Ev Temizlik Ve Bakım İpuçları; Buzdolabı

Ev Temizlik Ve Bakım İpuçları; Buzdolabı

Buzdolabınıza yemeklerinizi kesinlikle soğumadan yani hala sıcakken koymayın. Buzdolabınızın kapısını çabuk bir şekilde açıp yine çabuk bir şekilde kapamaya gayret edin.

Eğer buz kalıplarınız dolabın alt kısmına yapışıyor ise sabunlu ve sıcak su ile dolabın tabanınızı temizleyin ancak durulama yapmayın.

Buzdolabınızı kesinlikle fazla doldurmayın. Eğer buzdolabı aşırı bir şekilde dolarsa dolabın içerisinde soğuk hava akımı gerçekleşmez.

Buzdolabınızı duvara çok fazla yaklaştırmayın. Çünkü hava dolaşımını engellemiş olmalısınız.

Buzdolabınızın kapısını çok sık aralar ile açmamaya ve açınca kısa sürede kapatmaya gayret edin. Bu sayede buzdolabınız da yiyecekleri soğutmak için ekstra elektrik kullanmak zorunda kalmaz.

Buzdolabının içerisinde bulunan hem yiyecekler hem de içeceklerinizi sürekli düzenleyin. Bu sayede dolabı açtığınızda aradığınız besini kolayca bulabilir ve buzdolabının kapısını uzunca bir süre açık tutmak zorunda kalmazsınız.

Eğer günlük yiyecek programınızı yaparsanız buzdolabını açtığınızda bir kere de malzemeleri dolaptan çıkartabilirsiniz ve bu sayede de dolabı yormazsınız.

Buzdolabının doğru bölmelerine doğru yiyecekleri yerleştirirseniz bu besinlerin sağlıklı bir şekilde korunmasını sağlamış olursunuz.

Buzdolabına koymuş olduğunuz süt ürünlerini kullanma süreleri önceliklerine göre yerleştirin.

Katı olan yağları kesinlikle kapalı kaplara yerleştirin ve et ile balıkları saklama kapları ya da naylon torba ile dolaba yerleştirmelisiniz.

Meyve ile sebzeler ise kesinlikle sebze bölümünden başka bir yere konmamalıdır.

Buzdolabınızın kapısında bulunan elastik bandı koruyup gevşemesini önlemek için bu bandı sürekli olarak ayda en az 1 defa kontrol edin.

Buzdolabı Nasıl Temizlenmelidir?

Buzdolabınızı temizlerken temiz sıcak su kullanın ve mutlaka bu suyun içerisine bol miktarda tuz ekleyin. Durulama işlemeni ise mutlaka soğuk su ile yapın. Kurutma işlemini de temiz ve yumuşak bir bez kullanarak yapın.

Buzdolabınızın sararmış olan raflarını bembeyaz yapmak için diş macunu eklediğiniz karbonat karışımını kullanın.

Buzdolabını temizlemenin bir diğer yolu da karbonatlı su ile temizlemektir. Buzdolabınızı karbonatlı su ile iyice temizledikten sonra iyice durulama ve kurutma yapmayı unutmayın.

Eğer buzdolabınız sürekli olarak tıka basa doluyor ise yiyeceklerini kolayca bulmak ve buzdolabınızın kapısını uzunca bir süre açık tutmamak için mutlaka malzemeye uygun renkleri ya da kendi belirleyeceğiniz bulma yöntemini kullanın. Örnek vermek gerekir ise et ürünlerini kırmızı kaplara, sebzeler ile ilgili olanları da yeşil kaplara koyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder