İPUÇLARIM

Bezelye tencere yapışmaması için ne yapılır? Bezelye çorbası için pratik bilgiler

Bezelye tencere yapışmaması için ne yapılır? Bezelye çorbası için pratik bilgiler

Bezelye taneleri tencereye yapışıyor, Bezelye nasıl daha kolay ayıklanır, Bezelye çorbasını kolay nasıl yapılır, bezelye çorbası için pratik bilgiler, Bezelye çorbası kolay yapımı için ipuçları var mi? Tarzındaki sorularınıza konun devamında ulaşabilirsiniz.

Bezelye; protein ve karbonhidrat bakımdan çok zengin olan bir sebzedir. Bezelye A, B ve D vitaminleri açısından da zengindir. Sağlık için önemli olan bezelye yemekleri yapmakta bazen zorlanılır.

Bezelye Çorbası Yaparken Neye Dikkat Etmeli:

Tencerenin dibine yapışan bezelye taneleri için ne yapılır, tencereye bir dilim ekmek köyünüz. Ekmek bezelyelerin yapışmasını engelleyecektir.
Bezelyeleri kabukları ile haşlarsanız, çok daha kolay ayıklandıklarını görüşünüz. Haşlanmış olan bezelye kabuklarından kendiliğinden ayrılacak ve işinizi çok kolaylaştıracaktır.
Püf noktalarından bahsettiğimize göre bir tanede bezelye çorbası terfi paylaşalım.

Bezelye çorbası için gerekli malzemeler:

  • 2 şu bardağı. Bezelye
  • 2 çorba kaşık. Tereyağı
  • 2 çorba kaşık. Un
  • 1 şu bardağı. Et suyu
  • 1 soğan
  • 1 çay bardağı. Yıldız şehriye
  • Bir miktar tuz ve su

Bezelye çorbası tarifi:

Tencere az sıvı yağ veya tereyağı ekleyin, tencerenin içine un ilave edin ve karıştırarak kavurun. Ardından soğanları doğrayıp tenlerin içine ekleyin. Soğan, un ve yağ tenlerin içerisinde kavurun. Et suyu ile normal suyu da tencerenin içine ekliyoruz. Üzerine az miktarda sıcak şu koyup, bezelyeleri de ekliyoruz. Tencerenin kapağını kapatın ve pişmesini bekleyin.

Çorba koyulaştıysa ve bezelye taneleri de pisti ise, bezelyeyi püre haline getirmemiz gerekiyor. El blendırıyla çırparak bezelyeleri püre haline getirin. Bir çay bardağı kadar yıldız şehriyeyi üzerine ekleyerek kaynatmaya devam ediyoruz. Şehriyelerde pisince altını kapatın ve isteğe bağlı tuzunuzu ekleyin.
Bezelye çorbamız servise hazır afiyet olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.