Diş Sağlığı İçin Yapmanız Gereken Şeyler

Diş Sağlığı İçin Yapmanız Gereken Şeyler

İnsanların en büyük korkularından biri olan diş ağrısına yakalanmamak için düzenli olarak bakım yapılması şart. Peki diş sağlığı için yapmanız gereken şeyler neler? Uzmanlara göre günde 3 defa diş fırçalamak gereksiz ve diş mineleri için zararlı. Bunun için en uygun zaman kahvaltıdan sonra ve akşam uyumadan önce dişlerin fırçalanması yetiyor.

Diş Fırçalamayı Öğrenin

Yapılan bir araştırmaya göre insanların %81’i diş fırçalamayı bilmiyor ve dişlerini düzenli olarak fırçalasa bile bir fayda bulamıyor. Çoğu kişi fırçalama yaparken sağ ve sola doğru fırçalama yapıyor. Bu fırçalama şekli yanlıştır ve dişler yuvarlak şekilde alt üst aynı anda fırçalanmalıdır. Diş fırçalarken amaç, dişlerin çürümesine sebep olan, diş aralarındaki yemek artıklarını çıkarmaktır. Dişlerini fırçalarken arka tarafta kalan dişlere daha fazla önem verilmelidir. Normal hızda, doğru ve düzgün bir diş fırçalama süresi ortalama 3.5 dakika sürmektedir. Fırçalarken acele etmeyin ve bütün dişlerle tek tek ilginin.

Dişlerin En Büyük Düşmanı Gazlı ve Şekerli İçecekler

Gazlı ve şekerli içecekler (şekerli yiyecekler) dişler için oldukça zararlıdır. Eğer dışarıda gazlı bir içecek içtiniz ve dişlerini fırçalama fırsatınız yok. Hemen bir yudum suyu ağzınızda çalkalayın ve yutun (bunu 3 kez peş peşe tekrarlayın). Yada lavaboya giderek ağzınızı bol suyla çalkalayarak tükürün. Bu şekilde şekerli ve gazlı içeceğin dişe verecek olan zararını %60’a kadar azaltabilirsiniz. Çok fazla şeker tüketmek, şekerin dişlere yapışmasına sebep olur. Eğer hemen fırçalanmaz ise diş minesinde erimeye başlayan şeker dişlerin çürümesine sebep olacaktır.

Su Tüketimi ve Kürdan Kullanımı

Dişin en büyük dostu bol su içmektir. Bol su içerek dişlere zarar veren gıda artıklarının etkilerini azaltabilirsiniz ve dişlerin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz. Uzmanlara göre günde en az 15 bardak su içilmelidir. Ayrıca su, ağız kokusunu da gidermektedir. Kürdan ise dişin düşmanlarından biridir. Çok fazla kürdan kullanımı dişlerin aralarının açılmasına sebep olur. Dişlerin araları açıldıkça görünüş olarak bozulmaya başlar ve diğer dişlerinde kaymasına neden olur. Aynı zamanda araları açılan dişlerde hassasiyet oluşacaktır. Soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet oluşturan dişler zamanla büyük sorunları da beraberinde getirecektir. Kürdan yerine her zaman diş fırçası kullanılmalıdır. Eğer diş fırçası sorunu çözmez ise, diş ipi kullanılabilir.

A Vitamini Dişin En Büyük Dostudur

Diş sağlığını üst seviyede tutmak için her zaman A vitaminine önem vermeniz gerekiyor. A vitamini alan kişilerin diş sağlığı diğer insanlara göre daha üst seviyede olmaktadır. A vitamini ise en çok ıspanak, karnabahar ve şalgam suyunda bulunmaktadır. Hayvansal gıdalarda ise, balık yağı, karaciğer ve böbrekte bulunmaktadır. Bitkisel gıdalar ise kavun, kırmızıbiber, havuç, patates ve karpuzda bulunur.

Bu 4 Madde Yanında Dişler İçin Yapılması Gereken Ek Şeyler

Diş macunu ve diş fırçasını her zaman en kalitelisinden kullanmalısınız. Dişleri beyazlatmak için uygulanan doğal yöntemlerden kaçının. Çünkü bu yöntemler dişleri beyazlatırken aynı zamanda diş minesini zayıflatmaktadır. Minesi zayıflayan diş kısa zamanda çürümeye mahkûm olacaktır. Her sabah elinizi yüzünü yıkarken, ağız bakım suyuyla, ağzınızı çalkalamayı unutmayın. Çalkalama yaptıktan sonra duru suyla ağzınızı güzelce temizlemeyi unutmayın. Yemek yerken lokmaları küçük bir şekilde çiğneyin ve iki tarafı da kullanmayı unutmayın. Tek taraflı çiğneme yapmayın ve büyük lokmalardan sakının. Özel diş fırçalarının arkası tırtıklı olmaktadır. Bunun nedeni dil temizliği için olmasıdır. Dil temizliğine önem verin yoksa dişleriniz ne kadar temiz olursa olsun diliniz dişlerinize bakteri bulaştıracaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Emre dedi ki:

    Dişleri günde 3-4 defa fırçalamak çok önemli. Bilgilendirici bu yazı için teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder