İPUÇLARIM

Çamaşır Makinesi Bakımı Ve Çamaşır Yıkama İpuçları

Çamaşır Makinesi Bakımı Ve Çamaşır Yıkama İpuçları

Çamaşır makinesi bakımı sadece makineniz moturu ile ilgili değildir. Çamaşır makinenizi korumak için işe çamaşırlarınızdan başlamalısınız. Bunun için çamaşırlarınız kirlendiği zaman kesinlikle çamaşır sepetinde çamaşırlarınızı bekletmeyin ve hemen yıkama işlemi uygulayın.

Yıkama öncesinde çamaşırlarınızı kumaş türlerine ve hatta renklerine göre ayırın. Bu sayede çamaşır makinesi bakımını daha en baştan uygulamaya başlamış olursunuz.

Sentetik ve doğal kumaştan olan çamaşırları kesinlikle birarada yıkamamaya özen gösterin. Çünkü sentetik elyaf kumaşlar hemen hemen her türden kumaşa yapışırlar. Ve yapıştıkları kumaşı da kısa bir süre sonra yıpratırlar ve bu yüzden de kumaşlarda sertleşmeye neden olurlar.

Çamaşır yıkarken kıyafetlerin ceplerinin boş olduğundan ve kıyafet fermuarlarının kapalı olduğundan emin olun.

Perçinli ya da kancalı,metal ekler içeren kıyafetlerinizi mutlaka bez bir torbaya veya eski bir yastık kılıfına koyarak yıkama işlemi uygulayın.

Gömlekleri yıkarken menteşelerini çebirmeyi, pantolon ve eteklerin de iç kısmını dışarıya çevirmeyi unutmayın.

Yastık kılıfı ile nevresimleri yıkarken önce ters çevirin ve daha sonrada iyice silkeledikten sonra makineye atın. Bu sayede özellikle yastık kılıflarının kenarlarında biriken tüy ya da tozlardan yıkama önce kumaşı arındırmış olursuz.

Eğer çamaşırda sökük ya da yırtık var ise yıkama öncesinde mutlaka tamir işlemi uygulayın. Aksi halde kumaş çok daha fazla yıpranacaktır.

Çamaşırlarınızdaki ağır lekelere önce leke çıkarıcı uygulayın. Eğer gerekiyor ise makinede yıkamadan önce çamaşırları leke çıkarıcı ile birlikte 2 saat kadar suyun içinde bekletin. Elbette ipek ve yünlü kumaşlar kesinlikle suda bekletilmemelidir.

Kıyafeti suya bastırmadan önce sudaki deterjanıntam olarak eridiğinden emin olun. Su kesinlikle sıcak olmamalıdır. Su mutlaka ılık durumda olmalıdır. Başka bir değiş ile suyun ısısı 40 derecenin üzerinde olmamalıdır. Çünkü 40 derecenin üzerindeki su ısısı kumaş üzerindeki lekeleri çıkarmak yerine lekenin kumaşa daha da işlemesini sağlayacaktır.

Çamaşır Makinesi Bakımı

Çamaşır makinenizin uzun yıllar boyunca dayanmasını istiyorsanız makinenizi çok özenle kullanmanız gerekir.

Çamaşırlar yıkandıktan sonra her defasında yıkama sonrasında makinenizin iç kazanını temiz bir bez ile kurutun. Kazanın içinde su kalmadığından emin olun. Çünkü kazanda sürekli biriken su küf oluşumuna neden olacaktır.

Yıkama işlemi biter bitmez makinenizin deterjan gözünü çıkarın ve artık deterjandan hazneyi arındırın ve hazneyi iyice kurulayın.

Makinenizin dış kısmını sabunlu ya da deterjanlı su ile sürekli silin ancak kurulamayı unutmayın.

Makinenizi kireçten korumak için 200 gram kadar limon tuzu ile makineniz boş bir şekilde en az 90 derecede makinenizi çalıştırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.