İPUÇLARIM

İltihap Nasıl Yok Edilir?

İltihap Nasıl Yok Edilir?

İltihap vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilmektedir dolayısıyla her birinin tedavisi farklı bir şekilde yapılmaktadır. İlaç tedavisinin yanında evde de yapılabilecek bazı tedavi yöntemleri mevcuttur. Örneğin idrar yolu iltihabı için kuru üzüm ve fıstık en etkili doğal yöntemlerden biridir. Günde bir avuç kadar yenildiği takdirde şikayetlerin azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

Bademcik iltihabında ise bal ve limon alternatif çözümlerden biridir. Bir çay bardağı suyun içerisine 1 yemek kaşığı limon suyu ve bal karıştırılıp gargara yapıldığında, iltihap yavaş yavaş iyileşme gösterecektir. Bunun yanında bir bardak suyun içerisine bir tatlı kaşığı tuz konularak gargara yapılabilir. Tuz, bal ve limon çeşitli mikroorganizmaların gelişimini engellemektedir.

Kan iltihabını yok etmede de çeşitli bitkilerden faydalanılmaktadır. Isırgan otu ve kiraz sapları kaynatılıp içildiğinde kan iltihabını yok edici etki göstermektedir. Bunun yanında kekik suyu da iltihap tedavisinde kullanılmaktadır.

Diş ve dişeti iltihaplarında adaçayı oldukça etkili olmaktadır. 1 bardak suyun içerisine 3 yemek kaşığı adaçayı konulup birkaç dakika kaynatılır. Soğutulan bu su ile gargara yapılır ve ağızda bir süre bekletilir. Diğer etkili bir yöntem ise, 1 su bardağı suya 3 çay kaşığı kuru nane atarak kaynatmaktır. Soğutulan ve süzülen bu karışım birkaç dakika ağızda bekletilmelidir. Nane ve adaçayı temizleyici özelliklerinin yanında diş kanamalarında kan durdurucu etki göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Salih dedi ki:

    Manalar benim sorum şu 16haziranda 2017 yüz bölgesinde biri iki kaşımın ortasında bir diğeride alt dudağımın 1cm altında idi ben vardı ameliyat oldum iki yerden lokal anestezi yapılarak birincide hiç bir sorun olmadı ikincisinde kanlı akinti oluşuyor sorun nedir ben tehlikeli mi yoksa enfeksiyon kapmış olabilirmiyim lütfen cevaplarsaniz çok memnun olurum teşekkür ederim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.