İPUÇLARIM

Danaburnundan kurtulma yolları, Danaburnu nasıl yok edilir?

Danaburnundan kurtulma yolları, Danaburnu nasıl yok edilir?

Danaburnu bahçelerde yaşar. Gündüz kazdığı toprak altı galerileri de yaşayan bu canlılar, akşam oldu mu ortaya çıkarlar. Boyları 5 santimi bulan çeşitleri vardır.

Eğer bahçeli bir eviniz varsa, hele bir de orayı ekip biçiyorsanız, muhtemelen sizin de başınız bu canlılarla derttedir. Bu canlılar taze bitki yumrularını ve köklerini yemekten çok hoşlandıkları için dikilen sebze fideleri onlar için en güzel yemektir. Bu durumda da fideler büyüyemeden solar ve ölür. Peki, bu canlıya karşı ne yapabiliriz?

Danaburnunu bahçeden uzaklaştırma;

 • Eğer küçük bir bahçeniz varsa bahçeyi göl göl olacak şekilde sulamanız bu hayvanları öldürmek için iyi bir yöntemdir.
 • Yaz sonunda bahçenin uygun yerlerine yanmamış hayvan gübresi koymak da danaburnu böceklerini bahçenizden uzak tutar.
 • Bahçenizde düzenli olarak çapalama yapılması da yuvalarını bozacağından ölmelerini sağlar.

Danaburnunu yok etmek için ilaçlama;

Size bir de evde hazırlayabileceğiniz bir tarif verelim: Çevre dostu olan bir bulaşık deterjanından ½ çay bardağını 10 litre suda köpürtün ve süzgeçli bir kova yardımıyla tüm bahçeyi güzelce ıslatın. Hiçbir böcek sabun ve deterjandan hoşlanmaz. Danaburunları da kokuyu alınca yüzeye çıkacaklardır. Çıkanları toplayıp başka bir yere bırakın ya da imha edin.

Bir başka yöntem ise aktardan alacağınız çemeni suyla karıştırıp bahçenize dökmenizdir. Çemen kokusundan nefret eden danaburnu ilk fırsatta bahçenizi terk edecektir.danaburnundan kurtulma yollari

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Seyfi Ecir dedi ki:

  Doğal sabundan sıvı sabun yapıp kullanmak da bana mantıklı geldi. Ben aynı formülü sıvı arap sabunu ile yapıyorum. Bu yıl da aynı yöntemi uygulayacağım . Gerçi bende fazla çıkmıyor çünkü büyükbaş hayvan gübresi yerine koyun, güvercin ve fermante edilmiş tavuk gübrelerini kullanıyorum ( fermante tavuk gübresi ilçe tarım kooperatiflerinde 25 kg lık paketler halinde satılıyor ve çok iyi bir gübre.
  ISIRGAN otu ile yaptığım ilacı özellikle sebze ve meyvelerde oluşan yaprak bitlerine karşı kullanıyorum ve çok etkili. Bu yılda ısırgan otunun azot yüklü olduğunu öğrendim.

 2. Ömer Vargül dedi ki:

  danaburnu sebzelerin diplerinde genelde patlıcan domates gibi deterjanlı su sebzeleri öldürmez mi

  1. tuncay dedi ki:

   Dogal Deterjan diye yazilmis dogaya zarar vermeyen analdigim kadariyla salgiladigi kokuyla rahatsiz ediyor onlari ..

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.