Banyo Halısı Nasıl Temizlenir?

Banyo Halısı Nasıl Temizlenir?

Banyo halısı nasıl temizlenir yazımıza banyo halılarının temizlenmesi için kullanılan bakım kutusunu hazırlamakla başlıyoruz.

Bu özel halı temizleme kutusunun içerisinde tozları emmek için kullanacağınız toz bezleri ya da peçeteler olmalıdır. Eğer peçete ya da toz bezi yok ise onun yerine eski mutfak havlularınızı değerlendirebilirsiniz.

Bunun dışında kutunun içinde kuru temizleme çözücüsü bulunmalıdır. Ancak bu özel çözücü genellikle yanıcıdır ve bu yüzden de bu kutuya çocukların ulaşamayacağı bir yerde bulundurulmalıdır.

Ayrıca bu kutuya mutlaka aseton ya da tiner şişesi de eklemeniz gereklidir.

Kutuya ayrıca koku giderici ve temizleyici bir tozda ilave etmelisiniz.

Bu kutuya mutlaka eski bir diş fırçanızı, bir küçük şişe çamaşır suyunu ve bir küçük şişe de beyaz sirkeyi koyun.

Banyo Halısı Nasıl Temizlenir & Nasıl Yıkanır

Bildiğiniz üzere bazı türden banyo halıları direk olarak çamaşır makinesinde yıkanmak sureti ile temizlenmektedir. Ancak halıyı çamaşır makinesine atmadan önce banyo halınızı mutlaka elektrik süpürgesi ile iyice süpürün.

Sonrasında banyo halınızın üzerine bir ön yıkama spreyini uygulayın. Bu sayede makinede banyo halınızın üzerindeki inatçı lekeler de kolay bir şekilde hemen temizlenecektir.

Makineye attığınız banyo halınızı sadece soğuk suda ve kısa bir programda yıkayın. Sıcak suyun banyo halınızdaki plastik kaplamaya zarar vereceğini unutmayın.

Makinede banyo halısını yıkarken kesinlikle deterjanı makinenin gözüne ya da halının üzerine uygulamayın. Deterjanı sadece ve sadece çamaşır makinesinin iç kısmına koyun.

Çamaşır makinenizden çıkarttığınız banyo halınızın tüylü olan kısmı mutlaka yukarıya doğru bakmalıdır ve bu şekilde de en az 3 tane çamaşır ipine serilmek sureti ile asılmalıdır.

Eğer halınızın alt tabanı plastik ya da benzeri bir malzemeden yapılmış ise kesinlikle halıyı kurutma makinesine koymayın.

Eğer halınızı elde yıkamak istiyorsanız yine yıkama öncesinde sprey bir leke çıkartma ürününü halı üzerine yukardan ve bol miktarda uygulayın. Halıyı 5 dakika kadar yıkamadan bu şekilde bekletin. Sonrasında halı türüne göre uygun ve gerekirse yumuşak bir şampuan ile halınızı yıkayın.

Halınız narin türden bir ise o zaman leke çıkartma spreyini sulandırmak sureti ile uygulayın.

Banyo halınızı ne şekilde yıkarsanız yıkayın, kurutma işlemini tamamen uygulamayın. Halının üst tarafı hafif nemli olana dek kurutma işlemi uygulaması en iyisidir.

Hafif nemli halınızı banyonuza serin ve hemen üzerine kumaş koruyucu spreyden bolca sıkın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder