Dış Gebelik Nedir, Dış Gebeliğin Sebepleri (Video İle Anlatım)

Dış Gebelik Nedir, Dış Gebeliğin Sebepleri (Video İle Anlatım)

Rahim dışında yerleşmiş olan gebeliğe dış gebelik adı verilir. Normal bir gebelik sürecinde tüpün hareketi ile yumurta rahmin içine taşınır ve bu sayede normal gebelik başlamış olur.

Ancak rahmin iç bölgesine geçişi gecikmiş olan veyahutta rahmin iç bölgesine geçişi önlemiş olan yumurta dış gebeliğin oluşmasına neden olur. Dış gebelik durumu her 100 gebelik durumundan bir tanesinde rastlanabilir ve dış gebelik anne ölüm nedenleri içerisinde listede ikinci sırayı almaktadır.

Dış Gebelik Nedenleri

Dış gebelik nedenleri arasında ilk sırayı kadındaki tüplerin bağlanmasının veya kadında bağlanmış olan tüplerin cerrahi bir ameliyat ile yeniden açılmasının ardından başlamış olan gebelikler alır.

Özellikle ve özellikle kadındaki tüplerin iltihap kapması sonrasında tüpün iç yüzeyinin zarar görmesi ve tüpün kısmen ya da tamamen tıkanması durumu.

Kadının karnının içindeki organlara ait olan herhangi bir ameliyat sonrasında meydana gelen karın içerisindeki yapışıklık durumu.

Tüm bunların dışında da progestin içeren doğum kontrol hapları, ertesi gün hapları ayrıca yumurtlama tedavilerinden kaynaklanan yan etkiler, aşırı derecede fazla sigara içmek, vajinal duş, yumurtlama tedavileri, kısırlık tedavileri, korunma yönteminde meydana gelen başarısızlıklar ve ileri yaş durumu dış gebelik nedenlerinin arasındadır.

Neden Dış Gebelik Meydana Gelir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. dilara dedi ki:

    Yazınız hoşuma gitti. Devamlı şekilde takip edeceğimden emin olabilrsiniz. Başarılarınızın devamını dilerim.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder