Baş Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Baş ağrısı birçok sebepten ötürü olabilir. Toplumda en sık görülen baş ağrısı strese dayalıdır. Gerilim baş ağrısı türü olarak da bilinir. Baş ağrısının kaynağı hastalık veya nörolojik etkenlere dayanıyor olabilir. Bu türden kaynaklanan baş ağrılarında mutlaka hekim yardımıyla tedavi görülmesi ve durumun ilaçlar yardımı ile kontrol altına alınması gerekir. Baş ağrısı doğal yollarla nasıl geçer?  Yaşam kalitenizi düşüren ve sağlığınızı olumsuz etkileyen baş ağrınız günlük stres, yorgunluk, üzüntü veya diğer sorunlardan kaynaklanıyor ise her baş ağrısı durumu için bilinçsiz ilaç kullanmak doğru değildir. Baş ağrısı gerilim kaynaklı ise doğal yöntemlerle geçebilir ve kişinin beden sağlığı için daha az ilaç kullanımı yapması daha doğru olacaktır.

Baş Ağrısı İçin Sıcak Su

Baş ağrısını geçirmesi konusunda soğuk su etkili bir yöntem olarak bilinir fakat uzmanlar soğuk suyun etkisinden ziyade sıcak su buharının baş ağrısı geçirmekte daha etkili bir yöntem olduğunu araştırmalar ile ortaya koyuyor. Sıcak suyun vücut yorgunluğu ve baş ağrısını azaltmakta etkili olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle baş ağrısı ile uyanılan günlerde geçmesini beklemek ya da ilaç kullanmak yerine sıcak buharlı bir banyo yapmanın daha etkili olacağını iletiyor. Sünizit kaynaklı baş ağrılarında da etkili olan sıcak su hava nazal yollarını açıp kişinin daha rahat nefes almasını sağladığından etkisini kanıtlıyor.

Susuzluktan Doğan Baş Ağrısı

Uzmanlar bir diğer baş ağrısı nedeni olarak dehidrasyonu gösteriyor. Özellikle alkol alan bireylerin günlük hayatlarına nazaran daha çok su içmeme davranışı alkolden sonraki günün baş ağrısı ile geçmesine sebep olabilir. Gün içerisinde kişinin 1 Litreden az su içmesi gibi durumlar dehidrasyonu doğuruyor ve beraberinde baş ağrısını getiriyor. Bu durumlar için baş ağrısını azaltmanın bir diğer yöntemi olarak bireylerin bol su tüketmesi öneriliyor.

Nane ve Lavanta Yağının Etkisi

Baş ağrısı ve migren ağrılarını bazı kokuların ve yağların belli bir ölçüde giderdiği araştırmalar ile kanıtlandı. Bunlar arasında en etkili iki doğal yöntem ise Nane ve Lavanta yağı kullanımıdır.

Lavanta yağı kullanımı: Ağızdan alınmaması gerekiyor. Kullanımı için bir bardak sıcak su içerisine 1 damla lavanta yağı damlatın ve buharını koklayın doğal yöntem olarak baş ağrınızın geçmesinde veya azalmasında etkisini göreceksiniz.

Nane Yağı Kullanımı: Nane yapısı gereği ferahlatıcı ve rahatlatıcı bir bitkidir. Tansiyon, gerginlik ve baş ağrıması gibi sağlık sorunlarının giderilmesinde doğal bir yöntem olarak tercih edilir. Sinüsleri açarak daha rahat nefes almanızı da sağlayacaktır. Yatmadan önce bir damla nane yağını iki burun deliğine eşit şekilde sürüp uyuyabilirsiniz. Baş ağrısı gerginlik gibi faktörlerde azalmayı göreceksiniz.

Baş Ağrısı İçin Keten Tohumu

Baş ağrısı omega3 eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir keten tohumu içerisinde barındırdığı omega3 sayesinde baş ağrınızı hafifletmeye yardımcı olabilir. Özellikle bazı baş ağrıları iltihap sebebi ile ortaya çıkar bu gibi durumlarda günlük 1 tatlı kaşığı keten tohumunu yiyebilirsiniz.

Baş Ağrısı İçin Masaj

Baş ağrısının doğal yöntemlerle gidermenin bir diğer yolu ise şakak, göz çevresi, burun çevresi ve alına masaj yapmaktan geçecektir. Elinize evinizde varsa 1-2 damla nane, fesleğen ya da lavanta yağı damlatıp, alnınızı ve şakaklarınızı ortalama beş dakika ovabilirsiniz büyük ölçüde bir rahatlama sağlayacaktır. Yağların doğal ama güçlü etkisi ile birlikte başınızın ağrısının kısa bir süre sonra hafiflemeye başladığını göreceksiniz. Masaj kan dolaşımını hızlandırdığından etkili olacaktır. Boyun çevrenize ve ensenize yapılan masajda baş ağrılarını azaltmak konusunda etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder