İPUÇLARIM

Boğaz Ağrısına Evde Ne Yapılabilir?

Boğaz Ağrısına Evde Ne Yapılabilir?

Soğuk içecekler, kirli hava, sigara veya çeşitli sebeplerden dolayı boğazlarımız sıkça dolar veya ağrımaya başlar. Bununla baş etmenin yollarını ararız. Bazılarımız hemen ilaçlara sarılır. Fakat boğaz ağrısı gibi sorunlar için bile hemen ilaca sarılmak doğru değildir. Boğaz ağrısının en basit ve kesin çözümü gargara yapmaktır. Bunun için sizlere evinizde yapabileceğiniz basit gargara tarifleri verebiliriz.

Boğaz ağrısına iyi gelenler:

  • Tuzlu su; Çeyrek çay kaşığı tuzu 1 bardak ılık suda eritmeye çalışın. Bu karışımı ağzınızda gargara yapın. Boğazınızdaki mikropları öldürecektir. Dikkat edin yutmayın.
  • Limonlu su; 1 çay kaşığı limonlu su ile 1 bardak suyu karıştırıp gargara yapın. Bu su boğazınızı büzüştürecektir. Oluşan asitli ortamdan dolayı bakteri ve virüsler ölecektir.
  • Yeşil çay; Enfeksiyonlar ve bakteriler ile savaştığı kanıtlanan yeşil çayı boğaz ağrısı içinde kullanabilirsiniz. Boğazınız ağrıdığında yeşil çayı demleyip gargara yapabilirsiniz. Şişmiş boğazınızı yumuşatacaktır.
  • Tuzlu elma sirkesi; Bu tarif daha çok kuru öksürükten dolayı tahriş olan boğaz ağrısında etkilidir. Bu tarif boğazda asitli ortam yaratır. Ve mikroplar asitli ortamı sevmez. 1 yemek kaşığı elma sirkesiyle 1 çay kaşığı tuz ve 1 bardak ılık su karıştırılır. Bu karışım ile boğaz iyice gargara yapılır. Ağrıyan boğaz için günde 4-5 kez yapılabilir.

Boğaz ağrısında evde yapılan bu karışımları kullanmanız oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca bol su içip boğazınızın kurumasını engellemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.