Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Ter Lekesi Nasıl Çıkar?

Ter lekesi nedeni ile meydana gelen yoğun ter izlerini geçirmek için en basit ve bilinen yöntem lekeli bölgeye amonyak uygulamaktır.

Ter Lekesi

Ter lekesi herkese karşı çok hoş olmayan bir görüntüye sahiptir ve sırf nedenle bile bir kıyafeti giyilmez bir hale getirir. Ancak bu basit gibi görünen zor lekeleri temizlemenin birden çok yolu vardır.

Eğer kıyafetiniz beyaz ise ter lekesini asit oksalik yardımı ile silebilirsiniz. Sonrasında kıyafeti iyice durulayın ve sonra da beyaz giysiyi oksijen ilaveli bir su ile iyice silin.

Nazik kumaşlardan ter lekesini temizlemek için limonlu ya da az miktarda amonyak eklenmiş olan su ile lekeli bölgeleri silebilirsiniz.

Yünlü kumaştaki ter lekesi için kumaşı sirkeli ancak soğuk suyun içerisinde 2 saat kadar bekletebilirsiniz.

Yoğun ter lekesi olan kumaşlarda kıyafeti sadece 1 ölçek sirke ilave ettiğiniz sıcak suyun içine bastırın ve yıkama öncesinde bu suda bir saat kadar bekletin.

İsterseniz ter lekesinin üzerine su yumuşatıcısı ile hazırladığınız macunu ve suyu uygulayabilirsiniz. Sonrasında sabun ile lekeli bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Lekeyi temizlemenin bir diğer yolu da kıyafeti yıkamaya başlamadan önce ½ ölçek sıcak su ile 2 ölçek toz aspirini karıştırmaktır. Sonra bu şekilde kıyafeti 2 ya da 3 saat boyunca bekletmektir.

Eğer ter lekesini çıkarmayı başaramadıysanız aynı miktardaki hidrojen peroksit ve sıcak suyun içinde kıyafeti 1 saat bekletebilirsiniz. Sonrasında giysiyi her zaman ki gibi yıkayın.

Ya da isterseniz kıyafeti sadece 2 yemek kaşığı kadar tartar kremi ile 3,5 litre sıcak su karışımında kıyafeti yıkama öncesinde bekletebilirsiniz. Sonra da temiz su ile durulama işlemi ardına kıyafeti her zaman ki gibi yıkayabilirsiniz.

Ter lekesi hakkında biraz daha fazla bilgi edinmek isterseniz ve ter lekesinin giysilere nasıl bir etkisi olduğunu öğrenmek isterseniz Ter Lekesi Nasıl Temizlenir? isimli makalemize bir göz atabilirsiniz.

Ya da isterseniz giysiler üzerindeki diğer inatçı lekelerin nasıl temizleneceğini öğrenmek istiyorsanız leke çıkarma kategorimizi inceleyebilir ve lekelerin temizlenme yöntemlerini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder