Diş Minesi Sağlığı, Diş Minesi Bakımı

  • 30 Nisan 2022
  • 418 kez görüntülendi.
Diş Minesi Sağlığı, Diş Minesi Bakımı

Dişler insan bedeninin en önemli yerlerinden biridir. Sağlık açısından kilit bir nokta olarak görülür. Dişte yaşanan bir sorun müdahale edilmediği takdirde vücudun diğer organlarını da etkilemektedir. Sağlıklı dişler için ilk önce diş minesi tabakasını korumak gerekmektedir. Diş minesi oldukça önemlidir. Diş minesi nasıl zarar görür? Bilmek ve dikkat etmek gerekir.

Diş Minesi Nedir? Diş minesine Nasıl Bakmalıyız?

Ağız içi olarak bulunan dişleri çepeçevre saran ve insan vücudunda en sert ve en kireçlenmiş doku diş minesi olarak tanımlanır. Diş minesi yapı olarak bakıldığında yüzde 1 oranı organik yapıda iken geri kalan kısmı inorganik yapıdadır.

Diş Minesinin Yaptığı Görev Nedir?

 

Diş minesinin sahip olduğu en büyük ve en önemli görev, çiğneme kısmındadır. Alınan besinlerin dişlere vereceği fiziksel ya da kimyasal etkilerden dişleri korur.

 

Diş Minesinin Zarar Görme Sebepleri?

Dişlerin mine yapısı sert ve sağlamdır. Fakat yine de bazı durumlarda zarar görebilir. Bu zararlar beslenme ile alınan besinlerin fiziksel veya kimyasal etkisi ile olabilir.

Yaşanan bir travma durumunda, dişleri sıkma durumunda, diş gıcırdatma durumunda ve sert kabuğu olan yemişleri diş ile kırmaya çalışma durumunda diş minesi zarar görüp aşınabilir.

Kişinin yaşlanma durumunda da diş minesin de aşınma ya da düzleşme görülebilmektedir. Asitli içecekler sık olarak tüketilir ise diş minesi aynı şekilde zarar görüp aşınabilmektedir.

Diş minesine zarar veren sebepler incelendiğinde kötü olarak yayılma yapan ağız hijyeni ile aşırı karbonhidrat tüketimi de diş minesine zarar vermektedir.

Çünkü ağız hijyeni ile karbonhidrat tüketiminin fazla olması diş çürümesi yaratan bir etkendir.

Diş Minesini Korumak İçin Yapılabilecekler

Diş yapısını korumak için ilk önce diş minesini korumaya özen göstermek gerekir. Diş minesinin en çok zarar görmesi diş gıcırdatma olması sebebi ile diş gıcırdatmamaya özen gösterilmesi gerekir.

Gıcırdatma gece uyur iken yapılıyor ise çözüm için diş hekimi ile görüşme sağlanmalıdır. Diş hekimleri bu tür durumlarda olan hastaların diş minelerini düzeltebiliyor.

Ya da gıcırdatmaya yönelik sorunlara çözüm bulabiliyor. Bu tür yaşanan problemlerde diş hekimleri diş minesinin diş gıcırdatmaya karşı zararının önüne geçmek için gece plağı uygulaması yapmaktadır.

Diş minesini asitli içeceklere karşı yaşanacak sorunlar için asitli içecek alımı azaltılmalı ya da asitli içecek alımında pipet kullanılmalı.

Asitli içecek alınır iken pipet kullanımı diş minesinin alacağı zararı büyük oranda azaltmaktadır.

Diş minesinin korunması için dişler düzenli olarak ve doğru bir şekilde fırçalanması gerekir. Aynı zamanda diş minesi korumak için diş aralarına giren artık besin maddeleri diş fırçalama ile gitmediği zaman diş çürümesi yapmaması için belli zaman aralıkları ile diş ipi kullanılarak dişler iyice temizlenmelidir.

Unutulmaması gerekli olan önemli bir ayrıntı. Kişi yemek yedikten 20 dakika kadar sonra yenilen besin maddeleri ağızda asit durumuna dönmektedir ve tükürük ile beraber bu asit oranı nötr hale gelir.

Her yemekten sonra dişleri vakit kaybetmeden bu süreç için de fırçalamak diş sağlığı açısından büyük önem taşır. Karbonhidrat sık tüketen kişilerin ağız sağlığına ekstra önem vermeleri gerekir.

Karbonhidrat tüketimini diş çürüme olasılığını arttırması sebebi ile elma tüketimi dişleri temizlemektedir. Aynı zamanda yine elma tüketimi diş etlerine masaj etkisi yapmaktadır.

Diş Minesi Zarar Görmesi Durumunda Düzelme Olur mu?

Diş yapısının en önemli bölümü olan diş minesinin zarar görmesi durumunda diş minesi yeniden oluşum göstermez.

Bu tür yaşanan durumlarda diş hekimlerinin yaptığı genel bir tavsiye vardır. Diş minesi aşınan kişinin, flor içeren diş macunu ve gargara kullanmaları tavsiyesine uymak fayda sağlamaktadır.

Diş minesin de aşınma yaşanmış olan yerlere flor içeren jel sürülmesi durumunda diş yapısı zaman ile güçlenir. Diş minesinin aşınma sebebi eğer ki diş gıcırdatma ise mutlaka gece plağı kullanılmalı ve bu durumunda en kısa zaman dilimi içerisinde önüne geçilmelidir.

Zaman içerisinde diş minelerinde yaşanan aşınma büyük bir orana ulaşmış ise dişlere kronlama işlemi yapılabilmektedir. Dişlerde çürüme var ise çürük tedavisi yapılır.

Eksik bulunan dişler de diş hekimi tarafından tamamlanabilmektedir.

Çocuklarda diş yapısı çok hassas olması sebebi ile ebeveynlerin çocuklarının diş sağlığına ekstra önem vermeleri gerekir.

Çocukların dişlerinde eğer ki bir renk değişimi görülür ise diş hekimine hemen başvuru yapılmalıdır.

Diş Yapısı ve Dişlerin Bakımı

İnsan yaşamında dişlerin önemli bir yeri vardır. Sindirim işinde ilk ödev dişlerindir.

Ağızda üç tip diş vardır;

  • Kesici Dişler
  • Koparıcı dişler
  • Öğütücü dişler

 

Diş sağlığı neden önemlidir? Anne karnında çocuk damağında oluşan dişler, doğumu takiben 4 – 6 ayda çıkmaya başlayarak 8 kesici, 4 koparıcı, 8 öğütücü olmak üzere 20’ye ulaşır. Dişlerin sağlığı ve güzelliği vücudun beslenmesine ve ağız bakımı iyi verilmesiyle sağlanır. Vücutta bedensel maddeler azalmaya başlayınca dişler de çürümeye başlar.  Çürük diş ise vücutta çeşitli rahatsızlıklara sebep olur ve ağızda koku yapar.

A – C – D Vitaminlerine Dikkat!

Diş sağlığı için beslenmede bol miktarda kalsiyum A- C –D vitaminlerinin bulunmasına dikkat edilmelidir.

Dişlerle fındık, fıstık gibi sert şeyler kırmak, sıcak içecekten sonra hemen soğuk şeyler yemek veya soğuktan sonra hemen sıcak bir şey yemek diş minelerini çatlatarak dişlerin çürümesine neden olur.

Dişler neden çürür? Ağızda bulunan bakteriler şekerli ve nişastalı maddeler asite çevirirken bunlar da minedeki çatlaklardan girerek dişlerin çürümesine neden olurlar. Bu yüzden aşırı şekerli ve nişastalı yiyeceklerden oldukça kaçınmalıyız.

Dişleri Fırçalarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diş sağlığının korunmasında önemli yeri olan dişlerin fırçalanması önemlidir. Dişlerimizi küçük sert bir fırça ile fırçalamalıyız.

Fırça ıslatılmadan üzerine bir fırça boyu diş macunu konularak, her seferinde başka istikamet almak üzere dişlerin her tarafı fırçalanmalıdır.

Her gün dişin aynı yüzeyinin fırçalanması dişin o kısmının aşınmasına neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder