Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton Lekesi Nasıl Çıkar?

Aseton içeriğindeki güçlü kimyasallar ile oje çıkarıcıdır ve pek çok madde için çözücü olarak kullanılabilen bir maddedir. İnsan sağlığına olumsuz olarak etki yapabilir bu yüzden herhangi bir şekilde temas durumunda bol su ve sabun ile yıkayarak bölgenin temizlenmesi gerekir. Aseton pek çok leke için çıkarıcı rolünde olsa da kendisi de leke oluşturabilen bir maddedir. Aseton lekesi kıyafette oluştuysa eğer ton farkı oluşturacak biçimde bir leke söz konusudur ve bunu çıkarmanın yolu içerisinde aseton çözücü kimyasallar bulunan maddeler kullanmaktır.

Gelişen teknoloji sayesinde pek çok kimyasal birleştirilerek üst düzey temizleyici maddeler elde edilmektedir. Leke çıkarıcı olarak satışa sunulan ve bilinen markaların ürünleri olan bu maddeler direkt olarak aseton lekesi olan bölgeye dökülür. Sonrasında 10 dakika beklenir ve çamaşır makinesinde yıkanır. Eğer leke oluştuğunun üzerinden çok uzun süre geçtiyse aseton içerisindeki uçucular gitmiş ve leke kalıcı hale gelmiş demektir. Bu durumda lekeyi çıkarmak pek de mümkün olmayacaktır.

Aseton aynı zamanda iyi bir boya çözücüdür bu nedenle kıyafet ya da teknolojik cihazlarla teması durumunda buradaki renklerin kendi içinde çözünmesini sağlayarak rengi solduracaktır. Buradaki aseton lekesi kalıcı hale gelmiş olabilir. Aseton lekesini çıkarmak için henüz tam anlamıyla geliştirilmiş bir ürün bulunmamaktadır. Fakat herhangi bir kimyasal kullanmadan bu lekenin ortamdan uzaklaştırılması mümkün olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. AYŞE BERKSAN dedi ki:

    Leke kuruyunca çıkması zor oluyor denmiş yazının sonunda ise lekeyi çıkarmak pekde kolay olmayacak denmiş.Boşuna zaman kaybı

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder