İPUÇLARIM

Dut Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Dut Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Dut meyvesi taze bir şekilde toplansa dahi hem zamana hem de dış ortam koşullarına karşı oldukça çok dayanıksız olan bir meyvedir. Buna rağmen dut hemen hemen her yaştan insanın severek yediği ya da tükettiği çok ama çok faydalı bir besindir.

Dut meyvesini en uygun koşullarda muhafaza etmek şartı ile meyvenin tadını istediğiniz her an çıkarmanız mümkündür.

Dut Nasıl Muhafaza Edilir?

Dut meyvesini isterseniz derin dondurucuda çok uzun bir süre boyunca taze olarak muhafaza edebilirsiniz. Bildiğiniz üzere dut çok ama çok narin bir meyve olduğundan meyveyi dikkatli bir şekilde yıkamanız gereklidir. Yıkama sonrasında meyvenin kurumasını sağladıktan sonra meyveyi buzdolabı poşetine değil sadece kaliteli bir saklama kabına koymak sureti ile dondurmalısınız. Bu sayede meyvede meydana gelebilecek şekil bozuklukları ya da ezilmelerin de önüne geçmiş olursunuz.

Dut meyvesini tüketmek istediğiniz zamandan 6 saat öncesinde meyveyi derin dondurucudan çıkarmalı ve sonrasında buzdolabının çözücü ya da soğutucu bölmesine koymak sureti ile bekletmelisiniz.

Eğer isterseniz dut meyvesini işleyerek de saklayabilirsiniz. Dut meyvesini çok uzun bir süre boyunca saklamak istiyorsanız, dut şurubu ya da dut pekmezi veya dut reçeli yaparak da saklayabilirsiniz.

Genellikle karadut meyvesi için uygulanan bu saklama yöntemleri ile dut reçelini kahvaltı da ya da tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Dutları uzun bir süre boyunca kaynatmak sureti ile dut pekmezini ya da geleneksel yöntemler ile reçel olarak dut meyvesini hazırlayabilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz dut şurubunu ya da dut pekmezini veya dut reçelini ağzı sıkı bir şekilde kapalı ve hava almayacak bir şekilde cam kapların içerisine koyarak isterseniz aylar boyunca sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemlere alternatif olarak isterseniz dut meyvesini kurutarak da saklayabilirsiniz. Bu sayede dut meyvesini kuruyemiş olarak da tüketmeniz mümkün olabilir.

Bunun için gayet temiz bir bez üzerinde ve bolca güneş alan temiz bir yere dutları sermek sureti ile kendi dut kuruyemişinizi zorlanmadan hazırlayabilirsiniz.

Dut kurusunu sağlıklı bir şekilde hazırlamak için 1ya da 2 gün güneşte ve temiz bir yerde bekletmeniz yeterli olacaktır. Kurutma işlemi esnasında dikkat etmeniz gereken nokta dutları nemden ile sabah çiyinden korumaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.