İPUÇLARIM

Kitap Temizliği Nasıl Yapılır?

 • 26 Kasım 2014
 • 2.099 kez görüntülendi.
Kitap Temizliği Nasıl Yapılır?

Bazılarınız aynı benim gibi kitaplarına bir başka değer verirler. Fakat bazen ne yaparsak yapalım ya dalgınlığımızdan ya da sevdiklerimizin sayesinde en sevdiğimiz ve değer verdiğimiz kitaplarımızı hasar ya da kir içinde buluruz. O zaman en yapacağımızı şaşırır ve üzülürüz. Kitap severler bilirler ki, kitaplarımız kalem ile dahi çizilmiş olsa da biz bu sevdiğimiz gözümüzün nuru kitaplarımızı atamayız. Ne kadar kirli olurlar ise olsunlar elimizden çıkartamayız. O, kir ve toz içindeki kitaplarımızı bir rafa kaldırır ve aynısını bulmaya çalışırız.  Oysaki, kitap temizliği nasıl yapılmalı, bunu bir bilsek bir daha sevdiğimiz ve kirlenmiş kitaplarımızı rafa kaldırmayız. O halde gelin hep beraber  kitap nasıl temizlenir  bu konuyu iyice anlayalım ve çok sevdiğimiz kitaplarımıza tekrar hayat verelim.

Kitap Temizliği İçin Yapılması Gerekenler

 • İlk önce önümüzde ne var ne yok bunu bir anlayalım. Yani demek istediğim kitabımızdaki leke hasar durumu ne âlemde bunu bir anlayalım. Hangi bölgeleri temizleyeceğiz ve bu temizlik görevi için bize neler gerekecek.
 • İlk önce kitabınızın kapaklarını kontrol edin. İç ve dış yüzeylerindeki lekelerin boyutlarını anlayın.
 • Kitabınızı yakından koklayın, burnunuza hoş olmayan o eski veya bunalmış bir koku geliyor mu gelmiyor mu bir anlayın.
 • Eğer burnunuza hoş olmayan bunaltıcı bir koku geliyor ise, kitabınızdaki sayfaları açarak sayfalarınızın üzerine kabartma tozu serpin. Bu işlemden sonra kitabınızı 4-5 saat dinlenmeye bırakın. Ancak bu zaman geçtikten sonra kabartma tozuna rağmen bunalmış kitap sayfaları kokusu geçmiyor ise, o zaman kitabınızı temiz bir yerde açık havaya bırakın. Bu bahçe masası veya pencere önü olabilir. Birkaç saat sonra kitabınızda hiçbir koku kalmamış olması gerekmekte.

 

 • Havalandırma ve koku giderme işleminden hemen sonra sırada kitabınızın tozunu almak gelmektedir. Evet, kitaplarda dahi göremediğiniz fakat kitaplarınıza zarar veren toz zerrecikleri vardır. Kapaklardan başlamak üzere kitap sayfalarınızı tek tek ve sabır ile bir güzel fırçalayın. Fakat unutmayın kullandığınız fırça çok önemli çünkü eğer uygun olmayan bir fırça kullanırsanız kitabınıza can katmak yerine aksine yıpratabilirsiniz. Kullanmanız gereken fırça allık sürdüğümüz türden fırçalar gibi olmalıdır. Oldukça yumuşak ve kolay bükülebilen özel fırçalardan olmalıdır.
 • Toz alma işleminiz bittikten sonra yapmanız gereken, kitabınızın sayfalarındaki kalem ve diğer izlerin tespitine geldi. Tüm izleri sakin bir şekilde ve sabırla tek tek işaretleyin. Temizlemeniz gereken sayfaları belirleyin ve sistematik olmaya çalışın çünkü kitabınızı her gün temizleyemezsiniz, sürekli temizlenen kitaplar çok hızlı yıpranırlar ve bu yüzden yırtılma olasılıkları artar.
 • İz veya leke olan sayfaları tespit ettikten sonra şimdi sıra derinlemesine temizliğe geldi. Unutmayın bu işlem çok önemli ve aceleye getirilmemesi gereken bir işlemdir. Eğer kitap temizlemek için gerekli temizlik ürünleri evinizde mevcut değil ise, o zaman yapmanız gereken şey evdeki ıslak mendil ve en iyisinden silgi olacaktır. Silgi konusunda kaliteden taviz vermeyin en iyi silgiyi bulun ve silme işlemine geçmeden hemen önce ilk olarak silgiyi temizleyin. Boş bir sayfada bir yazıyı siler gibi silginiz ile sayfayı silin. Bu şekilde eğer silgide her hangi bir iz veya eski silme işlemine ait lekeler var ise yok olmuş olur. Bu işlemin ardına silginiz ile sayfalardaki kalem izlerini yavaş ve sakin bir şekilde silmeye başlayın. Unutmayın önemli olan sayfayı yıpratmamaktır.
 • Silme işleminiz bittikten sonra şimdi sıra ıslak mendil ile sayfalarınızı yavaşça silmeye geldi. Kullanacağınız ıslak mendil kesinlikle kaliteli ve alkolsüz olmalıdır. Islak mendiliniz kalitesiz ve elinize aldığınızda aşırı ıslaklık veren türden olmamalıdır.
 • Her şeye rağmen şunu söylemeden makalemizi bitirmek istemeyiz. Kitap temizliği ve bakımı çok önemli bir işlemdir. Eğer yapabilirseniz muhakkak bu işlemler için gereken malzemeleri bu tür malzemeler satan dükkânlardan almalısınız.
 • Kitabınızı temizlediğiniz her safhada kitabınızı ve kendinizi dinlendirmeyi unutmayın.
 • Kitabınızdaki yırtık ve yıpranmış sayfaların yapıştırılmasında sıradan yapıştırıcılar yerine mücellit tutkalı kullanmayı ihmal etmeyin.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.