriyle kokunun hapsedilmesini ve temizlenmesini sağlayan sistemdir. Bacaya bağlı değildir. Genel olarak sonradan eklenen mutfaklarda hazır durumda baca bulunmamasından dolayı tercih edilen sistemdir. Baca açmak gibi uzun ve zahmetli bir işe girmek istemeyenler tarafından filtre sistem aspiratör kullanılır. Filtreli sistem aspiratör, baca sistemli aspiratöre oranla kokunun temizlenmesinde daha az etkilidir. Filtreli sistem aspiratörlerin çalışmasının devam etmesi için filtrelerin düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Aspiratör Filtreleri Nasıl Temizlenir?

Aspiratörlerin içinde bulunan filtre tabletler yerlerinden kolayca çıkarılabilen parçalardır. Yemeklerinizi yaparken çalıştırdığınızda yağ tabakaları özellikle bu tabletlere yapışır. Bu parçaları kolay bir şekilde yerlerinden çıkarıp deterjan ile yıkayabilirsiniz. Tabletleri yıkadıktan sonra kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra tekrar yerlerine takabilirsiniz.

Aspiratörler genellikle mat gri metal malzemelerden oluşan teknolojik aletlerdir. Aspiratör alırken kaliteli seçimlerde bulunmanız önemlidir çünkü silindikten sonra arkasında bıraktığı su dalgaları gözünüzde hoş bir görünüm bırakmayabilir.

Aspiratörünüzü temizlerken sert süngerler ya da kuvvetli deterjanlar kullanmanız aspiratörün çizilme ihtimaline karşı tavsiye edilmez.

Aspiratörleri temizlemeden önce bezinizi sıcak suda yumuşatmanız önerilir.

Aspiratör ve aspiratör filtresinin temizliği konusunda aspiratörünüzün markasının bakım elemanlarından daha fazla ve daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder