İPUÇLARIM

Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

Zerdeçal Lekesi Nasıl Çıkar?

Eşyalarımıza, kıyafetlerimize gün içerisinde birçok leke bulaşmaktadır. Zerdeçal da bu lekelerden biridir. Neyse ki giysilerinize bulaşan zerdeçal lekelerinden kurtulmak için birçok yöntem bulunmaktadır.

Beyzalarınıza bulaşan zerdeçal lekesini çıkarak içi çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Çamaşır suyu bilindiği üzere Beyzalarda kullanılan yaygın bir temizlik ürünüdür.

Diğer bir seçenek olarak karşımıza karbonat çıkıyor. Karbonat çok fazla yaygın olmamakla birlikte aslında çok iyi bir temizleyicidir. Yapmanız gereken işlem ise küçük bir kap içerisine döktüğünüz karbonata bir miktar su eklemek ve bir diş fırçasıyla üzerine su eklenmiş karbonatınızı karıştırmak. Yoğun bir kıvamda olan karşımı fırça yardımıyla lekeli bölgeye uygulayarak, zerdeçalın uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yahut yarım bardak ispirto ile iki bardak sıcak su ve bir miktar bulaşık deterjanını karıştırın. Ve yavaşça lekeli bölgeye uygulayın. Bir miktar ovduktan sonra sürdüğünüz karışımın kıyafetinizin iliklerine işlediğinden emin olun ve o bölgenin tamamen kuruduğundan emin olun. Kıyafetiniz kuruduğunda lekelerin de kaybolduğunu göreceksiniz.

Ve gliserin! Gliserin hemen her eczanede çok uygun fiyatlara bulabileceğiniz organik bir kimyasal üründür. Yarım su bardağı gliserin, yarım su bardağı bulaşık deterjanı ve 2 bardak suyu karıştırarak harika bir temizleyici ürün elde edebilirsiniz. Hazırladığınız bu ürünü yavaşça lekeli bölgeye uygulayın ve ovalayın. Daha sonra duruladığınızda kıyafetiniz temizlenmiş olarak karşınıza çıkacaktır.

Son olarak ise soda! Soda ile temizlemeniz gereken bölgeyi yıkadığınızda zerdeçal lekesi yok olup gidecektir. Eğer hala lekeyi çıkaramazsanız, yeterli olacak kadar makinenizde, kıyafetinizin üzerine leke çıkarıcı dökerek yıkamayı denemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.