İnsanların Neden Sabahları Başı Ağrır? Sabah Baş Ağrısı Sebepleri

İnsanların Neden Sabahları Başı Ağrır? Sabah Baş Ağrısı Sebepleri

Sabah baş ağrılarının sebepleri herkesin merak ettiği konulardan birisidir. Çünkü birçok insan sabah kalktıklarında baş ağrısı ile karşılaşırlar.

Özellikle sabah kalktığınızda başınız ağrıyorsa ya da baş ağrısıyla uyanıyorsanız bunun sebeplerini araştırmanız gerekir.

Bu da gün boyu iş ve sosyal hayatını etkilemektedir. Bu ağrı bazen o kadar şiddetli olur ki kullanılan ilaçlar bile fayda etmez.

Dikkat edilmezse migren başta olmak üzere farklı hastalıkları da beraberinde getirebilir.

 

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Uykusuzluk

 

Vücudunuz sorunsuz bir şekilde işlevini yerine getirebilmesi için ortalama 7-8 saat uyumanız gerekir. Eğer bu saatlerden daha az uyursanız vücudunuz panik moduna geçer.

Buda kalbinizin hızlı atmasına, strese ve yüksek tansiyona neden olabilir.

Bazı ağrı kesiler ağrınızı hafifletse de yan etkilere de neden olur. Aç karnına alınan ağrı kesiciler midede ciddi sorunlara neden olabilir.

Ağrı kesiciye rağmen hala ağrınız varsa yarım saat şekerleme yapabilirsiniz. Şekerleme yarım saatten fazla olursa da baş ağrısına neden olur.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Çok Uyumak

Uykusuz kalmak gibi normalinden fazla uyumak da baş ağrısına neden olur. Yapılan araştırmalara göre 9 saatten fazla uyumak beyindeki serotonin hormonun düşmesine neden oluyor.

Düzeyi düşen serotonin hormonu ise kan akışını yavaşlattığı için baş ağrısına sebep olur.

Çok uyumakla kaynaklanan baş ağrısı genellikte hafta sonu ortaya çıkar. Bunun sebebi hafta içi düzenli bir saatte kalkarken, hafta sonları ise tatil olduğu için daha çok uykuya meyilli olduğunuz içindir.

Hasta sonu baş ağrısından kurtulmak için hafta içi kalktığınız saatten bir saat sonra kalkmanız gerekir.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Alkol Tüketimi

Alkol beyine giden kan hacmini azalttığı için uykunuzu tam alamamanıza neden olur. Yapılan araştırmalara göre alkol hiçbir besin maddesini içermez.

Alkol oksijen taşıyan sağlıklı besinlere de zarar verir. Özellikle alkol, cildin ve yeni hücrelerin oluşmasında hayati önem taşıyan A vitaminini de olumsuz etkiler. A vitaminde kolajen üretimi sağlar.

Alkol ise kolajen kaybına neden olduğu için cildin çabuk yaşlanmasına neden olur.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Endorfin (Mutluluk) Hormonu

Serotonin hormonu gibi endorfin hormonun düşüklüğü de baş ağrısına neden olur. Mutluluk hormonunun düşük olması beyindeki kan damarlarının daralmasına neden olur. Araştırmalara göre sabah erken saatlerde endorfin hormonu düşüktür.

Kaygı ve stres, depresyon gibi etkenler bu hormonun düşmesine neden olur. Muz, üzüm, çilek, dondurma, kabuklu yemişler ve bitter çikolata gibi yiyecekler endorfin hormonunu artırır.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Uyku Apnesi

Tıpta obsteüktif uyku apne sendromu olarak geçen bu hastalık halk arasında ise uyku apnesi olarak bilinir. Uykuda ölümlere bile neden olabilecek kadar ciddi bir hastalıktır. En belirgin belirtisi ise gürültülü horlamadır.

Uyku apnesi olan kişiler uyku esnasında solunum durması ile de karşı karşıyadırlar. Tedavisi kadar teşhisi de çok önemlidir.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Sinüzit

Sinüzit gibi bazı cerrahi hastalıklarda uyku bozukluklarına neden olacağı için baş ağrısına sebep olurlar. Burun kemiği eğrilikleri, alerjik nezle, yumuşak damak, küçük dilin normalden fazla büyümesi veya sarkması, horlama, solum problemleri çenedeki yapısal bozukluklar da baş ağrısına neden olur.

Sabahları Baş Ağrısı Sebebi Tansiyon

Tansiyon yüksek kan basıncına neden olduğu için baş ağrısını tetikler. Çoğunlukla bu basınçtan kaynaklandığını bilemeyiz. Çünkü baş ağrından başka bir belirti vermez.

Özellikle sebepsiz baş ağrısı çekiyorsanız mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

 

Baş Ağrısının Nedenleri ve Ahmet Maranki Bitkisel Tedavisi Formülleri

Baş Ağrısı: Ahmet Maranki- Baş ağrısına ne iyi gelir

Baş ağrısının sayısız nedeni vardır. Birkaçını açıklayacak olursak, beyne aşırı derece kan gitmesi, grip, nezle, sünizit, bademcik, yüksek tansiyon, göz bozukluğu, karaciğer ve safra bozuklukları, verem, tifo, menenjit ve psikolojik bozukluklar gibi rahatsızlıklar baş ağrısına neden olan etmenler arasında sayılabilir.
Bu yazımızda baş ağrısına nelerin iyi geldiği sorusuna cevap vereceğiz.

Baş ağrısına ne iyi gelir, Baş Ağrısı Nasıl Geçer? Ahmet Maranki

1 çay bardağı kaynayan suyun içerisine, 1 kahve kaşığı civanperçemi otu koyunuz. 10 dakilka demleyiniz. Günde 2 fincan içiniz. Bu lafım özellikle bayanlara, bayanlar adet günlerinizde günde 2 fincan bu çaydan içiniz.
– 2 su bardağı kaynayan suyun içerisine, birer tatlı kaşığı hafifçe ezilmiş fesleğen ve defne otu koyunuz. Karışımı 15 dakika boyunca demleyiniz. Bu çaydan 1 gün içerisinde en az 2-3 bardak içiniz. Bu çayı 1 ay boyunca tüketmeye özen gösteriniz.
Size son tavsiyem ise, eğer sürekli baş ağrısı çekiyorsanız, bol miktarda magnezyum tüketmeniz gerekiyor. Magnezyum, yeşil yapraklı bitkilerde ve tüm baklagillerde bulunan bir bileşiktir.

 

Adet Günlerinde Baş ağrısı için Ahmet Maranki’ den öneriler:

– Hanımların adet günlerinde görülen baş ağrıları için, bir çay bardağı sıcak suya, bir kahve kaşığı civanperçemi otu konulur, 10 dakika demlenip süzülür ve günde 2 çay bardağı içilir.
– lavanta, papatya, kekik, karabaş otu gibi bitkiler, bir çay bardağı sıcak suya, bir kahve kaşığı koyup 5 dakika demlenip süzülür.
– Migren için, 2 su bardağı kaynar su içine birer tatlı kaşığı hafif ezilmiş fesleğen, defne ve oğul otu konularak 15 dakika demlenir. günde 2-3 bardak içilir. Bu karışımın içilmesine düzenli olarak en az 1 ay devam edilirse zamanla migrene şifa olur.
– Bir bardak kaynar suya yarım çay kaşığı toz zencefil konur, günde 3 bardak içilir.
– Bir bardak kaynar suyu 4 -10 gram arası oğulotu konulur. 10 dakika bekletilip 3 bardak içilir.
– Bir bardak kaynar suya, 2 gram papatya konulur 10 dakika bekletilip günde 2 defa içilir.
-20 gram ıhlamur, 40 gram kediotu kökü 20 gram lavanta çiçeği , 20 gram oğulotu yaprağı karıştırılıp 1 bardak kaynar suya, 5-10 gram konur, 10 dakika bekletilip günde 2-3 fincan içilir.
Baş ağrısı kan aldırmakla da tedavi edilebilir. Eğer başın sağ kısmı ağrıyorsa sağ koldan, sol kısmı ağrıyorsa sol koldan kan alınması baş ağrısını olumlu yönden etkiler.

Kaynak:
Kozmik bilim ışığında şifalı bitkiler kitabı
Prof. Dr. Ahmet Maranki
Sayfa: 302

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder