Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Kararan pirinç eşyalar eğer düzgün bir şekilde parlatılırlar ise o zaman muhteşem bir görüntüye sahip olurlar. Bu işlem için kullanılan ve piyasada satılmakta olan pirinç eşya cilaları hem pirinç üzerinde aşınma yapmaz hem de cilt üzerinde kaşıntı yapmaz. Ancak bu ürünler kullanılmadan önce pirinç malzeme ya da eşyanın mutlaka temiz ve yumuşak dokulu nemli bir bez yardımı ile tozu ve yüzeydeki tortuları tamamen temizlenmelidir. Ancak cilalama işlemi bezden geçen nemin kuruması beklenmeden hemen uygulanmaya başlanmalıdır. Bu işlemi uygularken yanınızda birkaç tane ekstra temiz bez bulundurmanız iyi olur.

Pirinç Eşyalar Ve Malzemeler Nasıl Parlatılır?

Eğer evde pirinçten yapılmış olan yemek aletleri kullanıyorsanız bu aletlerin iç kısımlarını kesinlikle cila ile temizlemeyin. Cila yerine limon suyu ya da sirke veya tuz kullanmak çok daha sağlıklıdır. Eğer gerçekten gerekli görürseniz yumuşak bir bulaşık telini sabunladıktan sonra kullanabilirsiniz. Durulama işlemi ise mutlaka tazyikli ve soğuk su ile yapılmalıdır. Yıkama işlemini ise deterjanlı sıcak köpük ile uygulayın ve bir defa daha bol su ile durulama işlemi uygulayın. Kurutma işlemini ise yumuşak dokulu temiz bir havlu ile yapın.

Kapı üzerindeki ya da diğer dekorasyon malzemeleri üzerinde bulunan pirinç süs eşyalarınız cila yüzünden leke tutmuş ise o zaman bu pirinç eşyalara çok daha dikkatli bir şekilde temizleme ve parlatma işlemi uygulanmalıdır. Bunun için en iyi yöntem sigara külü ya da odun külüdür. Bu iki malzeme de bu tür pirinç süs eşyalarını sağlıklı bir şekilde parlatacaktır. Bu temizleme işleminin ardına süs eşyasına mutlaka bir kat vernik uygulamayı ihmal etmeyin. Pirinç eşyalara vernik uygulamasının nasıl yapıldığını bilmiyorsanız o zaman pirinç ve ev eşyaları nasıl temizlenir yazımızı inceleyebilirsiniz.

Pirinç eşyalar üzerindeki mavi ve yeşil lekeleri temizlemek için sıradan uygulamalardan kaçının. Onun yerine yarım fincan kadar çamaşır sodasını yarım litre kadar suya ekleyin ve iyice kaynatın. Bu su ile temizleme işlemini uyguladıktan sonra limon suyuna ve tuza ya da sirkeye temiz bir bezi batırın ve sonra da bu bez ile pirinç eşyayı güzelce ovarak parlatın. Parlatma işleminden sonra çok iyi bir şekilde durulama ve kurutma işlemi uygulayın. Daha sonra da pirinç eşyanızı ticari bir cila ile isterseniz bir kez daha cilalayıp parlatabilirsiniz.

Pirinç eşyalarınızı hızlı bir şekilde parlatmak için temiz ve yumuşak dokulu bir bezi amonyak ile ıslatabilir ve eşyayı iyice ovabilirsiniz. Ancak bu yöntem henüz vernik yapılmamış olan pirinç eşyalar için uygulanabilir. Bu işlem sırasında temizleme bezi kararmaya başlayacaktır ve bu yüzden de bu bezin kararan tarafını sürekli olarak temiz tarafı ile değiştirmeniz gerekir. Eğer pirinç malzeme üzerinde oymalar varsa bu oymalardaki cila katını amonyak çıkartacaktır.

Kararan Pirinç Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Pirinç hassas bir malzemedir ve eğer gerekli dikkat ve özen gösterilmezse çok kolay bir şekilde kararabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda genellikle cila, tuz ile limon karışımı ya da sirke kullanılır. Ancak pirinç çok kararmış ise o zaman başka bir uygulaman yapmanız gerekebilir. Bu uygulama için pirinç eşyanızı sitrik asidin içerisine koymanız gerekir. Yaklaşık üç litre kadar suyun içerisine otuz gram kadar sitrik asit ilave edin ve bu sıvıları kesinlikle metal olmayan bir kabın içine koyun. Parlatmanız gereken eşya çok büyük ise o zaman aynı oranlarda solüsyonu arttırın. Sonrasında pirinç malzemeyi en az beş dakika boyunca bu solüsyonun içerisinde bekletin. En az beş dakika sonra yumuşak bir diş fırçası yardımı ile eşyanın varsa oyma ile süslemelerini güzelce fırçalayın. Durulama işlemini bol sıcak su ile yapın. Eğer mümkünse durulama suyunu tazyikli su ile yapmaya çalışın. Sonrasında her zaman cilaladığınız gibi cilalama işlemi uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder