İPUÇLARIM

Şalgam Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Şalgam Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Şalgam lekesi ev hanımlarının kâbusu olan kırmızı lekelerdendir. Güzel bir akşam yemeği masası tüm aile neşe içinde, birden eliniz bardağınıza çarpıyor ve bembeyaz masa örtünüze şalgam suyu devriliveriyor.
Panik yapmayın hiçbir şey imkânsız değildir. Biraz pratik bilgi biraz eli çabukluk ile aslında hiçte zor değil bu lekeyi çıkarmak.

Şalgam suyu lekelerinde altın kuralımız olaya anında müdahale etmek. Yani yorgunum kalsın yarın hallederim diyen rahat bir mizacınız varsa yarın kendinize yeni bir masa örtüsü almanızı tavsiye ederim.
Ama yok benim içim rahat etmez aklım kalır ya çıkmazsa diyen ben gibi tez canlı biriyseniz ilk yapmanız gereken leke kurumadan duru su ile şalgam suyunu kumaşınızdan arıtmak.Şimdi leke çıkarma işlemine geçebiliriz.

Şalgam lekesi çıkar mı?

  •  Lekeli bölgelere komple limon sıkıyoruz. Limonun içerisindeki asit sayesinde dokulara işleyen kir çözülmeye başlayacaktır. Daha sonra marketlerde kolaylıkla temin edebileceğiniz tablet Aspirini bir miktar sıcak su içerisinde eritin. Erittiğiniz Aspirinli sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ilave ediniz. Bu karışım ile masa örtünüzü güzelce yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.
  • Eğer halınıza döküldüyse şalgam suyu halı temizlemede birinci kuralımız olan kuru bir bez ile dökülen sıvıyı çektirme kuralını uygulayıp. Aspirin, sıcak su ve karbonat karışımı ile güzelce silin.
  • Beyaz kıyafetlerinizi şalgam suyunu arıttıktan sonra çamaşır suyu ile yıkamanız lekeyi çıkaracaktır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Can dedi ki:

    gece yatmadan şalgam suyu içecektim ama bardağı elimden düşürdüm ya halıda 1 metrekare yer mahvoldu. Sabah annemin vereceği tepkiyi merak ediyorum

  2. Yaren dedi ki:

    Arkadaşlar aspirinle sildim çıkmadı annem de ağzıma etti denemeyin

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.