Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır & Temizlenir?

Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır & Temizlenir?

Yün kazaklar her zaman için elde ve ılık suyun içerisinde yıkanmalıdır ve kesinlikle soğuk suyun içerisinde ya da sıcak suda yıkanmamalıdır.

Yün Kazaklar Nasıl Temizlenir?

Renkli olan yün kazakları yıkayacağınız zaman kazağın renginin solmaması için hemen suyun içine 1 tatlı kaşığı kadar şap ya da tuz ekleyin. Bu sayede hem renkli kazakların renklerini koruyacak hem de kazakların çekmesini önleyeceksiniz.

Yün kazakları yıkayacağınız suyun içerisine 5 ya da 6 damla kadar gliserin damlattığınız zaman, hem kazakların dokusunu koruyacaksınız hem de çekmesini önleyeceksiniz.

Yün kazakları yıkadıktan sonra son durulama suyunun içerisine sadece 2 ya da 3 damla kadar amonyak ekleyin. Sonrasında yün kazağı bu suyun içerisinde sadece 2 dakika kadar bekletin. Bu sayede yün kazağınız yeni aldığınız günkü gibi pırıl pırıl olacaktır.

Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır

Yün kazakları sürekli olarak yıkayabilirsiniz. Ancak yıkama esnasında gerekli önlemleri almanız gerekir.

Yün kazakları yıkarken en önemli olan yeterli miktardaki deterjan ile yine yeterli orandaki sudur. Yıkama esnasında sıcak su kesinlikle kullanılmaz. Kazak yıkama suyunun içinde asla 15 dakikadan daha fazla sürede bırakılmamalıdır. Soğuk su ile durulama yapmak gerekiyor ise bu durulama sadece 1 defadan fazla olmamalıdır. Kurulama işlemi ise sadece düz ve temiz bir alanda yapılmalıdır.

Yıkama sonrasında kazağın kaşıntı yapmasını önlemek ve kazağı daha da yumuşatmak isterseniz durulama suyunun içerisine 5 ya da 6 damla kadar gliserin ekleyin.

Beyaz yün kazaklara yıkama ve durulama işlemi uyguladıktan sonra yün kazağı hemen 1,5 saat kadar dondurucunun içerisinde bekletin. Dondurucunun soğuğu kazak üzerinde mükemmel bir beyazlatıcı etkisi yaratacaktır. Dondurucudan çıkarttığınız kazağın buzlarının erimesine ve kazağın kendi halinde kurumasını izin verin.

Elde yıkayabileceğiniz kazakların doğal hallerini koruyabilmek için piyasada satılan koyucu ürünlerden kullanabilirsiniz. Bunun için yıkanmamış olan kazağınızı büyük ve temiz bir kâğıdın üzerine koyun. Daha sonra kalıp halindeki kazağınızı kâğıdın üzerine düzgün bir şekilde iğneleyin. Bu sayede kazağınız hem daha kolay hem de daha etkili bir şekilde kuruyacak ve kazağı soktuğunuz kalıpta bozulmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder