Bademcik Ve Gırtlak İltihabı

Bademcik Ve Gırtlak İltihabı

Bademcikler insan vücudunda boğazın hemen arka kısmında ve kişiyi enfeksiyonlardan koruyan minik lenfatik bölgelerdir. Bademcik iltihaplanması denilen hastalık ise bademcik bölgesinin kızarması ile iltihaplanması sonucu şişmesi anlamına gelmektedir. Eğer bu iltihap çok şiddetli bir hal almış ise mutlaka uzman bir yardıma gereksinim var demektir.

Bademcik iltihabının belirtileri arasında boğaz ağrısı ile gelen yutkunma sorunları, görünen lekeler, ateş ya da bademciklerin etrafında oluşan beyaz akıntılardır. Çok şiddetli olan bademcik iltihaplanması durumlarında cerrahi müdahale ile çözülebilecek durumlar söz konusu olabilir. Eğer bademcik iltihaplanması sürekli olarak tekrar ediyor ise bu durumun altında yiyecek alerjisi, aşırı çalışma veya benzeri çok daha farklı sorunlar yatıyor olabilir.

Bademcik İltihabı Tedavisi

• Bu ve benzeri enfeksiyonlar ile savaşabilmek için en az günde 3 defa olmak üzere ekinezya tentürü ya da günlük 1 grama kadar sarımsak kapsülleri almanız yeterli olacaktır.
• Ayrıca isterseniz başka bir tedavi şekli olarak ya da ek tedavi olarak limon suyu ile ananas suyu karışımı ile gargara yapıp aynı zamanda da boğazın arka kısmına sprey uygulayabilirsiniz.
• Eğer isterseniz süzülmüş güvercin ağacı kabuğunun demi ile temiz bir parça kumaşı ıslatıp boynunuzun etrafına soğuk kompres yapabilirsiniz.

girtlak iltihabiGırtlak İltihabı
Gırtlak iltihabı ses tellerinin ve ses bölümünün enfeksiyon kapması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın belirtileri genelde ses kaybı ya da ses kısıklığı şeklinde görülmektedir. Bu rahatsızlık dikkat edildiği takdirde kolaylıkla tedavisi yapılabilecek olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta tedavideki anahtar olabildiğince az konuşup, gün içerisinde çok kere gargara yapmaktır. Bu hastalık hemen tedavi edilmez ise ya da belirtileri tedavi sonrasında daha devam ediyor ise uzman yardımı gerektirebilir. Fakat bu rahatsızlığı krup hastalığının ilk aşaması ile karıştırmamak gereklidir. Krup hastalığının gırtlak iltihabından farkı yüksek ateş ve öksürük belirtilerinin gırtlak iltihabı belirtilerine ek olarak var olmasıdır.

Gırtlak İltihabı Tedavisi
Bu hastalığın tedavisi belki de en lezzetli tedavi yollarını içermektedir. Çünkü bu hastalığın tedavisinde büyük bir kaşık kadar vanilyalı dondurmanın içerisine bir tatlı kaşığı kadar toz tarçın ilave edilip karıştırılır. Eğer kış geldi ve dondurma yeme riskini göz önüne almak istemiyorum diyorsanız bir tatlı kaşığı kadar balın içerisine 2 damla kadar tarçın yağı damlatın. Hazırladığınız bu karışımın herhangi birinden günde 3 ya da 4 defa yiyin.

Eğer isterseniz kışa yönelik başka bir tedavi yöntemi de uygulayabilirsiniz. Bunun için bir kâse kadar temiz ve kaynar suyun içerisine 5 damla kadar lavanta, okaliptüs ya da sandal ağacı yağlarından herhangi birini damlatın ve buharı içinize yani ciğerlerinize çekin. Gargara yapmak isterseniz de ahududu yaprağı, kırmızı adaçayı ya da biberiye demlerinden herhangi biri ile gargara yapabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder