İPUÇLARIM

Diş Sızlaması Nasıl Geçer? | Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş Sızlaması Nasıl Geçer? | Diş Sızlamasına Ne İyi Gelir?

Diş sızlaması, genellikle buzlu, soğuk ve sıcak içeceklerin tüketilmesiyle yaşanan dişlerdeki hassasiyet sorunudur. Dişlerdeki can sıkıcı ve rahatsız edici bu durumdan kurtulmanın bazı yolları vardır. Diş sızlamasına ne iyi gelir? Diş sızlaması nasıl geçer? İşte, sorularınızın yanıtları ve diş sızlamasından kurtulmanın detayları!

Diş Sızlaması Sorunundan Kurtulmanın Yolları

Dişlerinizin sızlama sebeplerini bilerek bu sıkıntıyı en aza indirmek sizin elinizde. Dişlerde sızlama basit bir sağlık sorunu gibi gözükür fakat ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Ara ara belli sebeplerden dolayı dişlerinizde sızlama problemi yaşıyor olabilirsiniz. Hassasiyet uzun süreli devam ediyorsa diş hekiminize danışmanız gerekebilir. Dişlerinizdeki sızlama sorunundan kurtulmanın yolları yazının devamında!

dis-sizlamasi

1- Kontrollü İçecek ve Yiyecek Tüketmek

Çok soğuk ya da sıcak içecekler tüketmek diş sızısına en çok sebep olan etkenlerdir. Özellikle de ön diş sızlaması nasıl geçer? Sorusuna yanıt arayanların dikkat etmesi gerekir. Diş sağlığınızı korumak içinse bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Ağız içinde oluşan ani ısı değişikliği, dişlerde hassasiyet oluşturabilir.

Çok acı, baharatlı ve ekşi yiyecekler dişlerinizde hassasiyet oluşturarak sızlamasına sebep olur. Bu yüzden, beslenme düzeninizi diş sağlığınızı düşünerek oluşturmanız gerekir.

2- Diş Fırçalama Yöntemlerini Bilmek

Dişlerde sızlama sorunun en büyük nedenlerinden biri de diş fırçalama sırasında yapılan hatalardır. Dişlerinizi fırçalamak için diş yapınıza uygun diş fırçası ve diş macunu seçmeniz gerekir. Diş sağlığınızı korumak içinse, doğru bir şekilde diş fırçalamayı bilmeniz ve uygulamanız gereklidir.

dis-sizlamasi

3- Diş Çatlakları ve Dolguda Yıpranmaların Tedavisi

Tüm önlemleri alıyor, elinizden geldiğince dişlerinizi koruyor ama bir türlü dişlerinizdeki sızlama sorunu geçmiyorsa, dişlerinizde çatlak ya da dolgularınızda yıpranma olabilir. Geçmeyen diş sızlamalarında hiç beklemeden diş hekiminize muayene olmanız gerekir.

4- Gece Plağı Kullanımı

Diş gıcırdatma ve diş sıkma sorunu birçok kişide görülen bir durumdur. Özellikle de geceleri dişlerinizi sıkıyor ya da gıcırdatıyorsanız, gece bilinçsizce yaptığınız her hareket dişlerinizin yapısına zarar verir, çenenizde ve başınızda geçmek bilmeyen ağrılarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çözüm yöntemi ise oldukça basittir. Geçmeyen diş sızlamalarında hiç beklemeden diş hekiminize muayene olmanız gerekir. Diş hekiminize muayene olarak istediğiniz zaman takıp çıkarabileceğiniz bir gece plağı yaptırabilirsiniz. Bu sayede hem baş ağrısından kurtulacaksınız hem de geceleri dişlerinizi sıkmadığınız için sağlıklı dişlere kavuşacaksınız.

dis-sizlamasi

Diş Sızlaması

5- Diş Sızlaması Problemine Tuzlu Su

Dişlerin sızlamasında sebep; ağız yaraları, enfeksiyon hastalıkları ve ağız içindeki mikroplar olabilir. Mikroplardan kurtulmak için tuzlu su ile ağzınızı çalkayabilirsiniz. Bir bardak içme suyunun içine 1 çay kaşığı tuz ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışım ile ağzınızı çalkalamanız ve gargara yapmanız yeterli. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra bu uygulamayı yapmanız ağız temizliğini sağlamanız açısından oldukça önemlidir. Geçmeyen diş sızlamalarında ise hiç beklemeden diş hekiminize muayene olarak tedavi olmanız gerekebilir.

İlginizi çekecek diğer yazı: Doğru Beslenme Nasıl Olur? 10 Sağlıklı Beslenme Önerisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.