Güve nasıl yok edilir, Güveden kurtulmanın yolları?

Hayvanlar arasında güve tam olarak olmasa da kelebeğe benzemektedir. İlk olarak kurtçuk gibi büyür, daha sonra da kelebek gibi kanatlanıp uçmaktadır. Güveler kendilerini kumaş yiyerek beslemektedir. Erişkin olduktan sonra üremeye başlarlar ve yumurtalarını yünlü kumaşlara bırakırlar. Böylelikle yumurtalar daha çabuk büyümektedirler. Güveler insan ya da hayvanlara zarar vermez ancak yapıları gereği sesi iyi duyar ve yaklaşan cisimleri fazlası ile iyi hissetmektedirler. Böylelikle düşmanlarından ya da kendisini öldürmek isteyen herhangi bir varlıktan kolayca kaçabilmektedir. En büyük düşmanları yarasalardır.

Güveler türlerine göre zararlı, zararsız ya da ömürlerine göre çeşitlendirilmektedir. Evlerde bulunan tahıl, buğday gibi kuru besinlerin bulunduğu dolap ya da depolarda fazlası ile üremektedirler. Genellikle nisan ve mayıs aylarından, bahar geldiğinde ya da sıcak bir ortam bulduklarında bir ve beş kez üreme yapabilmektedirler. Kişilere zarar vermezler ancak zararlı bir hayvan türüdür. Bunun nedeni ise, halı ya da yünlü kumaşlara zarar verebilir veya kuru gıdaları yiyerek hem yok eder hem de tatlarını bozmaktadırlar.

Güveden kurtulma yolları:

  • İlaçlama şirketlerinden destek alıp ev, depo veya is yerlerinizi ilaçlatabilirsiniz.
  • Birçok markete bulunan Raid güve savar ilacını tavsiye ederim. Bu ilaç tablet seklinde olur, güve tehlikesi olan bölgelere koyun. Bu şekilde elbiselerinizi güve saldırısından koruyabilirsiniz.
  • Lavanta, kekik ve nane yapraklarını beze sarıp dolabınızın içine koyun. Bu bitkilerin kokuları güveleri rahatsız edip oradan uzaklaşmasını sağlayacaktır.
  • Aktarlardan temin edebileceğiniz sandal ağacı kabuğu, sedir ağacı yaprağı ve defneyaprağı da çok etkili olacaktır.
  • Elbiseleri tavan arası gibi kuru yerlere koymayarak, temiz dolaplarda saklayınız.
  • Depo ya da kuru dolapları ayda bir kez mutlaka havalandırılmalı ve yenilenmelidir.

Wikipedia Göre Güveden Korunma Yolları:

Güveleri yok etmek için kumaşları, kürkleri sık sık pataklamak, fırçalamak, her mevsimde güneşe ve açık havaya çıkarmak gerekir. Sandık ve dolaplara güveye karşı konacak en iyi maddeler atkestanesi, lavanta, karabiber, ham kâfuru, naftalin, paradiklorobenzen, piretr veya rotenon tozudur. Ayrıca giysileri katlayıp rafa dizmek yerine askılara asabilirsiniz.

Güve çeşitleri ve zararları:

  • Tahıl Güvesi: Adı üzerinde tahıl vb. ürünleri yiyerek beslenirler. Tahıl güveleri tahıl depolarında sık rastlanmaktadır.
  • Deri Güvesi: Giysi ve eşyaların üzerinde olan bir haşeredir. Deri güvesi evde ve fabrikalarda rastlanabilirler. Deri güvesi eşyaları kemirerek beslenir.
  • Halı Güvesi: Halıların içinde saklanarak yaşayan halıların, kürklerin, giysilerin vazgeçilmez bir haşeresidir.
  • Zeytin Güvesi: Bu haşereler hasat zamanından önce yapraklarda tünel açarlar. Yaprakların alt dallarının kemirerek beslenirler.

12 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.