İPUÇLARIM

Lens Nasıl Takılır, Nasıl Çıkarılır?

  • 20 Temmuz 2014
  • 758 kez görüntülendi.
Lens Nasıl Takılır, Nasıl Çıkarılır?

Görme sorunu yaşayan kişiler için lens, şüphesiz ki mükemmel bir nimet. Gözlük için de çok iyi bir alternatif konumunda. Ancak lensin kullanımı ve takıp çıkarması gözlük kadar kolay olmayabiliyor. Dış görünüş olarak iyi etkileri olsa da kullanımı ilk zamanlar epey zahmetli.

Lens kullanan insanların en çok yakındıkları konu lensi takıp, çıkarmak oluyor. Özellikle lens kullanmaya yeni başlayan insanlar bu konuda çok sıkıntı çekebiliyorlar. Ancak her sabah takıp çıkardıkça artık bu işlemleri yapmak insana kolay geliyor.

Lensi takıp çıkarırken çok dikkatli ve titiz davranmamız gerekiyor. Bu nedenle lensi takıp çıkarırken uymamız gereken bir takım şeyler var.

Lens Nasıl Takılır?

Elimizi yıkamadan önce lens kutusunu açıp kenara koyuyoruz. Daha sonra elimizi bol sabunla yıkıyoruz ve duruluyoruz. Yıkadıktan sonra elimizi iyice kuruluyoruz ve elimizde ıslaklık kalmamasına dikkat ediyoruz. Artık lense dokunabiliriz. Temiz ellerimizle lensin tekini avucumuzun içine alıyoruz. Eğer sağ gözümüze takacaksak sol avucumuza lensi alıp hafifçe ovalıyoruz. Bu ovalama lens solüsyonunun gitmesini sağlayacaktır. Daha sonra sağ elimizle lensi tutarak sol elimizin işaret parmağına yerleştiriyoruz. Sağ elimizin orta parmağıyla sağ gözümüzün altından aşağı doğru çekiyoruz. Daha sonra sol işaret parmağımızda olan lensi gözümüzdeki boşluğa bırakıyoruz. Göz bebeğimizi sağa sola doğru oynatarak lensin iyice oturmasını sağlıyoruz. Aynı şeyi sol gözünüz için de yapabilirsiniz.

Eğer lensi takarken istemeden gözünü kırpıyor veya kapatıyorsanız yapmanız gerekenler basit. Özellikle yeni lens kullanmaya başlayan kişiler bu sorunu yaşıyor. Eğer aynaya bakarak takıyorsanız bu lensten huylanmanızı artırır. Aynaya bakıyorsak bile direk gözümüze odaklanmamalıyız. Bizden uzak bir noktaya odaklanıp lensi gözümüzün beyaz bölgesine bırakmalıyız. Daha sonra göz bebeğimizi oynatarak lensin oturmasını sağlayabiliriz.

Lens Nasıl Çıkarılır?

Her zamanki gibi öncelikle elimizi güzelce yıkıyoruz. Göz bebeğimizi sağa veya sola kaydırarak gözümüzdeki beyaz kısmın görünmesini sağlıyoruz. İşaret parmağımızla lensi gözümüzün beyaz kısmını sürüklüyoruz. Ardından işaret parmağımız ve başparmağımızın etli kısmıyla lensi tutuyor ve çıkartıyoruz. Ve lens solüsyonu doldurduğumuz lens kutusunun içine bırakıyoruz.

Lens nasıl takılır videolu anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.