Evde Bebek Battaniyesi Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Evde Bebek Battaniyesi Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Evde Bebek Battaniyesi Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım Bu çalışmamızın ardına sevgili anneler artık bebek battaniyesine hatta hiçbir yazlık battaniyeye para vermeyeceksiniz. Bu çalışmamız oldukça basit ve hızlı bir çalışma sadece birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekiyor o kadar.

Bu noktalardan ilki biraz sonar da göreceğiniz gibi kumaş kenarlarını kesmemeyi unutmamak ve dikiş bitiş noktalarında ileri-geri-ileri dikiş sistemini unutmamak.
İleri-geri-ileri dikiş demek, dikiş makinesinde normal dikiş yolunuzu izlerken 5 santimetre kadar yine makine ile geriye doğru dikiş atmak ve aynı dikiş yerinin üzerinden tekrar ileriye doğru devam etmektir.

Kumaş seçimi önemlidir çünkü bu battaniye bebek cildine uyumlu olmalı alerji ya da tahriş durumu yaratmamalıdır. Özellikle yaz aylarında olduğumuz göz önüne alınır ise en yumuşak ve anti-alerjik kumaşı seçmenizi tavsiye ederiz.

Bu arada sevgili hanımlar eğer hazırda kumaş yok ise ve bu çalışma için kumaşları alacaksanız birkaç metre fazla almanızı öneririz. Çünkü bebeğiniz sürekli büyüyecek ve aynı battaniye kısa bir süre sonra ona yetmez olacak. Eğer kumaşı büyük alırsanız aynı kumaştan yastık kılıfı yapabilir ya da ilerde daha büyük bir battaniye çıkartıp, battaniyeleri takım haline getirebilirsiniz.

Gerekli Malzemeler
Makas, dikiş makinesi, toplu iğneler ve biri dış yüzey biri alt yüzey için 2 adet kumaş. Dış yüzey için seçeceğiniz kumaşı şık bir kumaştan seçin alt yüzey için seçeceğiniz kumaş ise yaza uygun ve bebeğin cildini tahriş etmeyen türden bir kumaş olmasına dikkat edin.

Evde Bebek Battaniyesi Dikimi

Evde bebek battaniyesi dikimi 2Taban için kullanacağınız kumaşı çalışma masanıza serin ve battaniye büyüklüğünü tespit edip taban kumaşı düzgün bir şekilde kesin.

Evde bebek battaniyesi dikimi 3Daha sonra battaniyenin ön tarafı için aldığınız kumaşı taban kumaşının üzerine düzgün bir şekilde yerleştirip alt taban kumaşına uygun bir şekilde kesin.

Evde bebek battaniyesi dikimi 4Her iki kumaşında yüz tarafları birbirine bakar bir şekilde yani tersten her iki kumaşı da birbirine toplu iğneler ile sabitleyin. İğneleri çok içi sabitlemenize gerek yok.

Evde bebek battaniyesi dikimi 5Şimdi sıra tüm battaniyenin çevresini dikiş makinesinde dikmeye geldi. Dikmeye başlarken ileri-geri-ileri yöntemi ile 5 cm kadar ilerleyin daha sonra normal dikişe devam edin. Dikmeye devam ettikçe toplu iğneleri çıkartın. Ayrıca tüm çevreyi dikip sonuna yani başlangıç yerine geri döndüğünüzde 10 cm kadar açıklık bırakmayı ihmal etmeyin. Dikiş sonların ve başlarında ileri-geri-ileri sistemini daima uygulayın.

Evde bebek battaniyesi dikimi 6Dikiş bittiğinde iplik artıklarını temizleyin.

Evde bebek battaniyesi dikimi 7Sıra battaniyeyi ön tarafa çevirmeye geldi. Ama battaniyeyi çevirmeden önce 4 köşe kenarından üçgen şekilde makasınız ile kesmeniz gerekiyor. Yani her köşe ucunu makasınız ile birkaç santim kırpın bu yumuşaklığı ve görünümde güzelliği sağlayacak.

Evde bebek battaniyesi dikimi 8Şimdi battaniyeyi ters çevirin ve 10 cm kadar açıklık kalan kısmı toplu iğneler ile birleştirin. Battaniyeyi ters çevirirken köşe kısımları iyice dışarı doğru itmeyi ihmal etmeyin.

Evde bebek battaniyesi dikimi 9Bu açıklık olan bölgeyi dikiş makinenizde dikin. Daha sonra tüm battaniyeyi üstten dikin. Yine ileri-geri-ileri sistemini unutmayın. Tüm battaniye çevresini diktiğinizde yani başlangıca döndüğünüzde dikişi kesmeyin dikişe diğer dikişin üzerinden 4-5 cm daha ilerledikten sonra dikişi tamamlayın.

Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gamze dedi ki:

    Merhaba,
    İç kumaş olarak pamuklu nevresim kumaşından mı yaptınız? Yoksa pazen falan mı?

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder