İPUÇLARIM

Egzama ne tür bir hastalıktır ve tedavi yöntemleri?

Egzama ne tür bir hastalıktır ve tedavi yöntemleri?

Egzama, bir cilt hastalığı olup, cildin kuruması, kızarması ve pul pul dökülmesi olayıdır. Kişi, deri ateşlendiğinde fazlası ile kaşınmakta ve kaşıma sonucunda kızarmasıdır. Kızarıklığın sonucu, deri yara olur ve enfeksiyon kapmaktadır.Kişiler için sıkıntılı bir hastalık olsa da bulaşıcı bir hastalı türü değildir.

Egzama aynı zamanda kişilerde alerjik malzemelere de karşı tepki göstermektedir. Bu yüzden, bu duruma da atopik adı verilmektedir. Evde uçuşan toz parçaları, evcil hayvan tüyleri, polen gibi maddeler alerji durumunu tetiklemektedir. Atopik egzama aynı zamanda aileden gelen kalıtsal bir hastalık türüdür. Egzama doktor muayenesi sonucunda tam olarak anlaşılmaktadır. Bunun sebebi ise, her kaşıntı ya da kızarıklık egzama hastalığına neden olmamaktadır.

Egzama hastalığının tedavi yöntemi;

Egzama hastalığının kolay bir tedavi yöntemi yoktur ancak önlemek ya da oluştuğundan iyileştirmek için pek çok yolu vardır. Bunlardan en önemlileri deriyi iyileştirme ve alerjik durumlardan uzak tutma, deriyi sağlıklı tutma, vücutta oluşabilecek her türlü ani ve yüksek ateşlenmeleri engellemek ve oluşan ani durumlarda da her türlü durumu iyileştirmek gerekmektedir.

Egzama da deri için kullanılacak sabun ya da banyo da kullanılan vücut şampuanlarının içerisinde katkı maddeleri olmaması gerekmektedir. Hepsinin tamamen doğal olması gerekmektedir ki herhangi bir alerji durumunun oluşmaması gerekmektedir. Oluşan kaşıntılar şiddetli olmaya başladığında ya da kişileri uyutmayacak düzeye getirdiğinde ise doktor kontrolünde egzama için ilaç tedavisi başlatılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.