Kıyafetlerden Temizlenmesi İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir? Bölüm 1

Kıyafetlerden Temizlenmesi İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir? Bölüm 1

Kan lekesini temizlerken kesinlik ama kesinlikle sıcak su kullanmayın. Sıcak su kan lekesinin pişmek sureti ile kumaşa çok daha fazla bir şekilde yerleşmesinden başka bir işe yaramaz. Ancak bir takım yollar sayesinde kan lekelerinden kumaş üzerinde iz bile kalmayacaktır.

Beyaz kumaşlarda kan lekesini temizleyebilmek için lekeli bölgeyi hemen oksijenli suyun içerisine iyice daldırın. Daha sonra sabunlu su ile çamaşırı yıkayın.

Renkli olan kumaşlardan kan lekesini temizlemek için bir miktar nişastayı suya iyice karıştırın ve tam bir hamur haline getirin. Daha sonra bu hamuru lekeli olan bölgelere iyice sürün ve bu şekilde kurumasını bekleyin. Daha sonra kumaşı fırçalamak sureti ile iyice temizleyin.

Renkli olan kumaşlardan kan lekesini temizlemek için bir başka yöntemde aspirin tabletini biraz su ile eritin ve lekeli olan bölgeleri bununla iyice kaplayın. Daha sonra yine bu bölgeyi kuruduktan sonra fırçalayarak iyice temizleyin.

İmkânsız Lekeler Nasıl Temizlenir?

Çimen Lekesi; Eğer kıyafetiniz çamaşır suyuna dayanıklı ise o zaman lekeyi biraz nemlendirin ve sonrasında üzerine biraz deterjan dökün ve lekeli bölgeyi ovalayın. Sonrasında sıcak suyun içerisine biraz çamaşır suyu ekleyin ve kıyafeti iyice yıkayın. Eğer leke inatçı ise o zaman lekeli bölgeleri alkol ile durulayın.

Eğer kıyafetiniz çamaşır suyuna dayanıklı türden değil ise o zaman aynı işlemleri sadece çamaşır suyu olmadan uygulayın.

Eğer kumaş asetat içeriyor ise 1 birim alkole sadece 2 birim su olarak ölçeği ayarlayabilirsiniz.

Daksil Lekesi; İlk önce daksil lekesinin kurumasını bekleyin ve daha sonra da lekeli bölgeyi iyice fırçalayın ve sabun ve su ile iyice yıkayın. Eğer bu şekilde leke çıkmadı ise o zaman aşağıdaki mürekkep lekesi temizleme yöntemini uygulayın.

Mürekkep Lekesi; Eğer kumaşın türü dayanıklı ise biraz ılık süt ve birazda limon suyu ile lekeli bölgeyi silin. Daha sonra durulama işlemi uygulayın.

Eğer kumaşın türü nazik ise o zaman leke kuruduktan sonra hemen üzerine talk pudrasını iyice serpin ve sonrasında leke yok olana dek bölgeyi elbise fırçası ile fırçalayın.

Eğer kumaş beyaz ise vakit kaybetmeden lekeli bölgenin üzerine sulandırdığınız hardalı yayın. Daha sonra en az 30 dakika bekletin ve sonrasında sünger yardımı ile lekeli bölgeyi yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder