İPUÇLARIM

Stresle Mücadele Hangi Besinler Yardım Eder?

Stresle Mücadele Hangi Besinler Yardım Eder?

Zaman değişti ve neredeyse stres yaşamayan insan kalmadı. Kimi zaman iş, okul, aile hayatı hatta ve hatta aşk. Aslında strese hemen hemen her şey sebep olabilir ve biz stres ile nasıl mücadele edeceğimi edeceğimizi bilmezsek her zaman stresle karşı karşıya kalmak zorunda kalırız. Fakat stresle mücadele etmek için en önemli kural doğru besinleri yemekten geçer.
Stres yaşadığınızı anladığınızda sakın cips yada benzeri gereksiz fazlaca yağlı ve aslında yarardan çok zarar verecek besinlere bulaşmayın bunun yerine aşağıda tek tek sıralanmış ve stresle mücadelenizde sizlere inanamayacağınız kadar çok faydalı olacak besin önerilerinden size en uygunlarını seçerek hem beyninizi besleyin hemde daha sağlıklı beslenmenin tadını çıkartın.

Stresle Mücadele Etme Yolları

1. Magnezyum deposu olan ve kortizol seviyenizi düşük tutmaya yarayan fındık sizler için en ideal atıştırmalıkların başında gelmektedir. Günde 1 avuç dolusu fındık sizi hem sakinleştirecek hemde beyninizi beslemenize yardımcı olacaktır.stresle mucadele

2. Yemeklerde yada öğle yemeklerinde brokoli ve ranch sosunu deneyin. Çünkü özellikle brokolide bulunan folik asit stresi azaltmaya yardımcı olacaktır.

3. Stresli günlerinizde özellikle şerbetli tatlıları yardımınıza çağarın. Eğer o anda şerbetli bir tatlı yok ise o zaman dilinizin üzerine bir tane küp şeker koyun. Küp şeker sayesinde kendinizi hemen çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız.

4. Hafta içi yada hafta sonu muhakkak birkaç dilim kek yemeyi ihmal etmeyin. Fakat kek yerken önemli olan keki tam tahıllı, reçelli yada ballı yapmanızdır. Bunun nedeni ise bu tür yiyeceklerin serotonin seviyesini yükseltmesidir. Bu durumda ruhsal durumunuzu iyileştirir ve rahatlamanıza yardımcı olur.

5. Somon balığını sofranızdan eksik etmeyin. Somon balığında fazlaca bulunan omega3 yağ asitleri beyin hücrelerinizin çok daha iyi işlemesine yardımcı olurken stresle baş etmenize yardımcı olacaktır.

6. Stresi uzak tutmanın bir diğer yolu ise çikolata yemek. Ama sadece her çikolatayı değil bitter çikolata yemelisiniz. Çünkü bu çikolatada endorfin üreten 300’den fazla bileşen bulunuyor ve bu yüzden özellikle bitter çikolata yemeniz çok daha önemli. Eğer yapabilirseniz %70 oranından daha fazla oranda bitter çikolata arayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.