İPUÇLARIM

Göğüs Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Göğüs Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Zamanımızda artık göğüs büyütme operasyonu diğer operasyonlar yanında en çok uygulanan operasyonlar arsındadır. Göğüs büyütme ameliyatı genelde yaşın ilerlemesi, emzirme, gebelik ya da göğüslerin yeteri kadar büyük olmaması durumunda yapılmaktadır.

Göğüs büyütme operasyonu küçük olan göğüslerin daha olgun daha iri ve daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Silikon, implant ya da protez adı verilen silikon maddesinden yapılan doğal malzemelerin meme dokusunun hemen altına yerleştirilmesi sayesinde meme hacminin arttırılmasını sağlamaktadır.

gogus-buyutme-bilmeniz-gereken-5-meme-gercegi-640x360

Göğüs Büyütme Operasyonu Neden Yapılır?

Yapılan göğüs büyütme operasyonu sayesinde doğuştan küçük olan göğüsler, doğum sonrasında küçülen göğüsler veya tam olarak gelişemeyen göğüslerin büyütülmesi amaçlanır.
• Küçük olan göğüslerin kişinin beden algısını etkileyip kendine olan özgüvenini sarsması sonucunda yapılabilir.
• Kişinin kalçası ve göğüsleri arasında orantısızlığın olduğu durumlarda bu ameliyat yapılabilir.
• Doğum sonrasında göğüslerin gevşemesi, sarkması ya da küçülmesi gibi durumlarda yapılabilir.
• Kilo alıp verme durumlarında göğüslerde şekil bozuklukları ya da meme küçülmesinin görülmesi durumlarında yapılır.
• Göğüslerin bir tanesinin büyük diğerinin daha küçük ya da tam tersi olma durumunda yani göğüs simetrisinin tam olmaması durumunda bu ameliyat yapılır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kimlere Yapılır?
Göğüs büyütme ameliyatı en başta göğüsleri küçük hanımlara, hamilelik ay da başka nedenlerde dolayı göğüslerinde deformasyon oluşan hanımlara göğüs büyütme ya da göğüs dikleştirme ameliyatı yapılır.

Genelde ülkemizde küçük ve sarkmış olan göğüslere sahip olan hanımlar destekli sutyen kullanıp bu sorunlarını gizlemeye çalışırlar. Fakat göğüs büyütme ameliyatı ile silikon meme protezi göğüsün hemen altına yerleştirilir ve bu sayede göğüslere doğal bir destek sağlar ve hanımları rahatsız ve sıkı destek sutyenlerinden kurtarır.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Meme Kanseri Riski Nedir?
Uzun süredir yapılan araştırmalar sonrasında göğüs büyütme ameliyatı yapılmış olan kadınlarda ameliyat olmayan kadınlara göre kansere yakalanma oranı çok daha azdır.

Hangi Tip Silikon Protezler Kullanılır?
Jel protezlere göre serum fizyolojik protezler daha serttir ve sızdırma sorunu ile karşılaşılabilir. Bu yüzden göğüs büyütme ameliyatı yaptırmak isteyenler protez olarak koheziv jel protezleri çok daha doğal olduklarından dolayı bu protezleri seçmelidirler. Bu sayede hem sızdırma riski hem de sertlik sorunu yaşamazlar.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Göğüs büyütme ameliyatları 3 farklı yöntem kullanılarak yapılmaktadır. Bu yöntemlerden ilki meme başından, diğeri memenin alt kıvrımından ve üçüncüsü koltukaltından girme yolu ile yapılmaktadır.

Fakat yine bu yöntemler arasında en iyisi meme altından yapılan operasyonlardır. Çünkü bu bölgeden yapılan ameliyatlarda neredeyse ameliyat izi hiç belli olmamaktadır. Koltukaltından yapılan ameliyatlarda ise güneşlenirken ya da tişört giyildiğinde ameliyat izleri görülebilmektedir.

116942B01 (2).tif

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Süt Verilebilir mi?
Göğüs büyütme ameliyatının annenin süt vermesine bir zararı yoktur yani göğüs büyütme ameliyatı olan hanımlar ameliyat sonrasında süt vermeye devam edebilirler. Göğüs büyütme ameliyatının sütün oluşmasında ya da bebeğe veriminde herhangi bir yan etkisi yoktur.

Gebelik durumu söz konusu olduğu zamanlarda önceden uygulanmış olan göğüs protezlerinin ameliyat ile çıkartılmasına hiç gerek yoktur. Yani sevgili hanımlar gebelik öncesi ya da sonrasında silikonlarınız bebeğinizi beslemenizde kesinlikle bir sorun yaratmayacaktır.

Ameliyatta Kullanılan Protez Büyüklüğüne Nasıl Karar Verilir?
Ameliyat olacak olan kişinin vücudunun yeni göğüsleri ile olacak olan uyumuna göre yapılacak olan protezin boyutu belirlenmelidir. Fakat bunun dışında meme başının konumu, dokunun büyüklüğü, kalınlığı, kişinin göğüs kafesinin büyüklüğü gibi parametreler operasyonu yapan doktorun hastasına bildirmesi gereken parametrelerdir. Bu parametreler doktor ve hasta arasında göz önünde bulundurulup hastaya en uygun olan protez seçilir.

Silikon Protezin Ömrü Kaç Yıldır?
Operasyonlarda kullanılan silikon protezler bazı durumlarda bir ömür boyunca kullanılabilirken bazı protezler 15 ila 20 yıl süre ile dayanmaktadır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürede İyileşir?
Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında hasta eğer isterse üç gün sonra çalışmaya devam edebilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?
Göğüs büyütme ameliyatı yaklaşık olarak 1 ya da 2 saat kadar sürer.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Kaç Gün Hastaneden Kalınır?
Meme büyütme ameliyatından sonra hasta aynı gün içerisinde hastaneden evine gidebilir. Fakat eğer doktor gerekli görür ise ya da hasta talep eder ise hasta 1 gece hastanede kalabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Dikişler Ne Zaman İyileşir?
Ameliyat sonrasında dikişler 7 gün içerisinden kendi kendilerine iyileşirler.

Biri Büyük Biri Küçük Göğüs Eşitlenebilir mi?
Eğer göğüsler arasında sadece büyüklük farkı var ise ve sarkma olayı yok ise iki göğüs arasındaki fark eşitlenebilir.

Protezi Daha Sonra Çıkarmak Mümkün mü?
Göğüs büyütme ameliyatı sonrasında eğer isteniyor ise lokal anestezi ile yaklaşık 15 ila 20 dakika süre içerisinde protezler hemen çıkartılabilir.

Sarkık Göğüslerin Düzeltilmesinde Protez Kullanılabilir mi?
Evet, eğer isteniyor ise sarkık göğüslerin düzeltilmesi için meme büyütme ameliyatı kullanılabilir. Fakat göğüslerde sarkma durumu çok fazla ise o zaman göğüs dikleştirme ameliyatı yapılmalıdır.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Yaşı Kaçtır?
Meme büyütme ameliyatı 18 yaş öncesinde tavsiye edilmez. 50 yaş sonrasında ise eğer kişinin herhangi bir sağlık sorunu yok ise operasyon yapılabilir.

Ergenlik döneminde ise göğüslerin gelişiminin çok fazla olması ya da bir göğüsün gelişmesi ve diğerinin gelişmemesi durumunda ebe beyinlerden gerekli izinler alındıktan sonra göğüs büyütme ameliyatı yapılabilir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?
Ameliyattan önce mutlaka göğüs muayenesi yapılmalıdır. Tehlikeli durumlarda ve 40 yaş üstü kişilerde meme mamografi ve ultrasonografi ile göğsün durumu değerlendirilir ve bu sonuçlar doğrultusunda bir karar verilir.

meme-buyutme-ameliyatlari-hakkinda-gorusleriniz-nelerdir

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?
• Ameliyat sonrasında istenirse kısa yürüyüşler yapılabilir ama göğüs kaslarını zorlayan, efor sarf etmenize neden olabilecek sportif hareketlerden en az 6 ila 8 hafta boyunca kaçınılmalıdır.
• Ameliyat sonrasında hanımlar çalışmalarına birkaç sonra geri dönebilirler fakat en az 1 hafta boyunca araba kullanmamalılar ve en az 3 hafta boyunca ağır şeyler kaldırılmamalı ya da kollar yukarıya doğru hareket ettirilmemelidir.
• Ameliyat sonrasında yaralar 15 gün içerisinde iyileşmeye başlar bu yüzden 15 süre ile terlememek gereklidir.
• Egzersizler yapılacağı zaman doktorunuzun size önerdiği sutyen kullanılmalıdır.
• Ameliyat sonrasında 4 ila 6 hafta boyunca göğüsler direk olarak güneşten sakınılmalıdır. Güneşlenme sırasında kesik bölgesi 50 faktör içeren güneş kremi ya da bir bant yardımı ile kapatılmalıdır. Eğer bu önlemler alınmaz ise operasyon izi koyu bir renk alır.
• Ameliyattan sonra meme başlarında his kaybı görülebilir fakat bu durum kalıcı değil geçici bir durumdur.
• Ameliyattan sonra göğüsler serbest bırakılmamalı altında tel olan sutyenler 3 ay boyunca kullanılmalıdır.
• Bilindiği üzere protezlerin son kullanma tarihi bulunmamaktadır ama göğüslerdeki değişikliklerden dolayı protezin büyüklüğü ya da yeri değiştirilebilir.
• Eğer göğüs protezlerinin büyüklüğünde değişim olacak ise o zaman protezler mutlaka yeni protezler ile değiştirilmelidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası iyileşme Süreci
Ameliyat sonrasında ağrıları ilaçlar yardımı ile durdurulabilir ve ağrılar birkaç içerisinde kaybolur. Ameliyat sonrasında ameliyat izleri 6 ay ile 1 yıl sonra neredeyse belli olmayan bir hal alırlar. Ameliyat sonrasında göğüslerde oluşan şişme ve renk değişimleri yine birkaç gün sonra kendiliğinden kaybolur.

Ameliyat sonrasındaki özellikle ilk hafta içinde ameliyatlı olan göğüsler olması gerekenden daha büyük ve daha gergindirler. Fakat kısa bir süre sonra olması gereken boyutlarına geri dönüp yumuşamaya başlar.

Göğüs Büyütme Ameliyatından Sonra Ne Zaman Duş Alınır?
Ameliyat sonrasında 3 ila 5 gün sonra normal bir şekilde duş alabilirsiniz. Fakat yine gereksiz ve zorlayıcı kol hareketlerine dikkat edilmelidir.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Sonrası Kontroller
Ameliyat sonrasında kontroller 1, 3 ve 6 ay aralarında kontrole gidilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.