Evin Havası Nasıl Temizlenir?

Evin Havası Nasıl Temizlenir?

Evin havası hem sizin sağlığınız hem de çocuklarınızın sağlığı için çok önemlidir. Eğer evinizin havası nemli ise bakteriler, mantarlar ve küfler evinizde rahatlıkla yaşayabilirler. Eğer evdeki hava çok sıcak ise bu ortamda da istemediğiniz canlılar yaşıyor demektir. Bu yüzden de ev ısısı 19 ila 23 derece ve evdeki nem oranı da %40 ila %50 arası olması en sağlıklısıdır. Eğer evdeki nem oranı %79’un üzerinde olmaya başlarsa evde küf, bakteri ve mantarlar da yaşamaya başlayacaktır.

Yukarıda saymış olduğumuz tüm bu nedenler ve mikroplar yüzünden evde yaşayan kişiler de hastalıklar evdeki havayı soluma nedeni baş gösterecektir. Bu yüzden evinizin havasını temizlemek için en basit ve en önemli yöntem evinizi sürekli ve düzenli olarak havalandırmaktır. Çünkü evin içerisinde olan hava dışarıdaki havadan neredeyse beş kat daha fazla kirlidir. Ayrıca evin içerisinde bulunan toksinler dışarda bulunan toksinlerden çok daha tehlikelidir. Bunun nedeni ise evde bulunan toksinler dağılmaz ve sürekli kapalı bir şekilde kalırlar. İşte bu durumda başta kanser olmak üzere astım ve birçok tehlikeli hastalıkların nedenidir. Bu nedenle de evinizi mutlak suretle gün içinde 2 defa olmak üzere ve en az 10’ar dakika boyunca havalandırmanız gerekir.

Bu havalandırma evinizde bulunan havanın kalitesini arttıracaktır. Bu sayede de hastalıklara yakalanma riskiniz azalacaktır. Bilhassa evde bebeğiniz varsa akciğer gelişiminin sağlıklı olması için evinizin havasının her zaman için temiz olduğundan ve evinizin her gün havalandığından emin olun.

Evin Havası Ve Havayı Temizleme Yolları

Evinizin havasını temizlerken birde evinizin ilkbahar esintisi gibi kokmasını ister misiniz? O zaman yarım fincan kadar dereotu yaprağı, yarım fincan kadar karanfil çiçeği, yarım fincan kadar papatya çiçeği ve yarım fincan kadar da lavanta çiçeği alın. Sonra tüm bu malzemeleri temiz bir cam kavanozun içine koyun ve malzemelerin tamamen karıştığından emin olana dek iyice karıştırın. Daha sonra cam kavanozun kapağını iyice kapayın ve güneş ışığı görmeyen ve hava akımının olmadığı ve serin bir ortamda bu cam kavanozu saklayın. Hazırladığınız bu muhteşem hava temizleme karışımını yaklaşık 1,5 ay boyunca kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olduğunda gün içinde biraz kavanozu karıştırın ve 5 dakika kadar şişenin ağzını istediğiniz bir odada açık bırakın.

Evinizde portakal kokusu ister misiniz? O halde 10 damla kadar portakal özü, yarım fincan kadar tarçın parçacıkları, yarım fincan kadar karanfil, 1 fincan kadar kurumuş elma parçaları ve 2 fincan kadar da incecik şeritler halinde kestiğiniz portakal kabuklarına ihtiyacınız olacak. Malzemeleri temin ettikten sonra hepsini temiz bir cam kavanoza koyun ve çok iyi bir şekilde karıştırın. Bir önceki gibi şişeyi saklayın ve istediğinizde aynı şekilde çıkartıp kullanın.

Evinizde köy esintisi kokusuna ne dersiniz? O zaman 1 fincan kadar defneyaprağı, 1 fincan kadar adaçayı, 2 fincan kadar kuru elma (dilimlenmiş) yarım fincan kadar karanfil ve 5 tane de tarçın çubuğu işinizi görecektir. Malzemeleri bir araya getirdikten sonra aynı şekilde temiz bir cam kavanoza malzemeleri koyun ve aynı şekilde saklayıp aynı şekilde kullanın.

Evde potpuri hazırlamak için 1 çay kaşığı kadar portakal kabuğu, 1 tatlı kaşığı kadar limon kabuğu, 1 tatlı kaşığı kadar karanfil, 1 tatlı kaşığı kadar kekik yağı, yarım fincan kadar biberiye yaprağı ve yarım fincan kadar da nane yaprağına ihtiyacınız var. Aynı şekilde diğer ev koku ürünleri gibi hazırlayın, kullanın ve aynı şekilde saklayın.

Oda Kokusu Nasıl Hazırlanır?

Evin havasını temizlemenin bir diğer yolu da evde kendi oda kokunuzu hazırlamaktır. Bunun için 500 mili litre kadar suya, 1 çay kaşığı kadar karbonata, 1 tatlı kaşığı kadar limon suyuna ve 10 damla kadar da lavanta ya da portakal özüne ihtiyacınız var. Bu güzel oda kokusunu hazırlamak için ilk önce temiz bir sprey başlıklı şişeye 500 mili litre suyu dökün ve içine 1 çay kaşığı kadar karbonatı ilave edin. Şişeye ilave etmiş olduğunuz karbonat sayesinde suda bulunan kireç direk olarak şişenin alt kısmında kalacaktır. Daha sonra şişeye 1 tatlı kaşığı kadar limon suyunu ilave edin ve en son olarak da portakal ya da lavanta yağını ilave edin. İşte hazırladığınız bu koku sayesinde eviniz istediğiniz an mis gibi kokacaktır.

Oda Kokusunu Temizleyen Bitkiler

Oda kokusunu temizleyen ve hatta daha hijyenik hale getiren sadece yağlar ya da karbonat gibi malzemeler değildir. Odanın kokusunu temizleyen bitkilerde vardır. İşte oda kokusunu en çok temizleyen ve sağlıklı hale getiren bitkiler.

Paşa Kılıcı; bu bitki en çok gece bekçisi ismi ile anılır ve ayrıca çok da uğurlu olduğu düşünülen bir bitkidir. Bu bitkinin uğuruna o denli inanılır ki eğer bu bitki 1 metre boyuna getirilebilirse bu bitkiye bakan kişinin ev alacağı söylenir.

Areka; Özellikle sabahları bol miktarda oksijen veren bir bitkidir. Bu bitki evinizin havasını tüm diğer bitkilerden daha çok temizleyecektir. Bu bitkinin büyük yaprakları bazen tavana kadar ulaşır. Böyle bir durumda bu yaprakları budayın ve bitkinin özellikle alt taraftan yaprak vermesini sağlayın. Eğer evinizde tam bir hava temizliği istiyorsanız o zaman evde olan her bir kişiye 4 tane areka bitkisi almanız gerekir. 4 tane areka demek bir kişinin kanındaki oksijen oranın %1 kadar artması demektir. Bu oran az gibi görünse de aslında bu kadar ekstra oksijen bile hem sağlıklı hem de zinde olmanıza ve cildinizin güzelleşmesine yeter.

Patos Sarmaşığı; Bu bitkiye aynı zamanda vatoz sarmaşığı da denmektedir. Bu muhteşem bitki diğer tüm bitkilere göre toksinlere çok daha fazla bir şekilde absorbe etmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder