Ev Temizlik Ve Bakım İpuçları; Mutfak Temizliği Bölüm 1

Ev Temizlik Ve Bakım İpuçları; Mutfak Temizliği Bölüm 1

Kirli lavabo, yağlı tava, değerli porselendeki lekeler, tencerenin dibi de tutmuş, bu da yetmezmiş gibi mutfakta tamirat mı yapılması lazım! Tamam, telaş etmeyin sadece aşağıdaki ipuçlarına bir göz atın.

Mutfak Temizliği Bölüm 1

Mutfak malzemelerindeki pas ile kirleri temizleyebilmek için çamaşır suyu da ilave ettiğiniz suyun içerisine bu malzemeleri koyabilirsiniz. Bu suyun içerisinde malzemeleri bir müddet bekletin ve sonrasında deterjan ile malzemeleri yıkayın, bol su ile durulayın ve temiz bir mutfak havlusu ile iyice kurutun.

Mutfakta tamirat olacak ve siz mutfağın berbat olmasını istemiyorsunuz. O zaman matkap çalışacağı zaman hemen elektrik süpürgesini alın ve matkap çalışırken sizde bir yandan makine ile matkabın hemen alt kısmına atılan tozları süpürün.

Evdeki eski bakırları yeniden kullanmak mı istiyorsunuz o zaman bu bakırlarınızı tuza batırmış olduğunuz yarım limon ile iyice ovun ve bol su ile iyice durulayın ve sonrasında yumuşak ve temiz bir havlu ile iyice kurutun.

Paslanmaz çelik malzemelerinizi ya da gereçlerinizi sadece birkaç damla kadar çamaşır suyu damlatmış olduğunuz suyun içine batırın. Bir süre bu suda beklettikten sonra malzemelerinizi bol suda durulayın ve sonra da iyice kurutun.

Eğer bıçaklarınız paslandı ise bu bıçaklarınızı büyük bir soğana saplayın ve bir müddet bu şekilde beklettikten sonra yıkayın ve iyice durulayıp tamamen kurutun.

Değerli olan kristal ya da porselenlerinizi yıkarken yıkama suyunun içerisine bir miktar sirke damlatın.

Sararmış olan kaplarınızı yeniden eskisi gibi temiz görmek istiyorsanız temizleme suyuna bir miktar kadar karbonat eklemeniz yeterli olacaktır.

Bardak kenarında kalan ayran, süt ya da hamur gibi artıklardan kurtulmak için bu bardakları hemen yıkayın ve bardakları baş aşağı olarak bir havlunun üzerine koyun. Bu sayede bu lekeli bölgeler hava almayacak ve havasız kalmış olan lekeler de hemen gevşeyip bardaktan düşecektir.

Mutfak araç ve gereçlerini pırıl pırıl yapmanın bir diğer yolu da limon kabuklarını güneşte kurutmak ve sonrasında da bu kabukları toz haline getirmek ve bu toz ile de araç ve gereçleri yıkamaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder