Ev Temizlik Ve Bakım İpuçları; Cam Eşyalar

Ev Temizlik Ve Bakım İpuçları; Cam Eşyalar

Camekânları isterseniz hafif bir alkollü suya batırılmış olan temiz bir bez yardımı ile silebilir ve sonrasında da yumuşak ve temiz başka bir bez ile kurulayabilirsiniz.

Aynı sonucu elde edebilmek için isterseniz ilk önce ıslatmış olduğunuz gazete ile silebilir ve sonra da kuru bir gazete kâğıdı ile kurulayabilirsiniz.

Cam Eşya Temizliği

Cam kaplarınızı sirkeli su ile temizleyebilir ve hatta durulama suyuna dahi sirke ekleyebilirsiniz. Bu sayede cam eşyalarınız pırıl pırıl olacaktır.

Eğer cam eşyanız çok kirli ise küçük bir şekilde doğramış olduğunuz çiğ bir patatesi eşyanın içerisine atın ve içine de ayrıca sabunlu su doldurup kâse ya da cam eşya temizlenene dek bırakın. Arada sırada eşyayı biraz çalkalayarak temizleme süresini hızlandırabilirsiniz.

Eğer cam eşyanız buz tutmuş ise üzerine hemen tuz dökün ve temiz bir bez ile iyice silin.

Yapışmış olan camları ayırmaya kesinlikle uğraşmayın. Bunun yerine alt taraftaki camı hemen sıcak suya batırın ve üstteki camı da soğuk su ile doldurun. Bu sayede yapışmış olan camlar çok kolay bir şekilde ayrılabilecektir.

Kristalleri ve narin olan cam eşyaları daima sıcak suyun içerisine ve sadece yan bir şekilde koyun.

Eğer lavabonuz cam ise lavabonuzu korumak için alt kısmına plastik bir altlık koyun.

Bardaklarda oluşacak çatlakları engelleyebilmek için bardağın içerisine gümüş olan bir çay kaşığı koyun ve sonrasında sıcak içeceği bardağa boşaltın.

Sıcağa dayanıklı olan cam kaplarınızı temizlemek için bu cam kapları sıvı deterjan ile birlikte bir süre ısıtın ve sonrasında yarım saat kadar bekletip temiz su ile cam kabınızı yıkayın.

Unutmayın!

İster cam, ister kristal isterse de ısıya dayanıklı türden cam kaplar olsun tüm bu mutfak gereçlerini parlatmak ve mat görünümden arındırmak için her zaman sirkeye güvenebilirsiniz.

Cam şişeleri temizlemek için de büyükçe bir tencerenin içerisine su doldurun ve sonrasında cam şişelerinizi bu tencerenin içine koyun ve kaynatın. Daha sonra bu suyun içerisine 3 ya da 4 damla kadar gliserin ekleyin. Bu sayede cam şişelerinizin hem iç kısımlarını çok daha kolay bir şekilde temizleyebilir hem de çatlamalarını engellemiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder