İPUÇLARIM

Düdüklü Tencerede Yemek Nasıl Pişirilir ?

Düdüklü Tencerede Yemek Nasıl Pişirilir ?

Bu yazımızda düdüklü tencerede nasıl yemek pişirileceğine, düdüklü tencere kullanarak pişirilen yemeğin nasıl daha lezzetli olabileceğine değineceğiz. İşte düdüklü tencerede yemek pişirmenin püf noktaları…

Düdüklü tencere kullanımının yemek pişirmede bir çok avantajı var. Hem lezzetli ve sağlıklı yemekler yapabilirken hemde yakıt-enerji tasarrufu yaparak bütçeye fayda sağlayabiliyoruz. Normal bir tencerenin yaklaşık 1 saatte pişirdiği yemeği düdüklü tencere ortalama 15-20 dakikada pişirebiliyor. Düdüklü tencere yapısı bakımından kapalı halde kullanıldığı için pişen yemeğin kokusu etrafa dağılmıyor ve besin değeri korunmuş oluyor.

Düdüklü tencerenin temel çalışma prensibi, tencere içerisindeki basıncın sıcaklığı yükseltmesinden ibarettir. Tencere tamamen kapalı olduğu için, kaynama derecesine ulaşan su (99 derece) buharlaşır. Bu buhar kendine yer açabilmek için tencere içerisinde yer alan havayı dışa doğru iter. Tencerenin üstünde yer alan düdük kısmında yer alan ağırlıklar buharın dışarı çıkmasını önler; bu sayede içeride biriken buhar basıncı arttırır. İçeride yer alan basın tencerenin üzerindeki ağırlığa eşit olduğunda pişirme süreci başlamış olur. Düdüklü tencere kullanımında konunuz uzmanları bir takım tavsiyelerde bulunuyor. İşte o tavsiyelerden bir kaçı:

Tencereyi asla gereğinden fazla doldurmayın çünkü bu durum buharın çıkmasına engel olur. Ağırlıkların yer aldığı kapak ve kısım, tencere basınç altında bulunduğu süre boyunca açılmamalıdır. Tencerenin içindeki basıncı düşürmek için tencereye ocaktan indirip su dolu bir kaba oturtmalı veya çeşmenin altında bir süre bekletmelisiniz. İçerideki basıncın düşüp düşmediği anlamak için ağırlığı hafifçe kaldırın. Bunu çatal yardımıyla yapabilirsiniz. Eğer ki düdükten ses çıkmazsa ağırlığı tamamen kaldırıp tencereyi açabilirsiniz.

Düdüklü tencerenin içerisine yerleştirilen süzgeçli sepetler farklı türde maddelerin bir arada pişmesine olanak sağlar. Tencerede pişirilecek malzemelerin pişme süreleri farklılık gösteriyorsa ilk önce en uzun sürede pişeni tencere içine yerleştirin. Pişirme süreleri göz önünde bulundurarak sırayla diğer maddeleri de ekleyebilirsiniz. Tabii burada dikkat etmeniz gereken nokta her bir maddeyi eklemek için tencere içerisindeki tüm basıncı dışarı çıkarmak olacak. Tencereyi soğuk su ile soğutup kapağını açın ve malzemeleri sırasıyla ekleyin.

Düdüklü tencere alacağınız zaman, o tarz tencere için özel olarak hazırlanmış ve malzemelerin pişirme süreleri ile her bir malzeme için gerekli su miktarını belirten yönerge yada kılavuz vardır. Genellikte tüm besinler, düdüklü tencere ile, normal tencereden 3 kat daha hızlı pişer.

Dondurulmuş gıdaları pişirmek istediğinizde öncelikle hafiften çözülmesini beklemelisiniz. Dolaptan çıkardığınız besinleri mutfakta çözdürün. Besinleri torbalarıyla birlikte çeşme suyu ile doldurulmuş bir kaba koyabilirsiniz. Donmuş besinlerin pişirilme süresi normal besinlere oranla daha azdır. Bunun sebebi, donmuş besinlerin dondurulmadan önce hafiften pişirilmesidir.

Kuru sebze veya meyveler bir gece öncesinde suya bırakılmalı ardından düdüklü tencere ile pişirilmelidir. Bunları pişirmeden önce 1 saat suda bırakmak  gereklidir. Ayrıca pişirmeden önce yaklaşık 1 saat önce suda bekletirseniz de yeterli olacaktır fakat suda bekletme halinde pişirme süresi uzayacaktır.

Düdüklü tencereler mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer alır. Genellikle sebze ve et yemeklerinin pişirilmesinde, konserveleme sırasında, reçel yapımında gibi işlemlerle tercih edilip kullanılmaktadır. Düdüklü tencerelerin dikkatli kullanılmadığı zaman tehlike yaratabileceğini unutmayın. Çocuklardan uzak tutun. Özellikle tencerenin düdük kısmına dikkat edin. İçerideki basınç tamamen yok olmadan kapağı açmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. hüseyin kenan dedi ki:

  BENCE EN ÖNEMLİSİ TENCERENİN DÜĞME KONUMU.. 1/TENCEREYİ OCAĞA İLK KOYARKEN DÜĞME NİN DURUMU AÇIK MI KAPALI MI OLACAK.? .2/ YEMEK PİŞERKEN HAVA DÜĞMESİ HANĞİ ZAMAN DİLİMİNDE AÇILACAK ? ,YA DA KAPATILACAK.?.

 2. Anonim dedi ki:

  Yazının başlığı “düdüklü tencerenin çalışma prensibi” olmalı. nasıl pişirileceği anlatılmıyor. ne zaman süre tutmaya başlanır, ne zaman altı kısılır… önemli bilgiler yok.

  1. ipuclarim dedi ki:

   Uyarınızı dikkate alıp konu içinde gerekli değişlikleri düzenleyeceğim.

 3. Yemek Takımı dedi ki:

  Çok güzel bir makale olmuş. Tabii düdüklü tencerinizi seçerken de ihtiyaca yönelik olmalı. Malum piasada 2, 4, 6 ve 8 litrelik düdüklü tencereler mevcut. İhtiyacınızdan fazla büyük tencere almanız aynı zamanda daha yüksek bir maliyet çıkaracaktır size.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.