İPUÇLARIM

Doğal Bağışıklık Güçlendiriciler Nelerdir, Evde Doğal Enerji Tonikleri Nasıl Hazırlanır?

Doğal Bağışıklık Güçlendiriciler Nelerdir, Evde Doğal Enerji Tonikleri Nasıl Hazırlanır?

Bildiğiniz gibi birçok bitki genel olarak enfeksiyonlar ile mücadele edebilmek için kullanılmaktadır. Ve yapılan son modern araştırmalar sonucu bu bitkiler hem bakteri hem de mantara karşı etkili olmalarının yanı sıra virüslere karşı da etkilidirler.

Bu nedenden dolayı özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda gerçek anlamda şifa verirler. Diğer bazı bitkiler ise bağışıklık sistemini güçlendirirler ve bu yol ile vücuda saldıran patojenlerin üstesinden gelebilirler.

Ekinezya Bitkisi

Ekinezya bitkisi daha öncede konusunu yazdığımız gibi özellikle eski Kızılderili kabilelerde diş ağrısından yılan sokmasına kadar birçok hastalık için tedavi amaçlı kullanılan bir bitkidir.

Ekinezya bitkisi birbirlerine bağlı 3 baharat olan E. Pallida, E. Purpurea ve E. Angustifolia enfeksiyonlarının geniş spektrumlarına karşı kullanılmaktadır.

Ekinezya bitkisinin en yaygın kullanımı köklerindendir fakat buna rağmen şu anda yapılan yeni araştırmalar E. Purpuera’nın açık havaya maruz kalan yerlerinin de etkili olduğunu göstermiştir. Tohumları ise bahçelerde yetiştirilmek üzere satılmaktadır.

Ekinezya bitkisi soğuk algınlığını tedavi eder ayrıca kan zehirlenmelerinde, böbrek ve bağırsak enfeksiyonlarında kullanılır.

Ekinezya kremi ise özellikle sıyrıklar, kesikler ve deri enfeksiyonlarında oldukça etkilidir.

Bazı bitki uzmanları Ekinezya bitkisini bazı ilerlemiş enfeksiyonlarda yüksek dozlar halinde kullanırken ki bu kapsül halindeyken 800 mg, tentür olarak ise 10 ml’lik dozlar halindedir, diğer bitki uzmanları bu tedaviyi özellikle okul çağına ulaşan çocuklarda, düzenli ve küçük dozlar halinde yani günde 200 mg kapsül olarak, enfeksiyon önlemesi için kullanmayı tercih etmektedirler.

AstragalusAstragalus
Astragalus bitkisi Çin’de huang qi olarak bilinmektedir. Astragalus bitkisi Çin tıbbında kullanılan en önemli güçlendiricilerden bir tanesidir.

Astargalus bitkisi bağışıklık sisteminin üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir ayrıca mide, böbrek ve akciğer üzerinde güçlendirici bir etkiye sahiptir.

Astragalus bitkisi, diüretik yaşam enerjisini güçlendiren yani qi’nin üzerinde hücrelerin yenilenmesini destekleyen, iltihabı temizleyen ve şişkinliği azaltan bir bitkidir.

Bu bitkinin kökü böbrek rahatsızlığı, çarpıntı, halsizlik, göğüs problemleri ve yavaş bir şekilde ilerleyen yanık ve yara durumlarında çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalarda ise Astragalus bitkisinin kanser vakalarında bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Genel halsizlik, yavaş ilerleyen yaralar ve belirsiz enfeksiyonlarda bu bitkiyi eşsiz kılan ve bağışıklık güçlendirici etkisine rağmen Çin’de genç kişilerde gingsengden daha uygun olan bir enerji içeceği olarak kabul edilmektedir.

Astragalus bitkisinin kökleri aktarlarda genellikle dilimler halinde ve dozu genelde kaynamış bir şekilde 9 ila 15 gram arasında değişmektedir.

Meşe Mantarı
Meşe mantarı günümüzde süpermarketlerde dahi bulabileceğimiz bir mantardır. Meşe mantarı tümöre, ve virüse karşı oldukça etkilidir. Ayrıca kolesterol değerlerini düşürdüğü gibi karaciğeri güçlendirir ve bağışıklık sistemini düzenler.

Meşe mantarı özü özellikle Japonya’da kemoterapi gören hastalarda kullanılmakta ve araştırmalara göre karaciğer tümörünün büyümesini engelleyen özelliğe sahiptir.

Meşe özleri ayrıca bilindiği üzere AIDA hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu bitkiyi Çinliler en az 2000 yıldır tedavi amacı ile kullanmakta ve kendi dillerinde bu bitkiye xiang gu derler.

Geleneksel Çin tıbbında bu bitkinin kullanım dozu eğer bitki kurutulmuş ise 6 veya 12 gram, bitki taze ise 90 gram kadardır. Eğer isterseniz bu bitkinin çorbasını günde 3 defaya kadar içebilirsiniz.

Fakat Batı standartlarına göre yukarıdaki doz oldukça fazladır ve mide rahatsızlıklarına alışık olmayanlarda yol açabilir. Bu yüzden isterseniz aktif içerikler ile yoğunlaştırılmış özleri satın alabilir ya da mantarı yemeklerinizde bol miktarlarda kullanabilirsiniz.

Bitkileri Nasıl Kaynatacağız?
Bitkilerin kabuk, kök veya meyve gibi sağlam kısımlarını kullanabilmek için onları kaynatmanız gerekmektedir. Böylece bu kısımları rahatlıkla çıkartabilesiniz.

Batı ülkelerinde kullanılan doz 750 ml kadar suya 30 gram kadar kuru kök ekleyip, bitkinin kaynama sesi 3 defa yükselene dek beklemek ve süzmek kaydı ile günde 3 şarap bardağı dozunda içmek sureti ile tüketilmektedir.

Fakat Astragalus gibi Çin bitkileri daha yüksek dozlarda kullanılır ama önce küçük dozlardan başlamanızda fayda vardır. Eğer bu küçük dozlarda mideniz rahatsızlanmaz ise o zaman zamanla dozları arttırabilirsiniz.

enerji tonikleriDoğal Enerji Tonikleri
Ginseng: Bu bitki 5000 yıldan daha uzun bir süredir yaşam enerjisini yani qi’yi güçlendirmek için kullanılmaktadır. Bu bitki steroidal bileşimler açısından oldukça zengin bir bitkidir. Bu bitki özellikle afrodizyak olarak ün salmış olan bitkiler arasında yer almaktadır.

Ginseng bitkisi canlandırıcı etkisi sayesinde vücudun stresli durumlar karşısında güçlü olmasını sağlamakta, bağışıklık sistemini ve enerji seviyesini düzenlemektedir. Özellikle akciğer ve dalak üzerinde belirli bir güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

Çin geleneğinde ginseng bitkisi sadece ve sadece 40 yaşın üzerindeki kişilere verilmektedir. Birçok ginseng meraklısı bu bitkiyi tüm yıl boyunca kullansa da, bu bitkinin en iyi kullanım zamanı sonbaharda vücudu kışa hazırlamak için kullanılmasıdır.
Günlük doz almak isterseniz kapsüller halinde 600 mg olarak alabilirsiniz ya da kaynatarak veya tonik şaraplar halinde içebilirsiniz.

Fakat unutmamanız gereken ginseng bitkisini kullandığınız sürece kafein içeren uyarıcıları almamanız gerektiğidir. Diğer önemli bir husus ise kan değerlerinde düzensizliği olanlar, hamile bayanlar, şeker hastaları ve kalp problemi olanlar ginseng bitkisini bir uzmana danışmadan kullanmamalıdırlar.

Damiana: Bu bitki afrodizyak özelliğe sahip Orta ve Güney Amerika kökenli bir bitkidir. Ayrıca bu bitki sinir sistemini kuvvetlendiren aromatik bir şurup ve antideprasandır.

Damiana bitkisinin idrarı ve sindirimi düzenlediği ve enerji verdiği bilinmektedir. Bu bitkinin sapları ve yaprakları kullanılır.
Damiana bitkisinin iyileşme dönemi, genel halsizlik ve iştahı düzenleyici etkileri vardır.

Damiana bitkisi özellikle menopoz dönemlerinde etkili bir tedavi aracıdır. Tüm bunların dışında damiana bitkisi prostat problemlerinde, iktidarsızlıkta ve libido eksikliğinde kullanılabilir.

Aroma terapistler bu bitkiyi özellikle uçucu yağını canlandırıcı masajlarda ve toniklerde sıklıkla kullanırlar.

Andızotu: Andızotu bitkisinin tarihi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Romalılar bu bitkiyi neredeyse her türlü hastalığın tedavisi olarak görür ve özellikle sindirim rahatsızlıkları, adet dönemi sorunları, siyatik ve ödem vakalarında kullanırlardı.

Anglosaksonlar ise andızotu bitkisinin cin ve şeytana karşı çok dayanıklı olan mucizevî bir bitki olduğuna inanırlar ve aynı zamanda cüzam ve deri hastalıklarında kullanırlardı.

Elbette bugün andızotu bitkisinin özellikle nezle ve öksürük gibi rahatsızlıklarda balgam söktürücü ve akciğeri güçlendirici olduğunu bilmekteyiz. Andızotu bitkisinin kökü özellikle çocuklarda tıkanıklık ve öksürüğü geçirmek için kullanılır.

Andızotu aynı zamanda bir polisakarit olan ve şeker hastalarında şeker takviyesi için kullanılan insülin içermektedir.

Andızotu bitkisi terlemeyi sağlayan ve idrar söktüren bir bitkidir ve aynı zamanda mantar ve bakteriye karşı oldukça etkilidir.

Çin’de yapılan araştırmalar sonucunda andızotunun sindirim ve sinir sistemini düzenleyici özellikleri olduğu tespit edilmiştir.

Özellikle güçlendirici bir etki olarak andızotu uzayan öksürük sorunlarında, depresyon dönemlerinde ve grip rahatsızlıklarını takip eden halsizlik hallerinin yanı sıra bronşit ve astım hastalıklarında kullanılmaktadır.

Andızotunun Batı’da kökü kullanılmakta, Çin’de ise çiçeklerinin kullanımı daha çok tercih edilmektedir.

Çin Melek Otu (Dang Gui)
Çin melek otu Çin’in en önemli güçlendirici bitkileri arasında yer almaktadır. Çin melek otu 2000 yılı aşkın bir süredir özellikle jinekolojik problemler için kullanılmaktadır. Bunun dışında Çin melek otunun kanı beslediği söylenmektedir ve bu neden ile anemi vakalarında, dönem ağrılarını da kapsayan adet problemlerinde ya da doğum sonrasında güçlendirici bir takviye olarak kullanılmaktadır.

Çin melek otu bitkisi ağrı kesici, kanı besleyici, enerji cansızlığını ve toksini gideren karaciğer ve dolaşım düzenleyici bir bitkidir.

Bunların yanı sıra Çin melek otunun bazı antibakteriyal etkileri de bulunmaktadır. İdrar söktürücü olarak tonik özelliği ile yaşı ilerlemiş kişilerde kabızlık problemini tedavi etmektedir.

Çin tıbbında geniş çapta kullanılan Çin melek otu aynı zamanda Batı’da kullanımı da yaygınlaşan bir bitkidir. Çin melek otu özellikle menopozdaki bayanlar için hazırlanan güçlendirici karışımları ile çok yaygın bir şekilde kullanılan bir bitkidir. Çin melek otu bitkisini aktarlarda hazır halde bulabilmeniz mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.