Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur? Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur? Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi Nasıl Geçer?

Ayak bileklerinde şişme, ülkemizde pek çok vatandaşımızda görülen bir rahatsızlıktır.  Çok fazla ayakta duran kişilerde daha sık görülür.

Çok yürüyüş yapıyorsanız da ayak bileklerinde şişmeleri görebilmeniz mümkün olacak. Ayak şişmesinde korkulacak bir durum yoktur.

Fakat ayak şişmesi ve ayak bileği şişmesiyle ilgili bazı rahatsız edici bir konu olacaktır.

Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi Neden Olur?

Hamilelik Komplikasyonları

Hamilelik döneminizde ayak bileğinde şişme olabilir. Fakat belirli düzeye kadar yaşanan bu şişme halinin normal olduğunu söyleyebiliriz.

Fakat ani ve beklenmeyen şekilde ayak bileklerinde şişme olabilir. Özellikle hamileliğin 20. haftasında tansiyon ve idrarda protein olmasından dolayı vücudun reaksiyonları değişebilir.

Eğer ki hamilelik sürecinde idrara çıkamama, baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma hali varsa yapmanız gereken ise hiç bekleme yapmadan doktorunuza başvurmalısınız.

Ayak veya Ayak Bilek Yaralanmaları

Ayak ve bilek yaralanmaları, şişmeye yol açabilir. Bileklerde ki burkulmalar sonucunda ayak bileklede zorlama ve onunla birlikte şişme görülecektir.

Ayak bileği ağrılarından kurtulmanın en iyi yolu ayağın dinlenmesini sağlamak olacaktır.

Bileklerde oluşan ağrılar için buz tutabilirsiniz. Ayak ve bilek yaralanması gibi sorunlar olduğunda ise buz torbası kullanabilirsiniz. Ayağınız için sargı bezleri de işe yarar yöntemlerden birisidir.

Lenfödem

Lenfödem, lenf ödemi olarak bilinmektedir. Lenf bezlerinin alınması sebebiyle ağrı çıkabilir. Lenf bezlerinin alınması dokumuzda sıvıların birikmesine yol açacaktır. Lenf, bakteri oluşumunu uzak tutarak kontrolcü bir yapıya sahiptir. Eğer, lenf ile ilgili bir problem yaşanırsa  lenf sıvısı hemen harekete geçecektir. Oluşacak olumsuz sorunların kaldırılmasını sağlayacaktır.

Toplardamar Yetmezliği

Ayak ve bileklerde şişme en çok rastlanılan bir durumdur. Toplardamar yetmezliğinin görülme sebebi, kanın damarlar aracılığıyla kalbe doğru hareket edememesinden kaynaklıdır. Kronik toplardamar yetmezliği, görüldüğü zaman hiç zaman kaybetmeden ilk iş olarak doktorun yoluna başvurmalısınız.

Enfeksiyon

Ayak bileklerinde şişme olursa enfeksiyon belirtisi olduğunu söyleyebiliriz. Diyabetik hastalar, enfeksiyona daha yatkın bir bünyeye sahiptir. Diyabet hastalarının çoğunda enfeksiyon sorunları şişme ve kabarma gibi etkilerle kendisini belli eder.  Sinir hasarı, ağrı hissiyatını ortadan kaldırmaktadır. Enfeksiyon fark edildiği zaman doktora gidilmesi gerekir.

Kan Pıhtılaşması

Bacak damarlarında kan pıhtılaşması olabilir. Kanın bacaklardan yukarı doğru, kalbe ulaşması engellenir. Böyle durumlarda ise kan pıhtılaşması kendisini göstermeye başlayacaktır. Eğer kan pıhtıları kanın kalp ve akciğere ulaşmasını engellediği vakit daha ölüme sürükleyen bir tehlikeye dönüşebilir. Kan pıhtılaşması için iyi gelebilecek çözümler arasında kan sulandırıcılar geliyor.

Kalp Hastalığı, Karaciğer veya Böbrek Hastalığı

Ayak ve bileklerde şişme kalple ilgili bir sorun olabilir. Karaciğer, böbrek hastalığıyla alakalı olabilir. Kalp yetmezliği gibi sağlık sorunlarınız var ise aynı şekilde ayak bileklerinde şişmeler görülecektir. Böbreklerinizde düzgün çalışma eylemi olmaz ise vücutta su birikmesine yol açacaktır.

Böbrek karaciğer ve kalp hastalığına yakalanan kişilerde nefes darlığı ve göğüs ağrıları çok sık şekilde kendisini gösterecektir.

Siroz

Alkol bağımlısı olan kişilerde siroz görülür. Karaciğerde yaralanmalar sonucunda çıkar. Siroz hem tansiyona hem de kan dolaşımının zayıflamasına yol açar.

Böyle bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda bacaklarda şişme görülecektir.

Ayak Şişmesine Neden Olan İlaçlar

Bazı kullanan ilaçlar faydalı olurken bazılarının da yan etkisi görülür. Başlı başına çıkacak yan etkilerden birisi de ayak bileklerinde şişmelerin görülmesi olacaktır.

Yan etki çıktığı zaman tedaviler ve ilaçlar şu şekilde belirtilebilir.

 • Östrojen
 • Tansiyon tedavisi olarak bilinen kalsiyum kanal brokerleri
 • Diyabet ilaçları

Ayak ve Ayak Bileği Şişmesi Nasıl Geçer?

 

Evde doğal yollara başvurarak ayak bileğinin şişmesini indirebilirsiniz. Doğal yöntemler hem ayak bileğinin şişmesine hem de ağrıya son derece iyi gelmektedir.

 • Hareketsiz kalmamaya dikkat edilmelidir.
 • Bacaklarda sıvı birikimi olabilir. Birikimi önlemek adına tuz tüketimini mutaka azaltmanız gerekir.
 • Fazla kiloya sahip kişiler fazla kilolarından kurtulmalıdır.
 • Dar ve sıkı kıyafetler tercih etmekten vazgeçin

Ayak Şişmesi Tehlikeli Midir?

Çoğu vatandaşımızın başına böyle bir rahatsızlık gelebilir. Ayak bileği şişmesi yürümede zorluk çekilmesine neden olacaktır.

Doğal olarak günlük hayatınızı da doğrudan etki altına almaya neden olacaktır. Sadece bu tarz değil daha farklı sorunları da beraberinde getirebilir. Pek çok kişi ayak bileği şişmesini hafife alabilir.

Fakat bazı zamanlarda ciddiye dönüşebilecek problem olabilir. Ayak bileği şişmesi gibi problemlere uğradıysanız o zaman mutlaka doktora gitmeniz gerekiyor.

 • Kalp ve böbrek hastaları
 • Şişen bölgelerde kızarmalar meydana geliyorsa
 • Bacaklarda şişme olduysa
 • Şişme günden gtüne daha fazla artmaya başladıysa
 • Hamile olan kadınlarda ani şişmeler görülüyorsa
 • Vücut ısınız normalin üzerine çıktıysa ilk yapmanız gereken en doğru hareketlerden birisi de doktorn yolunu tutmak olacaktır.

Derhal ambulans çağırmanıza sebep olacak şu belirtiler olabilir;

 • Bayılma
 • Nefes darlığının görülmesi
 • Kalp sıkışmaları
 • Baş dönmeleri
 • Zihin bulanıklığını yaşama

Ayak Şişmesi Nasıl Engellenir?

Her zaman kolay kolay engellenecek bir sorun olmayabilir. Fakat alacağınız önlemler sayesinde daha fazla ayak bileklerinde şişme yaşanmamasına yardımcı olursunuz.

 • Tuzu mutlaka azaltın
 • Uzun süre oturmayın
 • Bol bol egzersiz yapmaya gayret edin

Yapacağınız egzersizlerin mutlaka 75 dakika kadar sürmesine dikkat edin. Bu sayede ayak bileklerine çok iyi gelecektir. Şişmelerin artmaktan çok azaldığına şahit olabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder