Evde Sakız Makinesi Nasıl Yapılır?

Evde sakız makinesinin hazırlanmasına imkân mı yok? Özellikle küçük okuyucularımızı sevindirecek haberimiz ise evet evde sakız makinesi yapımı sanıldığından daha kolay.

Gerekli Malzemeler
Evde sakız makinesini hazırlayabilmeniz için cetvel, makas, kalem, büyük plastik bardak ya da macdanold’s büyük bardağı, süs ya da boncuk, sprey ya da normal bir boya, plastik yeni küçük yassı sprey şişesi, bant, büyük plastik şişe ve kürdana ihtiyacınız var.

Evde Sakız Makinesi Yapımı

sakiz makinesi 1Plastik sprey şişenin sprey başlığını çıkartın, plastik büyük bardağı ters çevirin ve plastik şişenin ağzını plastik bardağın altına ortalayarak koyup plastik şişenin ağzını bardağın altına çizin.

sakiz makinesi 2Bardağın altını düzgün bir şekilde ucu sivri bir bıçak ya da maket bıçağı ile ölçtüğünüz yerden kesin.

sakiz makinesi 3Bardağın yan orta tarafından cetvel ile 4 cm ölçerek çizin. Bu 4 cm çizginin yanların yukarıya üçgen oluşturacak şekilde 1,5 cm’lik açılar çizin.

sakiz makinesi 4Bu çizdiğiniz 1,5 cm’lik açıların üst birleşme yerinin biraz üzerine de yukarı doğru 1,5 cm’lik çizgi çizin.

sakiz makinesi 5Çizdiğiniz yerleri yukarıdaki gibi kesin.

sakiz makinesi 6Büyük plastik şişenin alt ve üst alt kısmını kesin ve alt tarafta bulunan 4 bombeli kısımdan üçünü keserek sadece 1 tane bombeli alan bırakın.

Bu plastik şişenin bombeli tarafını yanlamasına 4 cm, enlemesine 7,5 cm ve bu 7,5 cm’lik alanın hemen altına da 6 cm’lik yanlamasına bir çizgi çizin ve şişeyi bu boyutlarda kesin.

Eğer asıl plastik bardak daha büyük ya da daha küçük ise ölçümleri o orantıda değiştirin.

sakiz makinesi 7Kestiğiniz bu parçayı plastik bardağın kesik taraflarına içerden geçirin ve bu tek bombeli kısmı dışarıya çıkartın.

sakiz makinesi 8Sonra 4 cm’lik plastik bir parçayı daha şişeden kesin ve 4 cm’lik minik uzunlamasına bir parça daha kesip bu minik parçanın orta kısmını kürdan ile delin ve üst taraftaki bardağın boşluğuna monte edin.

sakiz makinesi 9Yukarıda makineyi oluşturmanız için gerekli olan tüm parçalar bulunmaktadır.

sakiz makinesi 10Sonra ister sprey boya ile isterseniz başka bir boya ile makineyi yani büyük plastik bardağı iç açık boşluğunu bir bant ile kapatarak dış çevresini boyayın.

sakiz makinesi 11Üstteki küçük boşluğun iç tarafına esnemeyi önlemesi için bant yapıştırın ve sonrasında boyası kuruyan bardağa aparatlarını takıp kürdanı da kırarak küçülttükten sonra kürdanın ucuna da bir süs boncuğu takın.

Sonrasında istediğiniz süslemeleri makinenin üzerine ekleyebilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım

One Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.