İPUÇLARIM

İki Göğsün Eşit Olmaması

İki Göğsün Eşit Olmaması

İki göğsünde boyut ile şekillerinde bir farklılık olması durumu yani iki göğsünde simetrik olmama durumu her kadın için bir problem teşkil eder. İki göğsün eşit olmama durumu en çok emzirme, hormonal dalgalanmalar, gebelik ve bazı durumlarda da gelişim bozuklukları yüzünden ortaya çıkabilir. Bu durumlarda her iki göğüs arasında hem büyüklük hem de şekil olarak farklılıklar gözlenebilir.

İki gogsun esit olmamasi 2

Meme Asimetrisi Tedavisi

Meme asimetrisi sorunu yukarıda da anlattığımız gibi birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkmış olabilir. Göğüslerinizde şekil bozukluğu, dolgunluk, kalınlaşma ya da asimetri fark ettiğiniz anda hemen bir doktora başvurmalısınız. Göğüslerde meydana gelen bu durumlar vücudun deneyimlediği yeni gelişimler sonucu örneğin yeni adet döngüsüne vücudun girmesi ya da hormonal sebeplerden dolayı ortaya çıkmış olabilir.

Fakat göğüslerde fark edilen bu sorun çok daha başka ve ciddi bir hastalığında habercisi olabilir. Bu hastalık meme kanseri hastalığıdır. Meme kanseri hastalığı da göğüslerde aynı sorunların meydana gelmesine neden olabilir.

Mamografi sonuçlarınız normal çıksalar dahi bu gibi göğüs simetri bozukluklarında birde ultrasonografi yaptırmanız gereklidir.

Göğüslerinizde herhangi bir asimetri sorunu fark ettiğinizde ilk muayeneyi kendiniz yapabilirsiniz. Elleriniz ile göğüslerinizin her ikisini de sıra ile kitle ve yapışıklık ya da ağrı olup olmadığını anlamak için muayene edebilirsiniz. Eğer el ile muayenede göğüslerinizde bu sorunlardan herhangi birini dahi hissederseniz en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
Fakat bazı kadınlar doğuştan iki göğsünde eşit olmaması durumu ile birlikte doğarlar.

Bunun nedeni tabiat asimetriyi genelde sever ve bu yüzden de insan vücudundaki çift olan organlar genellikle birbirlerine benzemezler. Yani çift organlar birbirlerinin birebir kopyası değildir. Başka bir değiş ile bu durum tamamen doğal bir durumdur. Fakat elbette ilerleyen teknoloji ve cerrahi anestezi teknikleri ile artık kadınlar bu asimetri sorununu neredeyse tamamen çözebilirler.

Genelde plastik cerrahlar bir kadında 1 sutyen bedeni kadar boyut farkı olduğu zaman meme estetiğini önerseler de isteyen kadın istediği şekilde meme simetrisi istediği noktada düzeltebilir. Başka bir değiş ile iki göğüs arasındaki fark 1 sutyen boyutuna ulaşmamış olsa da isteyen kişi meme estetiği operasyonunu yaptırabilir.

Fakat meme asimetrisinin cerrahi açıdan düzeltilebilmesi için eğer farklı bir sorun yok ise en az 18 yaşına kadar beklemekte fayda vardır. Bunun nedeni ergenlik dönemine dek vücut büyüme gelişmesini daha tam olarak tamamlayamamıştır ve vücut hale büyüme ve gelişme evresindedir. Bu nedenle de bu gibi cerrahi bir operasyonun yapılması doğru değildir.

Kadınlarda göğüsler adet görme döneminin başlangıcından 2 yıl sonra ancak büyümeye başlar ve sonraki 2 ila 4 yıl boyunca da gelişim ve büyümesini sürdürür.

Meme estetiğine karar vermiş olan bir kadın adet görmeye başladıktan sonraki en az 3 yıl boyunca estetik yaptırmamalı ve beklemelidir.
Fakat bazı durumlar bunun tam tersidir. Örneğin ergenlik döneminde göğüslerin aşırı büyümesine neden olan virgin hipertrofi hastalığı gibi. Bu hastalık söz konusu olduğu zaman 16 yaş hatta ve hatta 16 yaşından daha önce de cerrahi operasyon yapılmaktadır.

İki gogsun esit olmamasiMeme Asimetrisi Nasıl Düzeltilir?
Göğüsleri yeniden yapılandırmaya yarayan meme estetik operasyonları kişinin ihtiyaçlarının yanı sıra göğüslerin boyutuna ve yapısına bağlı olarak da yapılmaktadır. Meme büyütme ameliyatı bir tek memeye yapıldığı gibi iki memeye de aynı anda yapılabilmektedir. Meme büyütme operasyonu olduğu gibi meme küçültme operasyonu da vardır.

Göğüs asimetrisi için uygulanan operasyonların yüzde olarak çoğunluğu başarılı operasyonlardır ve bu operasyonlar sonucunda hasta genellikle memnundur.
Fakat meme asimetrisi ameliyatı bilhassa 2 meme arasında boyut farklı olduğu zamanla da yapıldığında çok daha başarılı sonuçlar vermektedir.

Memedeki Asimetri Nasıl Yok Edilir?

Sonuç Olarak
Bir kadın mutlaka kendi vücudunu tanımalı ve vücudunun verdiği sinyallere kulak vermelidir. Özellikle kadının kendini el ile muayene etmeyi alışkanlık halime getirmesi birçok vakada meme kanserinin erken teşhis edilmesine fayda sağlamaktadır.

İnsan vücudundaki şekil bozuklukları daha önce de bahsettiğimiz gibi doğal nedenlerden de kaynaklanabilir, bir hastalığın habercisi de olabilir. Bu nedenle mutlaka kişi ilk önce kendi doktoru olmalı ve kendi vücudunu çok iyi bir şekilde tanımalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.