0 RH Pozitif Kan Grubu Kimlere Kan Verir

0 RH Pozitif Kan Grubu Kimlere Kan Verir

Bazı sağlık problemlerinde, trafik kazalarında, kanama gerçekleşen olaylarda kan alma ve kan verme işlemi yapılır. Kan grupları anonsları sıkça duyarız ve kan verme konusunda teşvik edici birçok etkinliklerin olduğunu görürüz. O rh + pozitif grubu ve diğer kan grupların kimlere kan verebileceğini ayrıntılarla anlatıyoruz.

Kan grubu nedir?

İnsanlarda 4 tane kan grubu olduğunu biliyoruz. Bunlar A, B, AB ve 0 grubudur, her kan grubunun içinde 0 mutlaka bulunmaktadır. Örnekle anlatırsak bir kişi A grubuysa, bunun açılımı A0 ya da AA olmalıdır. 0 grubu baskın olmadığı için A0 grubu sadece A olarak adlandırılır. Kan grubu A olan anneyle 0 gurubu olan bir babanın çocuklarının kan grubu AA, A0, 0A,00 olasılıklarından biri olacaktır.

Kan grupları + ve – olarak iki farklı şekilde tanımladır.  Bu ayrım rh değerine göre belirlenir, (–) kanlar (+) kanlara göre daha nadir bulunur ve (-) kan bulmakta zorluk çekilir. Herkesin en kısa sürede kan grubunu öğrenmeleri ve kimliklerine yazdırmaları olası durumda zaman kazanılması için çok önemlidir. Kan grubunu öğrenmek için az miktarda kan alınmakta ve hemen kan grubunuz tespit edilmektedir. Özellikle (-) kan grubuna sahip olanların birbirlerine kan bağışı konusunda yardımcı olmaları hayati önem taşır.

Kan grubu neye göre belirlenir?

Eritrosit bir kırmızı kan hücresidir ve bu hücrenin üzerinde farklı proteinler vardır. Bu proteinler vücuda uyumludur ve diğer kan gruplarından kan aldığı zaman bunu yabancı madde olarak algılayıp parçalayacaktır. Antijen denilen şey vücudun protein yapısını desteklerken, antikor yabancı maddelere karşı savaş açar. 0 grubunun kırmızı hücresinde hiçbir protein bulunmaz bu yüzden antijen içermez, AB den gelen kanı da parçalayarak kendi kanını proteinsiz hale getirir. AB grubunda ise antikor yoktur çünkü her kan grubuna uyum sağlar, vücut bunu bir yabancı madde olarak algılamaz.

Kan uyuşmazlığı nasıl oluyor?

Kan grubu oluşurken anneden ve babadan alınan genetik yapının önemi çok büyük. Bu yüzden kan uyuşmazlığı konusu birçok rahatsızlığın habercisi olabiliyor. Özellikle akraba evliliğinde ortak rahatsızlıklar bulunduğu için çocukta büyük sağlık problemleri ortaya çıkıyor.

Örneğin bir anne 0 rh -, baba 0 rh pozitif kana sahipse kan uyuşmazlığı ortaya çıkar. Kan uyuşmazlığında bebeğin kanı rh + olursa, annenin vücudu bunu yabancı madde olarak algılayarak antikor üretmeye başlar. Bu durum hem annenin hem de bebeğin sağlıksal problem yaşamasına neden olur. Eğer annede çok fazla antikor oluşursa bebeğin kanını yavaş yavaş yok etmeye başlayacaktır bu da bebeğin kaybedilmesi ya da bebeğin engelli doğması demektir.  Gebelikte bebeğin kanının anne kanına geçmesi ihtimalleri de göz önünde bulundurulur ve bazı antikor testleriyle annenin durumu tespit edilir. Antikor üretimini durdurmak için bir iğne yapılmaktadır.

Kan grupları kimlere kan verebilir?

İnsanlarda 4 türde kan grubu bulunmakta, kan gruplarının – olanları da eklendiğinde toplamda 8 tane farklı grubun olduğu bilinir. 0 rh + kan grubu hiçbir antijen içermediği için her kan grubuna kan verebilir. Kan alırken ise sadece 0 rh – ve 0 rh + gruplarına uyum sağlamaktadır. Kan alırken ise A ve B grubu antikorları bulundurduğu için A, B, AB den kan alamaz. A rh + grubuna sahip kişiler A rh (+),  0 rh( +),A rh -, 0 rh( – )kan gruplarından kan alabilirler. Hangi kan grubu olursa olun eğer rh değeri( -)ise, sadece rh (– )olanlardan kan alabilir. Yapılan araştırmalarda ülkemizde en çok A kan grubu bulunduğu görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder