Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır, Arı sokması şişliğine ne iyi gelir

Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır, Arı sokması şişliğine ne iyi gelir

Arı sokmalarına karşı alerjiniz yok ise belli sayıdaki arı sokma vakaları tehlikeli değildir. Tehlike yaratıp yaratmayacağını kişinin metabolizma ve bünyesine göre değişmektedir. Arı sokmalarına karşı doğal tedavi yöntemlerimize geçmeden önce küçük bir uyarı. Arı sokmalarına karşı alerjisi olan okurlarımız için hayati tehlike bile oluşturabilecek arı sokma vakaları yaşanabilir. Size tavsiyemiz ilk önce doktorunuza danışınız. Vereceğimiz bilgiler arı sokmalarına karşı iyi gelecektir ama hayat şakaya gelmez.

Arı sokmasına karşı alerjim olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Arı sokmalarına karşı alerjisi olan kişilerde belli başlı belirtileri vardır. Genellik arının iğnesine mağdur kalan bölgemizde kızarma başlayıp kaşınmalar hissedilir. Arının zehirinden etkilenen derimizde şişme meydana gelecektir. En belirgin özelliği ise solunum (nefes alma) güçlüğü yaşarız. Karnimizda ağrılar, çarpıntı, kusma ve baygınlıkta gösterebilir.

Solunum yollarımıza vereceği zarar yüzünden arıya karşı alerjisi olan kişinin ölme tehlikesi olabilir. Bu tarz belirtilere karşılaşırsanız çok hızlı bir şekilde en yakın hastane, doktor, sağlık ocağı vs. ulaşmanız hayatı öneme sahiptir. Tıp dilinde buna “anaflaksi” veya “anaflaktık şok” adı verilmektedir.
Arı sokmalarına karşı neler yapılmalıdır?

Arı soktuktan sonra panik yapıp arıyı elinizle sıkarak çıkarmayınız! Arı zehir kesesini sıkmanız durumunda sokulan bölgeye daha çok arı zehirli sevk edilmesine yol açacaktır. Buda o bölgedeki acı hissimizin artmasına sebebiyet verecektir.

Sokmuş olan arıdan kurtulmak için önemli unsurlardan biri panik yapmamaktır, panik yapmadan bir bıçak yardımı veya tırnağınızla sıyırarak çıkarmak olacaktır.

Etkili tedavi yöntemi olarak amonyak biliriniz. Amonyak iki çeşit tedavi şekli ile kullanılabilir. Arının sokmuş olduğu bölgeye sürülebilir, birde bir bardak suyun içerisine 10 ile 15 damla eklenerek içilebilir. Arı sokması şişkinliğine karşı krem kullanılmalıdır. Antihistaminik veya Steroid kremlerinden birini sürmelisiniz. Doğru olmayan başka davranışlar ise arı sokulmasına mağdur kaldıktan sonra o bölgeye basınç uygulayarak ovulması ve emilmesidir. Kişi terli ise derimizdeki ter zehirin etkisi artıracağına emme işleminin faydasından çok zarar açmasına sebep olacaktır.Ovalama işleminde zehirin belli bir bölgede kalmayıp dağılmasına sebep olacaktır.

Arı sokmasına iyi gelen yöntemler:

 • Sokulan bölgeyi soğutmak; üzerine buz koyarak veya soğuk su ile yıkamak. Yoğurt sürmekte etkili yöntemlerden biridir, yoğurt acı etkisi azaltıcı özelliği bilinmektedir. Meyve filan yenirken arı sokulmasına mağdur kaldıysanız tehlikeli sonuç doğurabilir. Boğazınızdan arı soktuysa sık sık sirke ile gargara yapmanız ve hızlı şekilde doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
 • Bir demet maydanozu: iyice dövünüz maydanoz (taze olması önemlidir) dövülmüş maydanozu arın soktuğu bölgeye sarabilirsiniz. Arpa unu ve sirke ile hamur yapıp sarmanızda iyi gelecektir. Arpa ununu ve sirkeyi hamur olacak şekilde karıştırınız ve sokulan bölgeye sürünüz.
 • Sarımsak: Bir diş sarımsakta işimizi görecek doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Sarımsağımızı iyice eziyoruz ve bölgeye sürüyoruz.
 • Lavanta yağı: Arı zehirine karşı oldukça etkili bir yağdır.
 • Soğan: Her mutfakta olan soğanı ikiye bölerek sulu kimsini bölgeye sürünüz.
 • Bal: Arı balıda etkili bir savunma aracımız olarak kullanabilirsiniz. Ne mantık demeyin faydasını hissedeceksiniz.
 • Karbonat ve su: Su ve Karbonat karıştırıp macun şeklinde arının soktuğu bölgeye sürebilirsiniz.

Arı Sokmasına ne iyi gelir?

Bal arısı ya da yaban arısı iğnesini batırdığında (arı sokması gerçekleştiğinde), zehir arının iğnesi yoluyla mağdurun derisinin altına enjekte edilmiş olur.

Çengelsiz iğnesi olan sarı kabuklu büyük eşek arısı iğnesini batırdıktan sonra geri çekebilir böylece kişiye iğnesini birden fazla kez batırabilir. Bal arısının iğnesi ise çengellidir ve kişiye batırıldıktan sonra iğne kurbanın derisinde zehri ile birlikte kalır.

Bal arısı ya da yapan arısı sokmasına maruz kalan kişilerin % 3 ‘ü alerjik reaksiyon gösterir ve bal arısı zehrinin kurbanlarının % 0,8 ‘i ise ciddi ve hayati tehlike taşıyan alerjik reaksiyon gösterirler ve bu durum anafilaksi olarak adlandırılır.

Arının iğnesini batırdığı yer şişer, kırmızı ve ağrılıdır. Bu durum bir haftaya kadar devam edebilir. Sistemik alerjik reaksiyon görülen durumlarda ise tüm vücut etkilenir. Mide bulantısı, kusma, diyare (ishal), baş dönmesi görülebilir.

Anaflaktik reaksiyonlarda hırıltılı solunum, nefes almakta zorluklar ve eğer hızlıca müdahale edilmezse kan basıncının düşmesi sonucunda şoka girilebilir. Eğer çabuk müdahale edilmezse ölüm ile sonuçlanabilir. Tüm bu işlemler arı sokmasından sonra dakikalar içinde gerçekleşir.

Eğer arı sokmasına maruz kaldıysanız ne yapmalısınız?

 1. Acil servisi arayınız; Eğer daha önce arı sokması sonrasında ciddi bir reaksiyon gösterdiyseniz.
 2. Arının iğnesinin hala derinizde olup olmadığına bakınız; Arının ısırdığı alanda küçük siyah nokta olup olmadığına bakınız. Genellikle bal arılarının iğneleri kurbanların derilerinde kalır ve 2-3 dakika içinde zehrini tamamen derinin içine boşaltır, çabuk davranarak iğneyi deriden çıkarmak arı sokmasının ciddiyet seviyesini biraz azaltabilir.
 3. Vücudun inflamatuvar (yangılı tepki) tepkisini azaltmak amacıyla arının soktuğu yere buz ve soğuk su torbası uygulayınız.
 4. Su ve sabun ile yıkayınız ve sonra bölgedeki reaksiyonu azaltmak amaçlı hidrokortizon krem uygulayınız.
 • Alternatif yöntemler ise;
 • Baharatsız dövülmüş et hamurunun ve suyun bölgeye uygulanması,
 • Karbonat ve su uygulanmasıdır.
 1. Difenidramin gibi antihistamin tablet formu ve /veya ibuprofen veya asetaminofen gibi reçetesiz ağrı kesicilerin alınabilir.

Arı sokması ağız, burun gibi önemli bir yerde ise kişide daha önce arı sokması sonrasında alerjik reaksiyon görülse de görülmese de acil tıbbi müdahale gereklidir. Çünkü bu şişlikler nefes almayı etkileyebilir.

İpuçlarım misafirlerinden gelen öneriler;

Melike hanım demiş ki;

Arının soktuğu bölgeye bazik öz. Bir madde sürerseniz acınız daha fazla olur ve tahriş olur asidik öz.bir madde limon soğut elma vs. Sürerseniz ağrısı çok kısa bir sürede geçer şişliği içinde bölgeye soğuk uygulaya bilirsiniz veya doktora danışın

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 40 YORUM
 1. Biri dedi ki:

  Elimi eşekarisi soktu elim sisti ne yapmaliyim

  1. Yusuf dedi ki:

   Kafa mın sol kismi bal arisi soktu orasi sisti şişme gözümün sol üst kısmı şişti gozumu sola baktimda biraz gorebiliyorum ne yapmaliyim ama acimiyo kasinmiyo

   1. şinasi dedi ki:

    gözün toprağa bakıyosa sıkıntı hacı

 2. LarCut dedi ki:

  Ama bu sokan arıya göre değişir eğer sokan arı bal arısıysa bazik birşeyler koymak gerekir çünkü bal arısının zehri asidiktir eğer arı eşekarısıysa bu sefer asidik birşeyler koymak gerekir çünkü eşekarısının zehri baziktir

 3. Cart dedi ki:

  Ayağımı 4 tana arı soktu bal arısı ne yapmalıyım

 4. Fethi arikan dedi ki:

  Gözüme bal arısı SOKTU benim guzum tamamen kabartılmış durum da ‘ne yapmam lazim

  1. Cart dedi ki:

   Buz köyünüz

 5. Yağmur dedi ki:

  Merhabalar…
  Benim elimi, bir arı soktu ve boynumdan soktu. Arkamdan gelip soktu ve arıyı göremedim. İğne benim vücudumdaydı. Genellikle, insan vücudunda kalan arılar EŞEK ARILARI oluyormuş. Eşek arılarına alerjim yok fakat hayati tehlikesi var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim. Bu arada, yanıtınızı cevaplayamazsam öldüm demektir 😀 Kolay gelsin…

  1. Sabahat dedi ki:

   Nasil oldunuz.simdi benim kulagima soktu:(((

 6. Zirvem34 dedi ki:

  Arı sokmasına en kesin ve pratik idrar yani amonyaktır

 7. Nurdan dedi ki:

  Koltuk altımdan arı soktu,dirsegime kadar çok kötü şişlik oldu ve ateş gibi yanıyor

 8. Serap dedi ki:

  Limon hem ağrıyı kesiyor hem de kaşıntıyı azaltıyor arkadaslar

 9. İsmail b. dedi ki:

  Bugun belıkesire geldim Ilk defa arı sokması vakası yaşıyorum birkaç defa soktu arı ilk aklıma gelen buz kütlesi koymak oldu şişmeyi engelledi 10 dk kadar ağrıyı hissettim arının küçük siyah nokta kadar olan iğnesini ovarak çıkarttım bacağımda uyuşma oldu sanırım sokmanın etkisi herkese sağlıklı günler.

 10. Anıl dedi ki:

  Hem bunları kimse okumuyor boşuna yazmayın

  1. Kayhan dedi ki:

   Okudum

   1. ali dedi ki:

    Bende okudum 😀

  2. Oya dedi ki:

   Bende ?

  3. Yağmur dedi ki:

   Bende okudum 😀

   1. dr. batuhan semir dedi ki:

    ben de

  4. eren dedi ki:

   bende okudum

 11. Anıl dedi ki:

  Baylar bayanlar merdivenden kayanlar zeytinyağı acısını hafifletir ve şişkinliğini azaltabilir

 12. Ayse dedi ki:

  Arı kulağımı ısırdı 2 gündür Sisi inmiyor herseyi denedim artik ne yapmalıyım

 13. Bahar dedi ki:

  Elife hanim oneriniz icin cok tesekkur ederim avucumun icini bal arisi soktu ilk defa alerji oldum sizin dediginiz gibi bulasik deterjani surdum ve cok rahatladim elim iyilesti ve artik kasinmiyor bide doktorada gitmistim ilaclar ise yaramadi bulasik deterjani ilkte garip geldi surdum cok iyi geldi . ALLAH RAZI OLSUN.

 14. Beğenmedim dedi ki:

  Yani o kadar boş bir yazı ki insan acıdan yanarken daha hızlı pratik bir cevap veremezmisiniz Allah aşkına yani bütün yazıyı okumak zorunda miyiz biz

  1. Yonetici dedi ki:

   Konu detaylı bir konudur. Kısa cevap verince size %100 faydası olmayacaktır. Çünkü sizi ne tür bir arı soktu veya nasıl oldu gibi bir çok etken bulunuyor.
   Sizi anlıyorum canınız yanıyor ama bir size bir çok alternatif bilgi veriyoruz ki siz size en faydalı olanı kendiniz seçin ve uygulayın diye.
   Örnek burada bir yöntem önerdik ve o yöntemi uygulayan kişinin o maddelere alerjisi var ise ne olacak?
   Bu nedenle konumuz tüm detayları ile incelenmiş tedavi amaçlı kullanacağınız bir çok bilgi veriyor.

 15. Ali AYDIN dedi ki:

  Arının soktuğu yere sodyum bikarbonat cozeltisi veya amonyak cozeltisini pamuk veya bez ile uygularsaniz hemen ağrı diner ve şişmesini önlemiş olursunuz.Karbonatli su içersiniz.

 16. Baran dedi ki:

  Öncelikle çok teşekkür ederim hocam. Balıkesirde yeni bir bal arısı türü çıktı. Saçının içine giriyor, kafanı sokuyor. Bana da bugün aynı şey oldu. Vücudumun çok sıcak olduğunu hissediyorum ama ateşin yok. Öyle garip birşey. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 17. Rabia dedi ki:

  Benim elime okulda Ari geldi. Sonra Ben ariyi hemen ittirdim. Dustu. Sonra siyah bir sey kalmos hemen onu da aldim firlattim. Sonra orasi beyaz bir sekilde kabardi. Ve baya bi yanma hissi olustu. Ben 5 dk filan sonra sabunla ve suyla ellermi yikadim. Su ana aradan 5 saat falan gecti. Orda iz kalmis. Bir sey olur mu

  1. ege dedi ki:

   bugün bana da aynısı oldu 😀

 18. Melike yesilyurt dedi ki:

  Arının soktuğu bölgeye bazik öz. Bir madde sürerseniz acınız daha fazla olur ve tahriş olur asidik öz.bir madde limon yoğut elma vs. Surerseniz ağrısı çok kısa bir sürede gecer şişliği içinde bölgeye soğuk uygulaya bilirsiniz veya doktora danışın…

  1. LarCut dedi ki:

   Ama bu sokan arıya göre değişir eğer sokan arı bal arısıysa bazik birşeyler koymak gerekir çünkü bal arısının zehri asidiktir eğer arı eşekarısıysa bu sefer asidik birşeyler koymak gerekir çünkü eşekarısının zehri baziktir

 19. Murat dedi ki:

  1 gün önce arıya bastım ve ayağımın altı çok kötü şişti ve yürüyemiyorum çok kötüyüm lütfen yardım edin…

 20. özden izmirli dedi ki:

  ARI SOKMASI ÖLÜMLE SONUÇLANABİLİR İHMAL ETMEMEK GEREKİR ALERJİNİZ VARSA DR A DANIŞIP ALERJİ AŞISI YADA İLACI GETİRTİNİZ BU KONUDA BİLGİSİ OLMAYAN BİR ÇOK İNSAN BİŞEY OLMAZ DİYE YORUM YAPIYOR HER BÜNYE AYNI ÖZELLİKTE DEĞİLDİR..

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Evet size katılıyorum. Küçük görünen çok şey hayatı tehlike oluşturabilir.

 21. hasret kaçar dedi ki:

  iki gündür gözüme arı soktu gözümü açamıyorum sol yanim hepsi şişmiş ne yapmalıyım çok kötüyüm ????

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Göz cevresi tehlikeli olabilir. Şimdi ben size o bölgeye kolonya sürün desem göz için tehlikeli. Bu nedenle doktora danışmanızı şiddetle öneririm.

  2. kral dedi ki:

   ii ölmemişsin bana cogu kez ari vurdu simdi ben ariyi elime alip arinin bana vurmasini sagliyorum

 22. Gürcan dedi ki:

  Elimi yabani arı soktu 20 saat falan oldu elim hala sis ve kaşıntı var baya bi Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim

 23. Elife YAKAR dedi ki:

  Arı sokmasının en iyi ilacı bulaşık deterjanlarıdır.Arının soktuğu yerin üzerine bulaşık deterjanı sürerseniz(jel olursa daha etkili) hiç acı duymazsınız.

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Elife hanım öneriniz için çok teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder