İPUÇLARIM

Anti-Oksidanlar Nelerdir  Ve Ne İşe Yararlar?

Anti-Oksidanlar Nelerdir  Ve Ne İşe Yararlar?

Yaşamak denince akla zengin olmak ve çok uzun yıllar yaşamak gelir. Oysa yaşamak sağlıklı bir ömür geçirmek demektir. Sağlıklı bir ömrün yanı sıra sağlam ve genç görünümlü bir de cilt lazımdır.

Tüm bunların değerini ve gerekliliğini çok geç anlayan bizler her zaman geç hareket ederek zamanımızı boşa geçirmekle kalmıyor bir de cildimizde çok ağır hasarlar açabiliyoruz. Sağlığımızın ve güzelliğimizin değerini çok geç anlıyoruz. Daha orta yaşlara gelmeden sarkan bir cilde, kırış kırış göz altlarına, stresten ve yorgunluktan kaynaklanan bir çok rahatsızlığa daha 40 yaşımızı bile bulmadan yakalanıp eyvah ben ne yapacağım şimdi demeye başlıyoruz.

Pekala, ne yapmamız gerekmekte nelere dikkat etmemiz ne yiyip ne içmemiz gerekmekte. Hangi konularda bilgi sahibi olmalıyız ve aslında bizler nasıl yaşamalıyız dememiz gerekiyor. Bu makalemizde sizlerle gerçekten önemli bir konu olan anti-oksidanlar nelerdir ve ne işe yarar konusunu elimizden geldiğince işlemeye çalışacağız.

Anti-Oksidanlar Nelerdir?

Bu konuyu anlatabilmem için öncelikle yaşlanmak nedir ve nasıl başlar bunu anlatmam lazım. Yaşlanmak dediğimiz şey aslında, vücudumuzdaki toksit maddelerin cildimizin kolojen tabakasını bozmasıdır. Bu bozma işleminin nedeni vücudumuzdaki serbest radikaller ve karbon monoksit etkisinden oluşur. İşte bu olup bitenler nedeni ile vücudumuzda yaşlanma dediğimiz süreç başlar. İşte bu yaşlanma sürecini yavaşlatan ve zamanında müdahale edilirse neredeyse durduracak kadar yavaşlatan ve bazı bitkilerde bulunun vitaminler vardır. Bu vitaminler genel olarak anti-oksidan adı ile anılırlar. İşte bu anti oksidanlar yaşlanma etkisi ile savaşmamız için gerekli olan kılıç ve kalkanımızdır.

Anti-Oksidanlar Nelerdir
Anti-Oksidanlar Ne İşe Yararlar?

Vitaminlerin yani diğer bir değiş ile anti- oksidanların yapılarındaki yaşlanmayı geciktiren maddeler, toksin oluşumunu engelliyor ve tabi böylece yaşlanma etkileri de haliyle gecikmiş oluyor.  Anti-oksidanların bir diğer özelliği ise vücudun hücre korumasına yardım ediyor olmalarıdır. Kanser dahil bir çok hastalığı engellemeye yardımcı olan anti-oksidanların işlevleri ve vücudumuzda yaptıkları görevleri aslında saymakla bitmemektedir. Fakat gelin isterseniz anti-oksidanlar nelerdir ve ne işe yararlar makalesini anti-oksidanları hangi besinlerden bulacağımızı öğrenerek sonlandıralım.

Anti-Oksidanlar Hangi Besinlerde Bulunurlar?

Anti-oksidan grupları A,C ve E vitamini olarak ayırıp gruplandırabiliriz. Şimdi isterseniz hızlıca bu vitamin gruplarını hangi besinlerde buluruz onları kısaca bir öğrenelim.

  • A Vitamini Grubu: Ispanak ve havuç gibi koyu renkteki yapraklı bitkilerde A vitamini grublarını bulabiliriz.
  • C Vitamini Grubu: Mandalina ve portakal gibi turunçgillerin yanı sıra maydanoz, patates, lahana, brokoli ve çilek gibi bir çok meyve ve sebze de kolaylıkla bulabilirsiniz.
  • E Vitamini Grubu: Lifli yeşil bitkiler, kuruyemişler ve bir çok bitkisel yağda E vitamini grubunu bulabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.