Sağlıklı Hamileliğin Sırları

Sağlıklı Hamileliğin Sırları

Sorunsuz bir gebelik dönemi ile doğacak olan çocuğunuzun sağlıklı olmasını elinizden geldiği kadar garantileyebilmek için gebelik dönemi boyunca dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır.

Gebelik Sürecini Planlayın

Gebelik sürecinde, gebelik dönemi boyunca, doğum sırasında ve doğum sonrasında her zaman için doktor kontrolü gereklidir. Gebe kalmadan önce mutlaka doktorunuzu seçin ve doktorunuz ile gebelik dönemi boyunca soru ve sorunlarınızı paylaşın.

Beslenmenize Dikkat Edin
Hamilelik döneminde ve hamilelikten sonra mutlaka beslenmenize özel gösterin. Gebelik döneminde özellikle yemek istediğiniz bazı besinler varsa bu besinlerin gebeliğin için uygun olup olmadığını doktorunuza danışın.

Gebelik döneminde bazı gıdalar gebelik öncesi dönemde olduğu gibi tüketilmemelidir. Bunun nedeni anne karnında olan bebeğin açısından bu gıdaların hepsinin sağlıklı olmamasıdır. Gebelik döneminde yenmemesi gereken ya da daha az yenmesi gereken bazı besinler aşağıdaki gibidir.

Yumuşak peynirler tam olarak kızarmış veya çiğ etler düzgün bir şekilde temizlenmemiş sebze veya düzgün bir şekilde yıkanmadan hazırlanan salatalar ayrıca tam anlamıyla kızarmış tavuk eti çok az haşlanmış yumurta veya çiğ yumurta.

Bol Bol Balık Tüketin
Folik asit bebekte meydana gelebilecek olan gelişim bozuklukları ile omurga eğriliği sorununu ortadan kaldırır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında günlük beslenmenize ek olarak günde en az 400 mikrogram ek folik asit alınmalıdır. Bazı müsli çeşitleri ile sebzelerde de folik asit bulunmaktadır.

Anne karnında gelişmekte olan bebek için daha doğrusu bebeğim daha sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini desteklemek için özellikle sardalye, somon, ringa veya istavrit balıklarını hamileliğiniz boyunca bol bol tüketin. Hamilelik sürecinde tüketilmemesi gereken balıklar arasında fenerbalığı, ton balığı, köpek balığı ve yılan balığı vardır. Bu balıklarda civa oranı yüksek olduğu için bu balıkların gebelik döneminde tüketilmemesi çok daha faydalıdır. Balık yemeği hiç sevmiyorsanız balık yağı tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Düzenli Bir Şekilde Spor Yapın
Bildiğiniz gibi spor yapmak kasları güçlendirmektedir. Özellikle gebelik döneminde hem rahat bir şekilde doğum yapabilmek hem de gebelik sürecinde karnınızda gelişen bebeğinizin her gün artan vücut ağırlığını rahatlıkla taşıyabilmeniz için gebelik dönemi boyunca düzenli olarak spor yapmanız şarttır. Gebelik dönemi boyunca düzenli bir şekilde spor yapmanın bir diğer avantajı da gebelik sonrasında gebelik öncesindeki formunuza çok daha hızlı bir şekilde kavuşabilmenizdir.

Özellikle gebelik dönemi boyunca düzenli bir şekilde spor yapmak sizin ruh halinizi pozitif bir şekilde etkileyecek bunun yanı sıra gebeliğin getirdiği depresyonu da önleyecektir. Hamilelik döneminde yoga kısa yürüyüşler veya yüzmek gebelere en iyi gelen spor türleri arasındadır.

Alkol İçmeyi Azaltın
Gebelik süresince içtiğiniz her bir yudum kan dolaşımı ile doğmamış olan bebeğinize ulaşır. Bu yüzden aslında gebelik döneminde hiçbir şekilde alkol tüketilmemesi en iyisidir. Ama gebelik döneminde alkol içmeye devam edeceksin alkol tüketimini haftada bir veya en fazla iki güne indirerek ve iki birimin üzerinde alkol tüketmemeniz gereklidir.

İki birim dediğimiz zaman kafanızın karışmaması açısından tam olarak ne demek istediğimizi şu şekilde açıklayabiliriz. 0,2 litre kadar uygun sertlikte yani sert olmayan bir bira veya bir küçük şarap kadehi kadar şarap.

Gebelik süresi boyunca düzenli bir şekilde yani her gün altı birimden daha fazla günlük alkol tüketen gebeler bebeklerini çok büyük bir risk altına sokmuş olurlar. Kanında yüksek oranda alkol ile doğan bebeklerde en çok öğrenme zorluğu ve doğuştan bazı önemli bozukluklar ile doğabilirler.

Kafeinden Uzak Durun
Her gün içilen kafein bazlı alkolsüz içecekler, çay ve kahve özellikle gebelerde demir alımını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu durumda bebeğin çok zayıf doğmasına hatta ve hatta düşüklere neden olabilir.

Gün içerisinde içilen 4 veya 6 fincan çay ile kahve veya 8 küçük kutu alkolsüz içecek her ne kadar bebeğe zarar vermese de tüm bu gereksiz içecekler yerine taze limon ilave edilmiş olan bir bardak su içmek bebek için çok daha faydalıdır.

Sigarayı Unutun
Özellikle gebelik döneminde içilen sigara gebe kadınlarda düşük veya ölü doğum hatta ve hatta anne karnındaki bebeğin aniden ölmesi ile sonuçlanabilir. Bu yüzden özellikle planlanmış olan gebeliklerde gebelik öncesinde sigara kesinlikle bırakılmalıdır.

Bol Bol Dinlenin
Bilhassa gebeliğin başında ve sonunda gebe kendini çok yorgun hissedebilir. Bunun anlamı vücudun anneye dinlemesi gerektiğini işaret etmesidir. Her gün düzenli olarak eğer çalışmıyorsanız mutlaka öğle uykusu almalısınız. Eğer çalışıyorsanız ya da başka bir nedenden dolayı uyuyamıyorsanız en azından öğle saatlerinde kısa bir süre dahi olsa bacaklarınızı uzatın veya kısa bir süre en azından yarım saat kadar vücudunuzu dinlendirmeye çalışın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder